Z Tyberiuszem Narkowiczem, burmistrzem Jastarni, o realizowanych od lat działaniach w kierunku rozwoju turystyki wodnej w gminie, planach dalszej rozbudowy mariny oraz wyzwaniach stojących przed samorządem Jastarni rozmawia Rafał Korbut. Jastarnia, głównie ze względu na położenie, jest gminą i miastem turystycznym. Jakie do tej pory największe i najważniejsze projekty, które mają znaczenie z punktu widzenia rozwoju turystyki, udało się zrealizować? – Rozbudowa […]
Redakcja
2021-04-08
4 minuty czytania
Z Tyberiuszem Narkowiczem, burmistrzem Jastarni, o realizowanych od lat działaniach w kierunku rozwoju turystyki wodnej w gminie, planach dalszej rozbudowy mariny oraz wyzwaniach stojących przed samorządem Jastarni rozmawia Rafał Korbut.
Jastarnia, głównie ze względu na położenie, jest gminą i miastem turystycznym. Jakie do tej pory największe i najważniejsze projekty, które mają znaczenie z punktu widzenia rozwoju turystyki, udało się zrealizować?
– Rozbudowa portów i przystani morskich w Jastarni i Kuźnicy realizowane na przestrzeni ostatnich 30 lat z różnych środków ale skupiających się wokół dużych projektów, najpierw „Pierścienia Zatoki Gdańskiej” a potem „Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Obok nich wymieniłbym budowę ścieżek rowerowych.
Jednym z takich przedsięwzięć jest „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Na czym polega ten projekt i dlaczego jest istotny dla rozwoju miasta i gminy?
– Dla naszej Gminy to dalsza rozbudowa mariny portowej o 40 nowych stanowisk cumowniczych oraz rozbudowa jej zaplecza sanitarnego. Dzięki temu dysponujemy łącznie 129 miejscami dla jachtów na wodzie. Zapewniamy również stanowiska zimowania na lądzie dla ok. 60 jednostek.
Jakie zatem są plany Jastarni odnośnie obecnego i przyszłościowego rozwoju mariny, jachtingu i szeroko rozumianej turystyki wodnej?
– Zamierzamy zwiększać bazę portowo-żeglarską o kolejne miejsca cumownicze w oparciu o istniejący basen portowy. Przygotowujemy warunki do rozbudowy portu o basen typowo żeglarski, gdzie docelowo można by pomieścić nawet 1000 jachtów. Oczywiście do takiej liczby zamierzamy dochodzić stopniowo a inwestycja miałaby być etapowana. Zamierzamy również stworzyć nowe miejsca cumownicze dla jachtów w przystani w Kuźnicy oraz przy molo cumowniczo-spacerowym w tej miejscowości. Do planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich zgłaszamy konieczność pogłębienia i w niektórych przypadkach wytyczenia torów wodnych na Zatoce Puckiej celem lepszego udostępnienia jej akwenu dla żeglarzy. Ożywiłoby to wszystkie porty i przystanie akwenu. Dla naszego obszaru najistotniejsze jest udrożnienie toru Kuźnica skracającego żeglugę do Pucka i Chałup oraz torów do mól cumowniczo-spacerowych w Juracie, Jastarni i Kuźnicy.
Jastarnia współtworzy projekt pn. „Diagnoza stanu i koncepcja rozwoju turystyki wodnej w województwie pomorskim 2030”. Jakie są założenia tego projektu i jaki udział ma w nim gmina?
– Bierzemy udział w konsultacjach społecznych tego dokumentu opracowywanego przez Wojewódzkie Biuro Planowania Regionalnego a wcześniej zgłaszaliśmy do niego własne realizacje i zamierzenia. Autorzy opracowania zebrali około 730 informacji na temat obiektów turystyki wodnej, w tym około 560 portów, przystani jachtowych, stanic kajakowych i innych miejsc cumowania oraz 170 kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Spośród 560 informacji o obiektach turystyki wodnej, 350 dotyczyło obiektów już istniejących, w ramach których dla w przybliżeniu połowy wskazano na potrzebę rozbudowy a 210 lokalizacji rekomendowanych dla nowych obiektów obsługi turystyki wodnej, planowanych lub postulowanych, które miałyby uzupełnić już istniejącą bazę.
Jakie pomysły do tego projektu Jastarnia zgłosiła, które z nich już udało się zrealizować, a jakie są w planach?
– Zgłosiliśmy nasze wszystkie kąpieliska i istniejące przystanie oraz planowaną budowę nowego basenu żeglarskiego w porcie w Jastarni i postulat wykonania toru wodnego do mola w Juracie. Pilnujemy aby zarówno te, jak i inne wymienione przeze mnie wcześniej zadania znalazły się w planach zagospodarowania przestrzennego i innych dokumentach strategicznych dla naszego obszaru. Można powiedzieć, że swoją przyszłość nasza Gmina Jastarnia łączy z morzem, które zawsze było podstawą bytowania naszych mieszkańców. Dziś obok wciąż ważnego rybołówstwa najważniejsza dla nas jest turystyka a w jej ramach bardzo istotna turystyka morska.