Partnerzy

Wyszukiwarka

Lifestyle
Rozkwit caravaningu efektem… pandemii?!

Pandemia koronawirusa, trwająca w naszym kraju już ponad rok, wywarła znaczący wpływ na wiele dziedzin życia i gospodarki. W większości przypadków to wpływ negatywny. Ale są wyjątki – jednym z nich jest rozkwit caravaningu. Caravaning nigdy dotąd w Polsce nie cieszył się takim zainteresowaniem, jak odnotowywane jest to w ciągu ostatniego roku. Ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięte hotele, hostele czy prywatne miejsca […]

Redakcja
2021-06-11
3 minuty czytania

Pandemia koronawirusa, trwająca w naszym kraju już ponad rok, wywarła znaczący wpływ na wiele dziedzin życia i gospodarki. W większości przypadków to wpływ negatywny. Ale są wyjątki – jednym z nich jest rozkwit caravaningu.

Caravaning nigdy dotąd w Polsce nie cieszył się takim zainteresowaniem, jak odnotowywane jest to w ciągu ostatniego roku. Ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięte hotele, hostele czy prywatne miejsca noclegowe na wynajem spowodowały, że kampery stały się jedną z niewielu możliwości, z jakich można korzystać, aby udać się na wymarzony wypoczynek. Mobilny dom nie ogranicza bowiem wyjazdów i noclegów w niemal dowolnym miejscu – nic więc dziwnego, że miłośników podróżowania samochodem z przyczepą lub kamperem wciąż przybywa.

Dom i środek transportu

Czym jest caravaning? To podróżowanie samochodem z dołączoną przyczepą kempingową lub kamperem (to samochód turystyczny, zapewniający podróżującym nim pasażerom m.in. miejsca do spania i wypoczynku, a często też wyposażone w toaletę i turystyczną kuchnię).
Tego rodzaju podróż i wypoczynek ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Podróż kamperem lub z przyczepą kempingową jest bowiem dość specyficzna. Poza tym taki mobilny dom na czterech kołach nie zapewnia takiego komfortu, jak w apartamencie w pięciogwiazdkowym hotelu… Ale caravaning ma wiele zalet – przede wszystkim swoboda przemieszczania się i możliwość zmiany planów podróży w dowolnym momencie (nie jest się bowiem uzależnionym od zarezerwowanego wcześniej miejsca noclegowego). Dzięki temu można często zwiedzić więcej, a zatrzymać się na nocleg można niemal w dowolnym miejscu (na specjalnie przygotowanym do tego polu, leśnym parkingu i wielu innych – to przecież „tylko” samochód, wystarczy więc przestrzegać przepisów dotyczących parkowania).

Kempingi i pola namiotowe

Pandemia zmieniła całkowicie spojrzenie na wakacje, wypoczynek i podróżowanie. Obostrzenia wprowadzone przez rządy poszczególnych krajów, zakazy działalności branży hotelarskiej, zawieszenie działalności linii lotniczych i częściowo zamknięte granice spowodowały, że zaczęto poszukiwać alternatywnych sposobów podróżowania i wypoczynku. Wybierając się w podróż trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze można się zatrzymać tam, gdzie ma się na to ochotę. Miłośnicy caravaningu często wybierają jako miejsce postoju kempingi i pola namiotowe. Dlaczego? Za stosunkowo niewielką opłatę takie miejsca oferują możliwość dostępu do źródła energii elektrycznej, toalety czy prysznica. Do tego mamy pewność, że parkujemy legalnie i w dozwolonym miejscu. Podczas pandemii wiele kempingów i pół namiotowych zostało zamkniętych, ale stopniowe znoszenie obostrzeń spowodowało, że te miejsca już funkcjonują i są dostępne dla podróżujących.

Wolność podróżowania

Pole namiotowe lub kemping z pewnością jest najwygodniejszym miejscem na wypoczynek. Ale nie zapominajmy, że caravaning to przede wszystkim swoboda. Można więc zatrzymać się i wyspać na przydrożnym lub leśnym parkingu oraz w każdym innym dowolnym miejscu, gdzie dozwolone jest parkowanie samochodu. A wyposażenie kampera pozwoli nie tylko wypocząć, ale też przygotować kolację czy zadbać o codzienną higienę.
A zatem – w drogę!

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl