Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Kancelaria odszkodowawcza to nie kancelaria prawna

Kancelarii odszkodowawczych w Polsce jest coraz więcej. Nie każdy wie, że w rzeczywistości ta instytucja nie ma nic wspólnego z kancelarią prawną. Mylne wyobrażenie potencjalnych klientów wynika z tego, że samo słowo kancelaria kojarzy się z profesjonalną obsługą prawną. Warto sobie uświadomić z kim w rzeczywistości mamy do czynienia udając się do firmy odszkodowawczej oraz jakiej obsługi możemy się spodziewać. Kancelaria odszkodowawcza […]

Ryszard Stopa
2021-06-22
4 minuty czytania

Kancelarii odszkodowawczych w Polsce jest coraz więcej. Nie każdy wie, że w rzeczywistości ta instytucja nie ma nic wspólnego z kancelarią prawną. Mylne wyobrażenie potencjalnych klientów wynika z tego, że samo słowo kancelaria kojarzy się z profesjonalną obsługą prawną. Warto sobie uświadomić z kim w rzeczywistości mamy do czynienia udając się do firmy odszkodowawczej oraz jakiej obsługi możemy się spodziewać.

Kancelaria odszkodowawcza jest firmą specjalizującą się w dochodzeniu roszczeń w imieniu osób poszkodowanych lub ich rodzin. Cechy działania kancelarii odszkodowawczych znacząco różnią się od funkcjonowania kancelarii prawnych. Te pierwsze współpracują z agentami, którzy wyszukują potencjalnych klientów, informacji o nich, a następnie namawiają do skorzystania z ich usług. Przede wszystkim ustalają podmiot zobowiązany do zapłaty odszkodowania, a następnie występują z roszczeniem o jego zapłatę.

W głównej mierze kancelarie odszkodowawcze bazują na postępowaniu przedsądowym, nie wszczynają postępowania sądowego. Bardzo często występują sytuacje, że poszkodowany przed sądem uzyskałby więcej, niż w postępowaniu przed ubezpieczycielem. W przeciwieństwie do kancelarii prawnych firmy odszkodowawcze kończą postępowanie na uzyskaniu decyzji odszkodowawczej, zatem poszkodowany uzyskuje jedynie część odszkodowania, które mógłby otrzymać występując przed sąd.

Należy pamiętać, że firmy odszkodowawcze w znacznej części nie składają się z profesjonalnych pełnomocników. Zwykle nie mają nawet wykształcenia prawniczego, tylko mają doświadczenie w branży ubezpieczeń, bądź są prawnikami, ale nie aplikantami radcowskimi czy adwokackimi, nie mówiąc już o radcach prawnych czy adwokatach. Prowadzi to do tego, że pracownicy kancelarii odszkodowawczych nie mają wiedzy prawnej, która jest niezwykle ważna w prawidłowym dochodzeniu roszczeń. Problem leży w tym, że osobie szukającej pomocy w dochodzeniu roszczeń z tytułu odszkodowania czasem bardzo trudno jest zweryfikować czy ma do czynienia z prawnikiem, profesjonalnym pełnomocnikiem czy firmą, za którą może stać osoba bez odpowiedniej wiedzy.

Niezwykle ważnym czynnikiem przesądzającym za wyborem kancelarii prawnej w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych jest aspekt odpowiedzialności dyscyplinarnej. Firmy odszkodowawcze w rzeczywistości nie ponoszą tej odpowiedzialności. Tymczasem radcowie prawni i adwokaci związani są kodeksem etyki zawodowej, który muszą respektować, a co najważniejsze wykazywać należytą staranność w świadczeniu pomocy prawnej, w innym przypadku mogliby odpowiedzieć dyscyplinarnie. W związku z tym, że kancelarie odszkodowawcze nie są związane żadnymi przepisami etycznymi, toteż w porównaniu do kancelarii prawnych mogą się reklamować, a także pozyskiwać klientów poprzez współpracujących z nimi agentów. W rzeczywistości różnica wygląda tak, że profesjonalny pełnomocnik czeka w biurze na klienta, który z własnej woli zleci mu obsługę prawną, natomiast w kancelarii odszkodowawczej agent wyszukuje informacji o osobach, którym wyrządzono szkodę, kontaktuje się z nimi i namawia do podpisania umowy.

W październiku 2018 r. do Sejmu trafił senacki projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Ma na celu zwiększenie ochrony osób poszkodowanych korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych. W szczególności zakłada ograniczenie wysokości wynagrodzenia za czynności związane z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych, a także klient miałby każdorazowo zatwierdzić każdą czynność firmy, żeby nic nie odbywało się bez jego wiedzy. Ponadto, uzyskana kwota w ramach czynności miałaby wpływać na konto klienta, a nie jak to się często zdarza na konto kancelarii odszkodowawczej, która przekazuje środki klientowi z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Należy pamiętać, że firmy odszkodowawcze nigdy nie będą miały statusu kancelarii prawnych, z którymi współpracują profesjonalni pełnomocnicy, a więc radcowie prawni i adwokaci związani kodeksem etyki zawodu. Z uwagi na powyższe, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z ofert firm odszkodowawczych. Bądźmy czujni na to komu powierzamy swoją sprawę, ponieważ to od wiedzy i możliwości doradcy zależy jaką kwotę odszkodowania uda się nam uzyskać.

radca prawny
Ryszard Stopa
Kancelaria Radcy Prawnego

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl