M

Marina w Błotniku na pewno nie należy do cichych miejsc na końcu świata. To nieustannie tętniące życiem miejsce, które regularnie przyciąga miłośników sportów wodnych.

Tydzień temu rywalizowali tu młodzi miłośnicy sportów wodnych w klasie Optymist, organizowanych przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Wśród nich nie brakowało reprezentantów Szkółki Żeglarskiej Marina Błotnik. Stawkę uzupełnili żeglarze z Tolkmicka, Gdyni i Kolbud. Uczestnicy regat rywalizowali w dwóch kategoriach z podziałem na płeć i wiek (do 9 lat i open). Znakomicie zaprezentowała się w nich zawodniczka z Marina Błotnik, która okazała się bezkonkurencyjna w swojej kategorii.

Jestem dumny, że w tak doborowym i doświadczonym towarzystwie tak dobrze zaprezentowała się Kinga Tomaszewska z Wocław, która okazała się najlepsza w kategorii open. Cieszy mnie także frekwencja. Działamy tak naprawdę od dwóch lat, a nasi zawodnicy nabyli już takiego doświadczenia, że potrafią swobodnie konkurować z żeglarzami tak dużych klubów jak chociażby Opti Gdynia – mówi nam Łukasz Żarna, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

W miniony weekend na wodach w Błotniku można było podziwiać też smoki. Mowa oczywiście o osadach, które rywalizowały w IV Żuławskich Regatach Smoczych Łodzi. Wyścigi smoczych łodzi to niezwykle widowiskowe zawody, które są emocjonujące zarówno dla samych startujących, jaki i dla publiczności.

W tym roku w imprezie uczestniczyło blisko 400 osób, a wśród nich byli również reprezentanci Litwy. Cieszę się, że zawody mają aż tak duży rozgłos, że słychać o nich poza granicami naszego kraju. Być może wyścigu smoczych łodzi staną się zawodami międzynarodowymi i będziemy mieli przyjemność gościć w Błotniku znacznie więcej zagranicznych osad, co jeszcze bardziej podniosłoby prestiż naszej przystani – podkreśla wójt Janusz Goliński.

Za rok odbędą się jubileuszowe regaty smoczych łodzi, na które już teraz serdecznie zapraszają organizatorzy, informując jednocześnie że przyszłoroczna impreza odbywać się będzie dwa dni.

Przy okazji przypominamy, że trwa plebiscyt XXV edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”, w którym do finału dostała się marina w Błotnik. Głosowanie zakończy się 22 września. Głosować można na stronie: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2262/object/2345/przystan-zeglarska-w-blotniku