Rozmowa z Leszkiem Kulińskim, Wójtem Gminy Kobylnica o rozwoju Gminy, a także wyzwaniach, jakie przed władzami samorządowymi postawiła pandemia. Kończy się 2021 rok, dla wielu samorządów był to trudny okres, pandemia krzyżowała wiele planów, jak oceniłby Pan ten rok? Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że chociaż był to trudny i nieprzewidywalny rok, to można go uznać za udany. Pandemia na […]
Redakcja
2022-01-18
5 minut czytania
Rozmowa z Leszkiem Kulińskim, Wójtem Gminy Kobylnica o rozwoju Gminy, a także wyzwaniach, jakie przed władzami samorządowymi postawiła pandemia.
Kończy się 2021 rok, dla wielu samorządów był to trudny okres, pandemia krzyżowała wiele planów, jak oceniłby Pan ten rok?
Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że chociaż był to trudny i nieprzewidywalny rok, to można go uznać za udany. Pandemia na pewno na każdym z nas odcisnęła swoje piętno, wiele razy wymuszała na nas pewne zmiany. Jak każdy samorząd musieliśmy zmierzyć się z absencją pracowników, co w wielu przypadkach było trudne, zważywszy na zadania, jakie stoją przed samorządem. Dodatkowym utrudnieniem były także problemy kadrowe naszych wykonawców. Jednak udało nam się zrealizować zaplanowane zadania, a było ich sporo. Nie sposób nawet wszystkich wymienić. Powiem więc o tych najważniejszych. Mimo różnych przeciwności, zakończyliśmy pomyślnie rozbudowę Szkoły Podstawowej w Kończewie, zaadaptowaliśmy zakupiony obiekt na potrzeby Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, która w związku z dynamicznym przyrostem liczby mieszkańców okazała się za mała. Wybudowaliśmy też boisko i szatnię w Sycewicach, zbudowaliśmy drogi w Bolesławicach, Słonowicach, Runowie Sławieńskim, Sycewicach, Kobylnicy, Kończewie, czy Kwakowie. Zakończyliśmy modernizację ponad 1100 lamp oświetleniowych, a prace przy budowie kolejnych 900 nadal trwają.
Rzeczywiście może uznać Pan ten rok za udany, Gmina Kobylnica została doceniona w ogólnopolskich rankingach i konkursach. Są powody do dumy.
To przede wszystkim ciężka i systematyczna praca. Choć przyznam, że cieszy to, że zostaje ona doceniona. To także ogromna zasługa moich współpracowników, bo na wszystko pracuje zawsze cały zespół ludzi. W tym roku Gmina Kobylnica odebrała nagrodę za trzecie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2020 rok w kategorii gmin wiejskich, organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Zostaliśmy docenieni między innymi za działania proinwestycyjne, prorozwojowe, czy poprawiające jakość obsługi mieszkańca. Dodatkowo otrzymaliśmy wyróżnienie w Rankingu Perły Samorządu 2021 w kategorii Edukacja, co cieszy nas szczególnie, bo na tę dziedzinę kładziemy szczególny nacisk. Oprócz tego przyznano nam trzecie miejsce w Konkursie „GOZpodarz 2021” w kategorii „Popularyzacja Praktyk Gospodarki Obiegu Zamkniętego”. Kapituła Konkursu dostrzegła nasz potencjał i doceniła za projekty i działania w zakresie ograniczenia odpadów, powstających w gospodarstwach domowych oraz ich odpowiedniego wykorzystywania.
Nie zwalniacie Państwo tempa, rozpoczęła się realizacja kolejnych inwestycji…
Tempa nie zwalniamy. Rozpoczęliśmy prace przy rozbudowie budynku Urzędu Gminy w Kobylnicy, po to aby zapewnić naszym mieszkańcom jeszcze lepsze warunki obsługi, a także dostosować obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rozpoczęliśmy także inwestycje związane z budową ulic na Wodnej, Sportowej, Wierzbowej oraz Krokusowej w Kobylnicy. Prowadzimy postępowania przygotowawcze do realizacji zadań drogowych w Bolesławicach, Płaszewie, Sycewicach, Reblinie i Kobylnicy. Ruszymy także z budową kanalizacji sanitarnej w Komorczynie oraz kanalizacji deszczowej i wodociągowej w Sycewicach. Tak więc zadań do realizacji jest sporo.
Inwestycji jest rzeczywiście sporo, jednak mieszkańcy oczekują także innego rodzaju działań, o bardziej społecznym charakterze.
I takie działania również prowadzimy. Ich wachlarz jest bardzo szeroki i każdy może znaleźć coś dla siebie. Zarówno najmłodsi mieszkańcy gminy, jak i dorośli oraz seniorzy. Mamy bardzo bogatą ofertę kulturalną. Tylko w tym roku w naszej gminie wystąpiły takie gwiazdy jak Patrycja Markowska, Mesayah, Anita Lipnicka, Bubliczki, Jacek Wójcicki, Mezo, Baranowski, Kaśka Sochacka czy Sorry Boys. Zorganizowaliśmy też widowiskowy festiwal balonowy. Oprócz tego prowadzimy działania edukacyjno-kulturalne w kilkunastu świetlicach wiejskich na terenie naszej gminy. Są to różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze, czy kulinarne skierowane zarówno do dzieci jak i dla dorosłych. Zainteresowanie tego typu zajęciami jest ogromne. Oprócz tego kładziemy także bardzo duży nacisk na politykę senioralną. W ofercie dla seniorów mamy zajęcia aktywizacyjne w Klubach Seniora, organizujemy spotkania w świetlicach, wyjazdy, czy też Bale Seniorów. Dokładamy wszelkich starań, aby seniorzy czuli się ważną częścią naszej lokalnej społeczności.
Jakie jeszcze wyzwania stoją przed samorządem gminy w najbliższym czasie?
Wyzwań i planów jest wiele. W przyszłym roku ruszamy z dużymi inwestycjami takimi jak budowa hali sportowej w Kwakowie, przebudowa budynku Szkoły Podstawowej w tej miejscowości, tak by zmieścić tam jeszcze oddziały przedszkolne oraz bibliotekę. Chcemy także przebudować ulicę Transportową oraz przeprowadzić termomodernizację Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. Gmina Kobylnica jest także jedną z dziewiętnastu gmin i miast w regionie, które wspólnie powołały do życia Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Głównym celem nowej spółki jest budowa mieszkań czynszowych. Na terenie naszej gminy planujemy oddać do użytku około 100 lokali mieszkalnych w Sycewicach. Rozpoczęcie prac projektowych planowane jest na wiosnę 2022 roku, a pierwsze lokale mają być oddawane do użytku w dwóch kolejnych latach.
Czego życzyłby Pan sobie oraz mieszkańcom w Nowym Roku?
Przede wszystkim zdrowia, bo w obecnych czasach jest ono nam wszystkim najbardziej potrzebne. Jeśli ono dopisze, to będą też siły na realizację wszelkich planów, zarówno tych zawodowych jak i osobistych.