Z

Zainteresowanie fotowoltaiką w nie maleje. Możliwość oszczędzania bez konieczności zaciskania pasa, jest tym co Polacy lubią najbardziej. Jednak wszystko co dobre, najprawdopodobniej nagle się kończy, ponieważ od kwietnia umowy, które zawierają klienci odbędą się na zmienionych zasadach. Czego dotyczą oraz jak przełożą się biznesowe i domowe budżety wyjaśnia Rafał Kosianowicz właściciel firmy Starbud specjalizującej się w fotowoltaice.

Na jakich zasadach funkcjonuje obecnie fotowoltaika?

W tej chwili i do końca marca obowiązują zasady, że całą energię wykorzystywaną na bieżąco z produkcji paneli mamy w 100 % za darmo łącznie z przesyłem. Nadwyżkę przesłanej energii możemy sobie wirtualnie zmagazynować w zakładzie energetycznym. Polega to na tym, że wyprodukowaną z wiosny i lata energię z instalacji o mocy do 10 kW możemy wykorzystać w 80% nie płacąc także za przesył. Dla instalacji od 10 kW do 50 kW jest to 70%.

W kwietniu zasady ulegną zmianie. Na co powinniśmy być przygotowani?

Dotyczą tzw. Net billingu funkcjonującego identycznie, jak przed zmianą regulacji – to co wyprodukujemy i zużyjemy stworzy na bieżąco naszą oszczędność. Natomiast nie jesteśmy w stanie wirtualnie zmagazynować nadwyżki, która przeszłaby na miesiące o słabszym nasłonecznieniu. Tym samym będziemy musieli sprzedać energię po cenie hurtowej i odkupić ją w wartościach detalicznych. W uproszczeniu oznacza to, że opłata za przesył zmienny zwiększy się nam z 80% ulgi na 15%, co stanowić będzie bardzo istotny czynnik na fakturze.

Co jeszcze oznacza to dla klientów?

Z pewnością dużo firm wróci do swojej poprzedniej działalności i to nie wydaje się złe, ponieważ spotkaliśmy się z wieloma instalacjami wykonanymi bardzo nieprofesjonalnie. W roku 2020 przez instalacje fotowoltaiczne odnotowano ponad 800 pożarów w Polsce. Co do skali zmiany to trudno o szacunki – różnicę w opłacalności od 1 kwietnia odczują tak, że czas zwrotu instalacji wydłuży się co najmniej o 50%.

Czy Pana zdaniem to przysłowiowy ostatni dzwonek, aby zdecydować się na fotowoltaikę na starych zasadach?

Zdecydowanie tak. Na nowych zasadach mało stracą jedynie klienci wykorzystujący energię elektryczną głównie latem, jak przykładowo nadmorskie hotele.

Podejrzewa Pan, że wraz ze zmianą zainteresowanie fotowoltaiką zacznie słabnąć?

Obawiam się, że tak. My naszym klientom będziemy proponować instalację o mocy 50% ich rocznego zapotrzebowania. Tak, aby mogli w pełni wykorzystać wytworzoną energię, natomiast za drugie 50% będą musieli i tak zapłacić. Spadek zamówień szacuję na czas 6-8 miesięcy, który unormuje się po kolejnych podwyżkach cen prądu. Przewiduję, że jeszcze w tym roku faktury pójdą o co najmniej 20% i to nie tylko sama cena prądu będzie grała rolę, ale także wszystkie inne związane z nią opłaty, które widzimy na fakturze. Ważna jest jeszcze kwestia dopłat do magazynów energii. Jeżeli będą niskie raczej niewielu zdecyduje się na zakup, jedynie w obawie przed przerwami w dostawach prądu. Dlatego założenie, że, że ktoś kupi taki magazyn, żeby mieć prąd zimą uważam za absurd. Wyjaśnię na przykładzie – dodajemy 15 tys. zł do instalacji tylko po to, żeby mieć 5,4 kW magazynu. Mając 10 kW paneli napełnimy go w jakieś 40 minut. Zużycie przy grzałce 6 kW wyczerpie nam magazyn w niecałą godzinę. Magazyny energii mają sens wtedy, gdy są duże i znajdują się przy każdej farmie fotowoltaicznej, co umożliwi kontrolowanie napięcia dużo tańszego w przeliczeniu na kW. W przypadku magazynów energii dla małych instalacji odradzam, ponieważ mamy do czynienia z systemem energii rozporoszonej. A to oznacza, że jeżeli ja nie skonsumuję tego co wyprodukowałem to dokonają tego moi sąsiedzi.

TEKST: Dagmara Rybicka ZDJĘCIA: mat. prasowe