S

Są miejsca do których przez całe lata wraca się z wielką przyjemnością. Stworzone z marzenia i budowane na mocnych podstawach, a także przekonaniu, że sukces w biznesie jest możliwy, jeśli poprowadzimy go w oparciu o kompromis i w zgodzie z samym sobą. W Przepiórczej Farmie w Trzcinnie Koło Miastka, jak podkreśla Zofia Dopke właścicielka nie dzieją się cuda. Rozwój proekologicznej agroturystyki to nagroda za zaangażowanie całej rodziny. Jak również nadzieja, że stanie się skarbem przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Nazwa Przepiórcza Farma wiąże się z jakąś szczególną historią?

Jest związana z początkiem naszej działalności, którą była hodowla przepiórek. Sama historia miejsca faktycznie nie jest oczywista. W tamtym czasie oboje z mężem pracowaliśmy zawodowo, w pracy układało się nam doskonale. Przeważył charakter – mieliśmy dość niespokojne dusze, więc niezależnie od stopnia poukładania świata gdzieś nas ciągnęło, dlatego gdy pojawiła się możliwość wydzierżawienia farmy nie wahaliśmy się. Miejsce nas urzekło, od początku wiedzieliśmy, jak ma wyglądać – gdzie powstanie agroturystyka, gdzie będziemy hodować przepiórki i króliki, oraz jak usytuujemy stawy rybne. Zależało nam agroturystyce proekologicznej, funkcjonującej na szeroką skalę i nastawionej na rodziny z dziećmi. Nazwa Przepiórcza Farma całkowicie nasze marzenie odzwierciedlała.

Początki były trudne?

Zaczynaliśmy od 5 pokoi z łazienkami i hodowli przepiórek. Działalność biznesowa była dla nas nowością, jesteśmy z wykształcenia leśnikami. Ja bardzo parłam, aby jak najszybciej urzeczywistnić plany, tym bardziej, że większość decyzji jakie zapadały opierałam na doświadczeniach z dzieciństwa. Urodziłam się w Gdyni, jednak większość mojej rodziny pochodzi z Półwyspu Helskiego, gdzie tradycją jest, że latem domy zamieniają się w letniska. Podczas wakacji u cioci w Jastarni nauczyłam się, że ci sezonowi goście oprócz rybołówstwa są głównym źródłem utrzymania mieszkańców. Od drugiej babci zamieszkującej w lesie odebrałam za to lekcję gościnności – nie wynajmowała pokoi, ale wszystkich przechodniów, którzy szli nad jezioro Bieszkowickie, czy Wyspowo raczyła wodą i jakimś przysmakiem w przysłowiowym gratisie. Zapamiętałam to bardzo dobrze i gdy pojawiła się szansa na własną agroturystykę nie miałam wątpliwości, że to jest moja zawodowa i życiowa droga.

Czyli gen gościnności jest jednak silnym argumentem w biznesie?

Niezmiernie ważnym. W moim przypadku była to klasyczna gościna, taka od serca, która powoli przekształciła się w oczekiwaną usługę kompleksowo wyświadczaną odwiedzającym Farmę.

fot Przepiórcza farma

Nie bała się Pani ryzyka, jakie niesie za sobą prowadzenie agroturystyki całkowicie uzależnionej od oceny klientów i pogody?

Zupełnie nie. Jesteśmy na rynku od 22 lat i przez wszystkie towarzyszył nam entuzjazm. Gdy rozpoczynaliśmy działalność nasze dzieci, chociaż wtedy były małe angażowały się w prace. Nie stanowiło dla nich kłopotu, że po remoncie ruiny, jaką początkowo była Farma my sypialiśmy po kątach oddając pierwszeństwo gościom. Tym zyskiwaliśmy biznesowo, z drugiej strony tracąc jako rodzina. Kuchnia, która była dla nas zawsze sercem domu straciła swoją intymność. Ratował nas pewien dar – lubimy ludzi i zaprzyjaźniamy się z nimi, więc po chwili funkcjonowaliśmy już, jak nieco większa rodzina.

Pamięta Pani pierwszych gości?

Tak, dwóch panów, którzy zdecydowali się na rekonesans i zastanawiali, czy mogą przyjechać z rodzinami. Opowiadali o dzieciach, swoich zwyczajach, w pewnym momencie padło pytanie co, jak będą głodni. Odruchowo odpowiedziałam, jakie dania im zaserwuję począwszy od ryb, przez mięso, a także mniej typowe potrawy. Nawet gdy trzeba o godzinie 20.00. Przyjeżdżają do nas kilka razy w roku i śmiało mogę tytułować ich przyjaciółmi.
Przy takiej specyfice działalności zaangażowanie członków rodziny wydaje się nieodzowne
Oczywiście, ale jednocześnie wymaga umiejętności pójścia na szereg kompromisów. Współdziałanie jest możliwe tylko w zgodzie i przy wzajemnym zrozumieniu, pamiętając również o własnych potrzebach. To był dla nas wszystkich trudny czas wymagający samozaparcia – myśląc o rozwoju pokonywaliśmy deficyty finansowe łącząc prowadzenie Farmy z pracą na etacie. W tym wszystkim na pierwszym miejscu były dzieci, które wymagały naszej uwagi i zaangażowania w zajęcia dodatkowe w szkole muzycznej i w sporcie. Opanowanie całości wymagało ogromu zrozumienia i chęci ze wszystkich stron. Dziś dzieci są dorosłe – najstarsza 36 letnia córka Iga jest mamą Aleksandra, więc ja cieszę się szczęściem z bycia babcią, syn Emil ożenił się w 2020 roku, a najmłodsza Justyna, która mieszka w Anglii bywa u nas często, dzięki specyfice pracy managera muzycznego. Zaangażowanie moich ciężko pracujących dzieci w kuchni, przy sprzątaniu pokoi i podawaniu do stołu po latach określam, jako doświadczenie, które dało im podstawę do życia w zgodzie ze sobą. Byłam i jestem z nich bardzo dumna! Gdy zdarza się, że pytam, jak oceniają swoje dziećństwo pod kątem obowiązków w Trzcinnie – pada odpowiedź mamo, mieliśmy dobre dziecińswto, kontakt z ludźmi….

O sukcesie Farmy Przepiórek zadecydowała siła Państwa rodziny i wyjątkowość miejsca?

Każdy z gości jest pod wielkim urokiem miejsca. Wracają do nas, a to największa nagroda za trud i serce. Słyszymy, że przyjeżdża się do ludzi – uśmiech, otwartość, chęć rozumienia gości powodują ten magnes.

Dzieci zgłaszają gotowość kontynuowania Państwa dzieła? Przepiórcza Farma stanie się skarbem przekazywanym z pokolenia na pokolenie?

Myślę, że tak. Ja dziś trochę uciekam z Farmy, ponieważ pomimo wyksztalcenia wyższego potrzebowałam możliwości dalszej nauki. Skończyłam Coaching w Biznesie i robię doktorat, którego tematem przewodnim jest mechanizm transferu władzy w organizacjach rodzinnych. Temat niezmiernie mnie wciągnął, ponieważ w okolicy naszego gospodarstwa wiele firm rodzinnych nie miało komu przekazać swojej schedy. To duży problem i dylemat dla osób, które z pasją tworzyły te działalności – pewnie trudno im pogodzić się z faktem, że potomstwo ma całkiem inny pomysł na życie. W toku moich rozważań zaczęłam się zastanawiać komu ja przekażę Farmę.

Już Pani wie?

Chociaż wszyscy się angażują, to jednak nikt się nie deklaruje (śmiech). Dzieci są w spójności i zgodzie, gdy ja nie jestem w stanie wykonać pewnych działań wiem, że mogę na nich polegać.

Po tylu latach prowadzenia agroturystyki to nadal pasja, czy jednak praca?

W tej chwili bardziej kierowałabym się w stronę pracy, z uwagi na skalę rozwoju Farmy. Dziś oprócz tych pierwszych pięciu pokoi mamy nowy budynek noclegowy, salę weselną, organizujemy pikniki na zewnątrz dla firm i grup, a także chrzciny, wesela i stypy. Przy tak dużym przedsięwzięciu zatrudniamy pracowników, do których podchodzimy rodzinnie – każdy, kto przychodzi staje się członkiem rodziny. Pomimo pasji i zapału dziś na pierwszy plan wysuwa się spory zakres obowiązków. Dzieci budując swoje życie są w tym ze mną, ale ja wiem, że powinnam pozwolić im pójść własną drogą. Czy ta doprowadzi wszystkich do Farmy? Byłoby to dla mnie piękne i zrealizowane marzenie.

TEKST: Dagmara Rybicka ZDJĘCIA: Przepiórcza Farma