S

Specjalnie dla was, którzy prowadzicie swoje biznesy, dzień po dniu musicie wychodzić ze strefy komfortu, przeskakiwać siebie, nie poddawać się w dążeniu do jasno wytyczonych celów, specjalnie dla was, kochani, porozmawiałem z ludźmi, którzy wbrew logice, wbrew powszechnej opinii i często na przekór swym własnym lękom dopięli swego.

Pracuje z nimi od kilku lat. Uparli się, że mimo dorosłego wieku, braku kierunkowego wykształcenia oraz prowadząc normalne zawodowe życie zostaną… aktorami. I co więcej, znajdą pracę w zawodzie, w którym nawet dobrzy absolwenci szkół teatralnych nie radzą sobie łatwo. To przykład dla nas wszystkich walczących na rynku o przetrwanie, o wzrost i o rozwój. Wierzę, że tak jak mnie, was także to zainspiruje:

Przede mną w kawiarni Konsulatu Kultury w Gdyni siedzi grupka zmęczonych osób.

Wróciliście z tournée ze spektaklem komediowym i sprawiacie wrażenie bardzo usatysfakcjonowanych. Ale też zmęczonych, widać to po oczach.

SYLWIA OGRYZEK (aktorka) – Zmęczenie nie jest ważne, ważna jest satysfakcja z osiągniętych celów. A kluczem jest „pasja”. Nie doszłabym do miejsca, w którym jestem bez niej. Powszechnie wiadomo, że myśli prowadzą do czynów, a czyny realizują marzenia. I tu pojawia się składnik najważniejszy. Paliwo wprawiające w ruch te maszynę. Jest nim pasja. To siła napędowa. Jeśli masz pasję, chwyć się jej, nie puszczaj, daj się ponieść.

Doszliście bardzo daleko. Można odnieść wrażenie, że przyszło to wam łatwo.

AGATA BRAUN (aktorka) – Może to zabrzmi dziwnie, ale ja byłam bardzo nieśmiała, miałam czasem problem, aby na głos poprosić o produkt w sklepie. Aby wyjść na scenę, musiałam przeskoczyć siebie. Absolutnie wyjść ze strefy komfortu. Polecam to wszystkim, którzy prowadzą własne biznesy. Przeskoczcie siebie, tam po drugiej stronie jest magicznie. Dzisiaj, poza sceną, czuję potężny przypływ pewności siebie. Kosztowało to wiele, jednak zyski z tego są jeszcze większe.

Czyli opuszczamy strefę komfortu…

HELENA SUTTON (aktorka) – tę strefę należy opuszczać każdego dnia i to wielokrotnie. Tylko wtedy się rozwijamy. Ja, wchodząc na scenę, za każdym razem staram się przełamać kolejną barierę, którą napotykam. To, poza oczywistym rozwojem, urozmaica życie i powoduje, iż staje się to pasją. A nie ma nic piękniejszego niż realizować pasję.

Panowie, a jak u Was? Co było najważniejsze na drodze do celu ?

MICHAŁ DELIK (aktor) – Hasło „determinacja”. To mnie napędza, to buduje pewną zachłanność. A dzięki niej jestem stale nienasycony, przez co chcę się rozwijać i łamać kolejne granice. Człowiek zdeterminowany nie zatrzymuje się, idzie do przodu.

A kiedy się zatrzymasz? Gdzie jest kres tej podróży?

Nie wiem. Nie chcę o tym myśleć. Nie widzę kresu. Pokonanie każdego etapu rodzi apetyt na kolejny. To świetna droga dla artysty, ale to także dla człowieka zwyczajnie bogatego. A przez bogactwo rozumiem nie tylko dobra materialne.

WITOLD KLONOWSKI (aktor) – Słucham Was i mam wrażenie, że nikt jeszcze nie dotknął tematu, który dla mnie był kluczowy. I znowu, nie tylko w kulturze, ale zasadniczo na wszelkich płaszczyznach, gdzie ludzie ze sobą współpracują. Mianowicie „kooperacja”. W pojedynkę szczyt osiąga się bardzo trudno. Zdecydowanie łatwiej, kiedy maszeruje się razem. Dlatego umiejętność współpracy, bycie lubianym, łatwość pracy w zespole jest według mnie kluczowa.

A co ze zwątpieniami?

SYLWIA – Są potrzebne. Są ludzkie. Trzeba je oswoić. Kiedy się pojawiają, powinny być swoistymi drogowskazami pokazującymi nam, co jest naszą słabością i co dalej za tym idzie, jak te słabości przełamać.

AGATA – A na końcu jest satysfakcja. Największa nagroda. Weszłam na ten szczyt, osiągnęłam cel. To koloruje życie.

SYLWIA – Ale uwaga, satysfakcja potrafi być uzależniająca.

A to dobrze czy źle?

AGATA – Dopóki nie krzywdzi, to wszystko, co jest uzależniające, jest dobre.

I niech to będzie pointą naszej rozmowy. Życzę dalszego przełamywania siebie, życzę wam dalszej determinacji. A naszym czytelnikom, bez względu na to, jaki typ biznesu prowadzą, życzę, abyście Państwo realizowali swoje marzenia, abyście codziennie wykraczali poza strefę komfortu. Robiąc to rozwijamy się.

TEKST: Tomasz Podsiadły ZDJĘCIA: Atelier Studio Fotografii