Pomorski biznes zaprosił świat do odkrycia potencjału offshore
Na początku maja w Houston w USA odbyła się największa na świecie konferencja łącząca profesjonalistów zajmujących się energetyką morską z ponad 130 krajów – Offshore Technology Conference (OTC). W ciągu czterech dni liderzy branży offshore, inwestorzy, nabywcy i przedsiębiorcy spotykali się w Texasie – światowym ośrodku branży energetycznej. W konferencji Offshore Technology Conference w Houston […]
Redakcja
2022-05-10
4 minuty czytania
Na początku maja w Houston w USA odbyła się największa na świecie konferencja łącząca profesjonalistów zajmujących się energetyką morską z ponad 130 krajów – Offshore Technology Conference (OTC). W ciągu czterech dni liderzy branży offshore, inwestorzy, nabywcy i przedsiębiorcy spotykali się w Texasie – światowym ośrodku branży energetycznej.
W konferencji Offshore Technology Conference w Houston wzięło udział ponad 4,5 tysiąca firm związanych z energią, zarówno tradycyjną jak i odnawialną.
W konferencji Offshore Technology Conference w Houston wzięło udział ponad 4,5 tysiąca firm związanych z energią, zarówno tradycyjną jak również odnawialną. Już po raz drugi Pomorze dołączyło do wydarzenia celem zaprezentowania potencjału regionu i tym razem znacząco zapisało się na mapie wystawców OTC. W ramach regionalnego stoiska, zorganizowanego pod szyldem inicjatywy Agencji Rozwoju Pomorza – Invest in Pomerania, zaprezentowało się 13 przedsiębiorców, będących uczestnikami misji gospodarczej zorganizowanej przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy. Firmom towarzyszyło ponadto Polskie Forum Technologii Morskich, będące instytucją zrzeszającą przedsiębiorców sektora morskiego i stoczniowego, oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego ze Słupska.
Na stoisku województwa pomorskiego zaprezentowały się lokalne firmy, które realizują już projekty dla globalnych dostawców branży morskiej i offshore oraz offshore wind, głównie w obszarze projektowania, serwisu oraz łańcucha dostaw. Byli wśród nich producenci maszyn, urządzeń i konstrukcji stalowych jak Vistal Gdynia, Euro Weld, Elbudmed czy Seaonics. Ponadto Bota Technik, LHM Poland czy Amstall, jako wsparcie niezbędnymi systemami, usługami i wykwalifikowanym kapitałem ludzkim. Potencjał projektowy i inżynierski Pomorza zaprezentowało biuro StoGda, NAVA oraz Seatech, natomiast przykłady możliwości świadczenia specjalistycznych usług dla sektora energetyki morskiej w obszarze serwisu, testowania i kontroli pokazały takie firmy jak MEWO, Ventum czy NNT.
Wydarzenia organizowane w ramach OTC wychodziły naprzeciw wyzwaniom, które stoją przed globalnym rynkiem energetycznym. To ponad 80 sesji tematycznych oraz wiele paneli dyskusyjnych, podczas których specjaliści z całego świata wygłoszą ponad 300 referatów. Podejmowane były zagadnienia związane z innowacjami w projektach offshore, transformacją energetyczną i cyfrową oraz wiele bieżących multidyscyplinarnych tematów. Konferencja i towarzyszące im targi dały możliwość nawiązania kontaktów z naukowcami, inżynierami, menadżerami, przedstawicielami biznesu, którzy dzielą się swoją wiedzą, opiniami i doświadczeniem zarówno w sesjach panelowych i technicznych.
Przemysł stoczniowy jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem gospodarki województwa pomorskiego. Portfolio produktowe stoczni obejmuje wysoce wyspecjalizowane jednostki pływające, takie jak kładki kablowe, statki typu jack-up o dużej ładowności i statki zasilane LNG, wieże wiatrowe, arktyczne statki kontenerowe i ekskluzywne jachty. Coraz większa część oferty firm dotyczy także sektora offshore.
Choć pierwsze farmy wiatrowe zaczną działać w 2026 roku to pomorskie firmy już wdrażają swoje specjalistyczne rozwiązania. Obejmują one jednołożyskowe turbiny wiatrowe, projektowanie, spotkania i wynajem terminali, oświetlenie fundamentów i podłączenie wraz z instalacjami, serwisem, montażem i konserwacją.
Aktualnie, na polskim wybrzeżu realizowanych jest siedem projektów offshore, które dostarczą 6 GW do 2030 r. Potencjał dla całego Bałtyku szacowany jest na 93 GW do 2050 r.
Pomorskie firmy już działają w łańcuchu dostaw wiatrowych offshore. Dynamicznie rozwijająca się branża na Morzu Bałtyckim dodatkowo zwiększy możliwości biznesowe zarówno w zakresie lokalizacji nowych projektów, jak i nawiązania współpracy między lokalnymi i zagranicznymi dostawcami.