1 czerwca bieżącego roku mijają dokładnie 42 lata od podniesienia bandery na Pogorii, pierwszym żaglowcu w historii wybudowanym w polskiej stoczni. Na początku tego roku zmienił się też armator legendarnego żaglowca. Nowym armatorem wyłonionym w trybie konkursu został Pomorski Związek Żeglarski. Statek pływa aktualnie po Morzu Śródziemnym, a na jego pokładzie szkolą się kolejne pokolenia polskich żeglarzy. „Pogoria” została zaprojektowana […]
Redakcja
2022-05-23
2 minuty czytania
1 czerwca bieżącego roku mijają dokładnie 42 lata od podniesienia bandery na Pogorii, pierwszym żaglowcu w historii wybudowanym w polskiej stoczni. Na początku tego roku zmienił się też armator legendarnego żaglowca. Nowym armatorem wyłonionym w trybie konkursu został Pomorski Związek Żeglarski. Statek pływa aktualnie po Morzu Śródziemnym, a na jego pokładzie szkolą się kolejne pokolenia polskich żeglarzy.
„Pogoria” została zaprojektowana przez inż. Zygmunta Chorenia i zbudowana w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jednostka jest trójmasztową barkentyną. Jej całkowita długość wynosi 41,3 metra, szerokość – 8 metrów, a zanurzenie – 3,6 metra. W ciągu przeszło 40 lat działalności „Pogoria” zapisała na swoim koncie m.in.: okrążenie świata, wyprawę do Antarktyki czy opłynięcie przylądka Horn. Portem macierzystym żaglowca jest Gdynia. Większościowym właścicielem żaglowca jest Polski Związek Żeglarski, a aktualnym armatorem Pomorski Związek Żeglarski.
– Pomorski Związek Żeglarski chciałby kontynuować to, co do tej pory było najlepsze w „Pogorii” – tj. szkolenie młodzieży z całej Polski. Zależy nam również na tym, żeby otworzyć „Pogorię” w każdym możliwym czasie dla turystów, mieszkańców, młodzieży szkolnej – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. 19 marca Pogoria, po remoncie przeprowadzonym przez Stocznię Wojenną w Gdyni, wypłynęła na Morze Śródziemne. Jej bazą jest port w Genui skąd organizowane są rejsy szkoleniowe. W tym roku na pokładzie „Pogorii” będzie pływało i szkoliło się 40 grup, łącznie prawie 2 tys. żeglarzy i żeglarek.
– Wisienką na torcie wychowania morskiego jest możliwość pływania na żaglowcu. Tutaj, mając barkentynę – flagową jednostkę Polskiego Związku Żeglarskiego – chcemy, aby edukację morską kończyć właśnie rejsem na „Pogorii” – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Terminy rejsów, dostępne miejsca na rejsy oraz aktualną pozycję żaglowca można sprawdzać na bieżąco na stronie www.stspogoria.pl
TEKST: Witt Miller ZDJĘCIA: Marcin Sochacki (Wikipedia, CC BY-SA 3.0)