Globalni gracze i polskie start-up’y – nowi inwestorzy w regionie
Skutki pandemii, szalejąca inflacja, niestabilna sytuacja będąca wynikiem agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę – wszystkie te czynniki wpływają na spowolnienie gospodarcze, ale firmy wciąż poszukują nowych możliwości rozwoju. W ostatnim czasie w województwie pomorskim pojawiło się kilku nowych inwestorów, którzy otwierają tutaj swoje oddziały i zatrudniają kolejne rzesze pracowników. Wśród nowych inwestorów są zarówno firmy […]
Redakcja
2022-06-29
5 minut czytania
Skutki pandemii, szalejąca inflacja, niestabilna sytuacja będąca wynikiem agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę – wszystkie te czynniki wpływają na spowolnienie gospodarcze, ale firmy wciąż poszukują nowych możliwości rozwoju. W ostatnim czasie w województwie pomorskim pojawiło się kilku nowych inwestorów, którzy otwierają tutaj swoje oddziały i zatrudniają kolejne rzesze pracowników.
Wśród nowych inwestorów są zarówno firmy zagraniczne, jak i polskie.
– Właśnie tu w Gdańsku a także szerzej, w całym Trójmieście – możemy zobaczyć realne efekty, jakie przynosi zacieśnianie stałych relacji łączących miasto z biznesem i sektorem edukacyjnym. Wdrażane tu rozwiązania oraz długoterminowa współpraca z firmami, umożliwiają osiąganie wymiernego wykorzystania potencjału lokalnego kapitału ludzkiego, z jednoczesnym wdrażaniem innowacji – mówi Alan Aleksandrowicz, Prezes Zarządu InvestGDA.
Eksploracja kosmosu i walka ze zmianami klimatycznymi
Przykładem polskiego inwestora, który na Pomorzu upatruje szansy rozwoju jest firma Nanoseen. To start-up, który stworzył pierwsze na świecie rozwiązania bezenergetycznego odsalania i oczyszczania wody (NanoseenX), co dało mu miejsce w światowej czołówce start-upów z branży inżynierii chemicznej. Firma swój biznes będzie rozwijać w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni, gdzie wdrażać będzie innowacyjne rozwiązania z dziedziny nanotechnologi.
Dzięki ich rozwiązaniom łatwiej poradzimy sobie ze skutkami zmian klimatycznych, zanieczyszczeń powietrza, zanieczyszczeń wód plastikiem, niedoboru wody pitnej, sprawniej też będziemy eksplorować kosmos. Opracowany przez firmę proszek NanoboosteX umożliwia szybką i naturalną uprawę żywności również na innych planetach. Firma bierze udział w konkursie Deep Space Food Challenge organizowanym przez NASA, której celem jest stworzenie zautomatyzowanej technologii do uprawy m.in. roślin w misji na Marsa.
Ambitne plany polskiego start-up’u
– W Trójmieście chcielibyśmy się rozwijać w bardzo szybkim tempie! W tym roku rozpoczniemy pilotażowy program wdrożenia naszego produktu NanoseenX u naszych partnerów na świecie m.in. w Singapurze, USA, Norwegii, Szwecji, Japonii, Izraelu, Indiach, oraz Hiszpanii i na Filipinach. Chcemy być firmą globalną – najlepszą firmą nanotechnologiczną! Pierwszą sprzedaż naszego produktu planujemy w przyszłym roku. Pilotaż wdrożeniowy produktu NanoboosteX rozpoczęliśmy u naszych partnerów w Polsce i Kambodży – mówi Bartosz Kruszka, współzałożyciel, CEO & CSO firmy Nanoseen
Zespół Nanoseen będzie docelowo liczył 15-25 specjalistów. Początkowo nabór talentów skoncentruje się głównie na naukowcach (specjalistach R&D), następnie firma będzie poszukiwać ekspertów z zakresu marketingu, PR, sprzedaży, zarządzania biznesem oraz koordynacji pilotażowej.
– Trójmiasto staje się coraz ciekawszą lokalizacją pod kątem realizowania działań badawczo-rozwojowych. Przede wszystkim zawdzięczamy to doskonale wykształconym pracownikom wywodzącym się z trójmiejskich uczelni, ale również wysokiej jakości życia, dzięki czemu firmy działające na Pomorzu z łatwością przyciągają specjalistów z innych części Polski i Europy — podsumowujeMikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania, ds. sektora industrialnego.
Capgemini zatrudni 1000 pracowników
Na otwarcie biura w Olivia Centre w Gdańsku zdecydowała się też firma Capgemini Polska. To światowy lider w dziedzinie doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem poprzez wykorzystanie mocy technologii. Świadczy on zintegrowane usługi w zakresie konsultingu, technologii informatycznych (technologia chmury, danych, sztucznej inteligencji, łączności, oprogramowania, inżynierii cyfrowej i platform) i outsourcingu. Firma w ponad 50 krajach zatrudnia 325 tysięcy pracowników zatrudnionych w ponad 50 krajach. Tylko w roku firma planuje zatrudnić w gdańskim biurze 200 osób, a w perspektywie najbliższych trzech lat będzie to łącznie około 1000 pracowników.
Jak podkreślają przedstawiciele Capgemini, firma zdecydowała się na wejście do Trójmiasta z uwagi na jego prężny rozwój jako ośrodka IT, co pokazują zarówno raporty zewnętrzne, jak i analizy prowadzone przez organizację. Ekspansja na północ kraju wiąże się także z planami firmy dotyczącymi hybrydowego modelu pracy. Dla organizacji ważne jest, by pracownicy nie musieli pracować w pełni zdalnie i mieli możliwość zarówno pracy z domu, jak i przychodzenia do biura.
Kolejnym globalnym graczem, którego udało się pozyskać Gdańskowi, jest Infopulse. To firma z branży technologicznej związana, m.in. z transformacją cyfrową firm z różnych sektorów (w tym przemysłu i finansów), cyberbezpieczeństwem, czy badaniami i rozwojem. Infopulse otworzyło w biurowcu Alchemia swoje centrum dostaw, w którym na początku zatrudnienie znajdzie 50 specjalistów IT. Firma planuje też rozwinąć program stażowy dla młodych talentów.
Cyberbezpieczeństwo w Alchemii
Infopulse stanowi część skandynawskiej firmy Tietoevry. Jest międzynarodowym dostawcą usług w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania, zarządzania aplikacjami oraz infrastrukturą IT, chmury obliczeniowej. Główny kierunek rozwoju w Polsce spółka upatruje jednak w innym obszarze – planuje wspierać klientów oraz rozwijać swoje kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– Trójmiasto ma ogromny potencjał rozwoju – oprócz dobrze wykwalifikowanej kadry, oferuje także nadmorski klimat, który zachęca specjalistów – również obcokrajowców – do relokacji na Pomorze. Ponadto nasza firma otrzymała duże wsparcie ze strony lokalnych władz samorządowych, w tym inicjatywy Invest in Pomerania. Owocna współpraca z władzami pozytywnie wpłynęła na naszą decyzję o założeniu nowego biura w Trójmieście – mówi Łukasz Olechnowicz, prezes Infopulse Poland.
Infopulse oferuje usługi związane z rozwiązaniami cyfrowymi i cyberbezpieczeństwem dla firm z różnych sektorów m.in. przemysłu i finansów. Klientami tej globalnej spółki są np. Bosch, Credit Agricole, ING Bank, Microsoft, OLX Group, Vodafone i Szpitale Pomorskie. W Polsce Infopulse działa od 2018 r. Obecnie ma swoje biura w Warszawie i Łodzi, gdzie łącznie zatrudnia ponad 350 osób.