Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Metropolia na froncie walki z reklamowym chaosem

Kolejne gminy wchodzące w skład Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot decydują się na rozpoczęcie walki z reklamowym nieładem. Z przestrzeni miejskich mają zniknąć przydrożne billboardy-straszaki, płachty reklamowe czy obdarte słupy ogłoszeniowe. Będą konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Wa walkę z reklamowym chaosem włącza się Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jak informują jej przedstawiciele gminy otrzymują […]

Redakcja
2022-07-01
2 minuty czytania

Kolejne gminy wchodzące w skład Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot decydują się na rozpoczęcie walki z reklamowym nieładem. Z przestrzeni miejskich mają zniknąć przydrożne billboardy-straszaki, płachty reklamowe czy obdarte słupy ogłoszeniowe. Będą konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

Wa walkę z reklamowym chaosem włącza się Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jak informują jej przedstawiciele gminy otrzymują gotowe do wdrożenia zapisy do uchwał krajobrazowych. Wkrótce planowane są konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami, a jesienią ruszają metropolitalne szkolenia krajobrazowe dla urzędników.

Grupa samorządowców z gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot wypracowała dokument, który będzie przewodnikiem – jak okiełznać chaos reklamowy. Powstały gotowe do wdrożenia standardy krajobrazowe, które zawierają rekomendacje zapisów do uchwał krajobrazowych. Na mocy obowiązującej od września 2015 r. ustawy krajobrazowej gminy mogą uchwalać własne uchwały, które wprowadzają jasne zasady umieszczania nośników reklamowych.

Dla wielu samorządów procesy tworzenia uchwały to długa procedura. Trudności merytoryczne z opracowaniem aktu, dla którego brakowało prawnych definicji (np. billboardu, potykacza, powierzchni reklamowej), koszty związane z obsługą prawną – to tylko niektóre problemy – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. – Dlatego jako metropolia postanowiliśmy pomóc samorządom. Po półtora roku pracy dajemy gminom gotowe zapisy, ale sam proces wdrażania leży po stronie każdego z samorządów, który musi określić m.in. stopień “restrykcyjności” uchwał, wyznaczyć strefy, czy przeprowadzić konsultacje społeczne i liczne rozmowy z przedsiębiorcami – dodaje.

Wśród gmin, które deklarują prace nad uchwałami krajobrazowymi jeszcze w tej kadencji znalazły się: Malbork, Kolbudy, Lębork, Gdynia, Żukowo, Stężyca, Rumia, Puck, miasto i gmina Pruszcz Gdański, Władysławowo oraz Jastarnia.

Metropolitalna grupa ekspertów złożona z architektów, prawników i samorządowców będzie wspierać samorządy, aż do momentu wdrożenia takich uchwał w gminach. Jesienią rozpoczną się szkolenia dotyczące prac nad uchwałą i jej wdrażania w gminach.

AUTOR: mat. pras.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl