Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 25 mln mkw., co oznacza wzrost o 16,6% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. Nowa podaż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosła blisko 1,3 mln mkw. i był to najwyższy kwartalny wynik w historii polskiego rynku. Mimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej, ruch na rynku magazynowym jest bardzo ożywiony, co widać również na Pomorzu. […]
Redakcja
2022-07-26
7 minut czytania
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 25 mln mkw., co oznacza wzrost o 16,6% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. Nowa podaż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosła blisko 1,3 mln mkw. i był to najwyższy kwartalny wynik w historii polskiego rynku. Mimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej, ruch na rynku magazynowym jest bardzo ożywiony, co widać również na Pomorzu.
W budowie pozostaje rekordowe 4,9 mln mkw., przy czym takie czynniki, jak inflacja oraz wzrost cen materiałów i wykonawstwa wpływają na stopniowe podnoszenie stawek czynszów. Nie bez znaczenia dla całego sektora pozostaje również napięta sytuacja geopolityczna za południowo-wschodnią granicą Polski, która w kolejnych kwartałach roku może wpłynąć na czasowe zwiększenie popytu najemców relokujących biznes ze wschodu Europy.
– W pierwszym kwartale 2022 r. aktywność zarówno deweloperów, jak i najemców na rynku magazynowo-przemysłowym utrzymywała się na dość wysokim poziomie. Jednocześnie kolejny kwartał z rzędu znacząco zmniejszyła się ilość dostępnej powierzchni, a rosnące koszty pracy i budowy oraz zakłócenia łańcuchów dostaw spowodowały wzrost czynszów. Przewidujemy, że w najbliższej przyszłości deweloperzy będą ostrożniej podejmować decyzje o rozpoczynaniu nowych inwestycji – mówi Jakub Kurek, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska.
W województwie pomorskim na rynku magazynowym sporo się dzieje. Poziom pustostanów należy do najmniejszych w kraju, a liczba transakcji świadczy o tym, że nasz region jest dla inwestorów bardzo atrakcyjny, zarówno tych zagranicznych, jak i lokalnych. Przykładem tego ostatniego jest Morska Agencja Gdynia sp. z o.o., która specjalizuje się w transporcie towarów drogą morską, lądową i kolejową. Firma zostanie najemcą jednego z dwóch obiektów Panattoni Park Tricity East V. Spółka wynajęła 22 800 mkw. w magazynie budowanym pod indywidualne potrzeby najemcy.
Morska Agencja Gdynia ma długą historię – powstała w 1951 r. W początkowej fazie działalności spółka reprezentowała zagraniczne linie żeglugowe i armatorów, a następnie wyspecjalizowała się w spedycji i magazynowaniu oraz obsłudze celnej. Dziś jest to jedno z największych i najdłużej działających na polskim rynku przedsiębiorstw z branży transportu i logistyki. Aktualnie Morska Agencja Gdynia zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę transportu różnych towarów – ponadgabarytowych, sypkich, płynnych i drobnicy – z każdego miejsca na świecie. Firma współpracuje też z producentami turbin wiatrowych, zajmując się przeładunkami komponentów do farm wiatrowych w polskich portach.
– Okres związany z Covidem oraz wojna w Ukrainie spowodowały zakłócenie dostaw we wszystkich branżach. W biznesie dotychczasowa koncepcja działania na minimalnych zapasach w aktualnej sytuacji się nie sprawdza. Stąd decyzja naszej firmy inwestowania w nowe powierzchnie magazynowe, tak aby zapewnić naszym kontrahentom kompleksową obsługę i sprostać ich potrzebom – mówi Krzysztof Laskowski, V-ce Prezes Zarządu Morskiej Agencji Gdynia.
Panattoni Park Tricity East V to nowoczesne centrum dystrybucyjne w ramach planowanych dwóch budynków. Inwestycja powstaje w miejscowości Przejazdowo, w gminie Pruszcz Gdański.
– Atutem parku jest bliskość autostrady A1, obwodnicy Trójmiasta i Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego DCT. Magazyn będzie wyposażony w ponadnormatywnej wielkości bramy oraz plac składowy dostosowany do towarów wielkogabarytowych. Obiekt będzie oferował także szereg rozwiązań proekologicznych i certyfikację BREEAM – podkreśla Martyna Sochaczewska, Leasing Director w Panattoni.
Duży ruch także w Pomorskim Centrum Logistycznym. To hale magazynowe klasy A realizowane i zarządzane przez GLP. Inwestycja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego, ok. 16 km od Obwodnicy Trójmiasta. Oprócz znakomitej dostępności komunikacyjnej, najemcy korzystają tu z rozwiązań technicznych sprzyjającym bezpieczeństwu, oszczędnościom mediów oraz komfortowi pracowników. Dzięki zabezpieczeniu przez GLP terenu pod ekspansję parku, klienci mogą rozwijać swoją działalność razem z nim.
To właśnie w tym obiekcie firma Langowski Logistics skonsolidowała i zwiększyła ponad dwukrotnie wynajmowaną powierzchnię magazynową do 17 500 mkw. Spółka działa w branży TSL od 2004 roku. Specjalizuje się w spedycji i logistyce międzynarodowej, wykorzystując transport morski, kolejowy, lotniczy oraz drogowy. Ważną działalnością spółki są także usługi logistyki magazynowej, czyli zarówno składowanie krótko i długoterminowe, konsolidacja, dekonsolidacja, przeładunki, ale także dystrybucja towarów na zlecenie klientów. Całość dopełniają usługi własnej agencji celnej, która funkcjonuje w strukturach spółki od samego początku jej istnienia.
– W ramach ekspansji nasz klient skonsolidował i jednocześnie powiększył swój największy oddział, powierzchnię magazynową w Gdańsku. Decyzja o kontynuowaniu współpracy z Pomorskim Centrum Logistycznym została podyktowana atrakcyjną lokalizacją, dobrze układającymi się relacjami z wynajmującym oraz perspektywami ekspansji w kolejnych latach. Cieszymy się, że firma Langowski Logistics dostrzega zaangażowanie i wartość dodaną naszej współpracy – mówi Jakub Dudkiewicz z firmy Newmark Polska, która reprezentuje najemcę.
W tym samym obiekcie swój biznes prowadzi firma Complex SAD, która od 20 lat działa w branży transportu, spedycji i logistyki, obsługując klientów w polskich portach, przedłużyła umowę na wynajem powierzchni magazynowej w Pomorskim Centrum Logistycznym w Gdańsku. Jednocześnie firma zdecydowała się rozszerzyć najem – w konsekwencji do swojej dyspozycji będzie miała niemal 8000 mkw.
Exeter Park Gdańsk
– Wynegocjowaliśmy w imieniu Complex SAD atrakcyjne warunki najmu tuż przed wzrostem stawek, co z pewnością będzie dużym atutem w konkurencyjnym środowisku logistycznym – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionalny w Newmark Polska.
Na przedłużenie współpracy z Exeter Park Gdańsk zdecydowała się spółka Eviosys Packaging Poland z branży opakowaniowej. Wraz z nową umową firma zwiększyła też powierzchnię najmu. Po ekspansji firma będzie korzystała z ponad 5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-biurowej. Eviosys jest największym europejskim producentem opakowań do żywności ze stali i aluminium, obsługującym setki globalnych i regionalnych klientów z branży spożywczej oraz produktów konsumenckich.
– Exeter Park Gdańsk spełnił oczekiwania naszego klienta w kontekście powiększenia powierzchni i znalazł optymalne rozwiązanie dla najemcy. Dodatkowo, ogromnym atutem obecnego obiektu, oprócz jego wysokiej jakości, jest atrakcyjna lokalizacja – park magazynowy położony jest w pobliżu głównej siedziby naszego klienta – mówi Jakub Dudkiewicz, Associate w Newmark Polska.
Exeter Park Gdańsk to park magazynowy położony w Pruszczu Gdańskim. Głównym atutem inwestycji jest jej lokalizacja – obiekt znajduje się w odległości zaledwie 1 km od autostrady A1 i 15 km od centrum Gdańska. Takie położenie zapewnia sprawną dystrybucję produktów zarówno na północ, jak i na południe Polski. Exeter Park Gdańsk to także magazyny klasy A oferowane z opcją ich dostosowania do indywidualnych potrzeb najemców.