Rozmowa z Jolantą Szydłowską, Prezeską Zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów Jest Pani Prezeską Zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Prezeską Zarządu Forum Pracodawców Północy i Przewodniczącą Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet. Pełnione przez Panią zarządcze funkcje mogą być postrzegane jako zaprzeczenie istnienia „szklanego sufitu”… „Szklany sufit”, niestety, ma się dobrze, a jedna czy kilka „jaskółek” wiosny nie […]
Redakcja
2022-12-23
6 minut czytania
Rozmowa z Jolantą Szydłowską, Prezeską Zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów
Jest Pani Prezeską Zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Prezeską Zarządu Forum Pracodawców Północy i Przewodniczącą Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet. Pełnione przez Panią zarządcze funkcje mogą być postrzegane jako zaprzeczenie istnienia „szklanego sufitu”…
„Szklany sufit”, niestety, ma się dobrze, a jedna czy kilka „jaskółek” wiosny nie czynią. Na koniec 2021 roku udział kobiet zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie wynosił tylko 16,6 proc. Jedna piąta nie miała we władzach ani jednej kobiety. Kobiety pełniące funkcje prezesek to niecałe 6 proc. Te dane mówią same za siebie. W Polsce męska dominacja w biznesie jest bardzo wyraźna. A przecież kobiety w naszym kraju stanowią ponad połowę populacji i są lepiej wykształcone niż panowie. Nie dostrzegając kobiet, spychając je do wyłącznie tradycyjnych ról, Polska marnuje ogromny potencjał wiedzy, doświadczeń, kompetencji i umiejętności. Warto zwrócić uwagę na potwierdzony badaniami fakt, że spółki, które mają w zarządach większą reprezentację kobiet, odnotowują lepsze wskaźniki finansowe.
Ma Pani duże doświadczenie w pracy menedżerskiej…
Pracowałam w wielu branżach, m.in. spożywczej, energetycznej, usługowej. Zarządzałam zespołami liczącymi od kilku do kilku tysięcy osób. Prowadziłam niełatwe procesy restrukturyzacyjne i naprawcze w firmach. Droga, którą przeszłam przez 30 lat mojej kariery zawodowej, uwrażliwiła mnie na wiele zjawisk związanych ze społeczną stroną funkcjonowania firm. „Szklany sufit” to tylko jedno z nich. To również mobbing, dyskryminacja płacowa, krzywdzące stereotypy, niedostrzeganie w pracowniku człowieka – borykającego się z różnymi problemami, muszącego radzić sobie z różnego rodzaju emocjami.
Czy to właśnie z tych spostrzeżeń wynika Pani zaangażowanie społeczne?
Moje doświadczenia, osobiste i te wynikające z obserwacji środowisk, w których pracowałam, są jedną z ważniejszych determinant mojej aktywności. Od lat działam w organizacji zrzeszającej pracodawców. Problemy, z którymi się mierzą, to dla mnie ważne tematy i nie wyobrażam sobie, bym w ich obliczu mogła pozostawać bierna. Obecnie są to m.in. koszty energii, przedłużanie umów na nieruchomości rolne, certyfikaty FSC. Nasza organizacja wspiera firmy w radzeniu sobie z tymi problemami. Gospodarka to podstawa naszego życia. Jej funkcjonowanie, rozwój, innowacyjność decydują o zasobności naszych domów, określają przyszłość naszą i kolejnych pokoleń. Rozwój tej sfery nie jest możliwy bez społecznego porozumienia. Dlatego, jako prezeska Forum Pracodawców Północy, angażuję się w prace Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego oraz porozumienia organizacji pracodawców, tzw. Sztabu Pomorskich Przedsiębiorców. Jako organizacja przedsiębiorców poprzez nasze struktury oraz działania naszych przedstawicieli zabiegamy o stabilne, jasne prawo, dobry klimat inwestycyjny.
To, między innymi, Pani determinacja doprowadziła do powstania Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet. Jaka jest jego rola?
Powstanie zespołu jest zasługą aktywności i determinacji całej grupy fantastycznych kobiet i mężczyzn, z którymi miałam przyjemność współpracować na różnych polach. Jest też zasługą Zarządu Województwa Pomorskiego: Marszałka Mieczysława Struka oraz Marszałkini Agnieszki Kapały-Sokalskiej, która opiekuje się zespołem. W skład zespołu, powołanego w czerwcu 2021 r. jako organ doradczy Zarządu Województwa Pomorskiego, wchodzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Pracujemy nad diagnozą sytuacji kobiet w obszarach: praca – płaca – awans. Zbieramy dane i informacje, na podstawie których, po opracowaniu diagnozy, przygotujemy rekomendacje działań, które należy podejmować, by poprawić sytuację kobiet w regionie. Zajmujemy się też bieżącymi sprawami, takimi jak wypłata zasiłków macierzyńskich przez ZUS, przemoc domowa, praca opiekuńcza.
Czy Pani społeczna postawa i zaangażowanie przekładają się w jakiś sposób na funkcjonowanie Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, której jest Pani prezeską?
Dobre zmiany w biznesie, życiu gospodarczym i społecznościach, mogą wprowadzić tylko ludzie o otwartych głowach, ceniący różnorodność poglądów i doświadczeń, stawiający na równość i partnerstwo. GFKM to szkoła biznesu, która za cel stawia sobie jak najlepsze przygotowanie kadr zarządzających do mądrego i efektywnego działania. Dlatego – oprócz bardzo konkretnej, aktualnej i wiedzy przekazywanej przez doświadczonych praktyków i trenerów – staramy się uwrażliwiać słuchaczy naszych szkoleń i programów MBA na wartości, kwestie społeczne i równościowe. Z kolei jako fundacja stawiamy przede wszystkim na nowoczesną edukację biznesową i zarządczą młodzieży. GFKM podpisała Kartę Różnorodności – to międzynarodowa inicjatywa, promująca różnorodność i równe szanse w zatrudnieniu, bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność czy religię. Podpisanie Karty jest otwartą deklaracją tego, jacy jesteśmy od środka, jaką kulturę organizacyjną tworzymy, jakie wartości są nam bliskie i jakie wartości chcemy przekazywać naszym słuchaczom.
GFKM ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu programów MBA…
Jesteśmy jedną z największych i najbardziej renomowanych instytucji edukacyjnych wspierających rozwój menedżerów w Polsce. Jako pierwsi na Pomorzu i jedni z pierwszych w kraju, 32 lata temu wprowadziliśmy programy MBA. Wzięło w nich udział już około 4000 menedżerów. Są naszymi najlepszymi ambasadorami i jako szczególnie silne strony naszych programów MBA wskazują: doświadczonych wykładowców, praktyczne prowadzenie zajęć, różnorodność zagadnień, poszerzanie perspektywy i zmianę sposobu myślenia, możliwość wymiany doświadczeń w grupach.
GFKM to nie tylko MBA – specjalizujemy się też w szkoleniach i kompleksowych projektach rozwojowych. Oferujemy również usługi doradcze, np. z zakresu restrukturyzacji, finansów, HR, kadr i prawa pracy.
W GFKM realizują się moje pasje, wartości i praca. Jestem we wspaniałym miejscu, które tworzą wspaniali ludzie.