Bezpieczeństwo, zysk i niemal nieograniczone możliwości – to główne powody, dla których warto inwestować w grunty zwane również terenami inwestycyjnymi. Pobudek decydowania się na tego rodzaju lokowanie kapitału może być wiele. Dla jednych jest to podniesienie komfortu funkcjonowania, dla innych odległa perspektywa finansowego zabezpieczenia, a dla jeszcze innych – pobudka ideologiczna, przecież musimy zostawić coś […]
Redakcja
2023-01-20
3 minuty czytania
Bezpieczeństwo, zysk i niemal nieograniczone możliwości – to główne powody, dla których warto inwestować w grunty zwane również terenami inwestycyjnymi. Pobudek decydowania się na tego rodzaju lokowanie kapitału może być wiele. Dla jednych jest to podniesienie komfortu funkcjonowania, dla innych odległa perspektywa finansowego zabezpieczenia, a dla jeszcze innych – pobudka ideologiczna, przecież musimy zostawić coś potomnym.
Grunt to poczucie bezpieczeństwa
73% – tylu rodaków uważa, że najskuteczniejszym zabezpieczeniem finansowym jest posiadanie na własność nieruchomości. Nie da się ukryć, że osnowa kryzysu ekonomicznego zostawia po sobie brzemienne w skutkach ślady. Zróżnicowane rodzaje lokowania kapitału sprawiają, że część z nich na przestrzeni ostatnich lat kończyła się spektakularnym fiaskiem. Afer na tle polityczno-ekonomicznym nie brakuje i dziś, dlatego jedynym racjonalnym rozwiązaniem zdaje się być inwestycja w grunt. Tereny inwestycyjne stanowią trwałe i co ważne – namacalne dobro. W większości przypadków są one dziedziczone, co potęguje poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa.
Łatwy zysk ciężką torbę nosi
Lokowanie kapitału to w dużej mierze liczenie na zysk. O ile mnożenie kapitału w przypadku terenów inwestycyjnych może w mniemaniu wielu mieć formę zysku pasywnego – odległego w swej prognozie, o tyle zysk ten potrafi przyprawiać o pozytywny zawrót głowy. Świadczą o tym statystyki – okazuje się, że w ciągu ostatnich 12 lat wartość gruntów zyskała na wartości aż o 617%. Przyczyn wzrostu wartości jest wiele i są one nie tylko wspólnie uwarunkowane, ale i zróżnicowane. Jedną z metod na pomnożenie kapitału w przypadku terenów inwestycyjnych jest odpowiednie zarządzanie danym gruntem, a to jak wiemy wymaga nieco większych nakładów finansowych oraz cierpliwości.
Niemożliwe nie istnieje
Posiadanie kawałka ziemi to szerokie spectrum możliwości – nie tylko inwestycyjnych. W zależności od klasyfikacji prawnej gruntu możemy budować kompleksy rekreacyjne, pensjonat, dom dla potomnych, parkingi, a nawet całe osiedla. Tu kluczowe znaczenie ma wybór gruntu nie tylko ze względu na jego przeznaczenie, ale również ze względu na lokalizację i towarzyszący jej potencjał turystyczny. Poza potencjałem turystycznym istotnym elementem mechanizmu inwestycyjnego pozostaje stan techniczny gruntu – zwłaszcza fakt, czy jest on uzbrojony w prąd, wodę i kanalizację. Oczywiście część gruntów rolnych nie posiada tego typu uzbrojeń, co nie zmienia faktu, że istnieje prawna regulacja umożliwiająca zastosowanie takich rozwiązań.