Partnerzy

Wyszukiwarka

Najnowsze
Dlaczego warto zamieszkać pod miastem?

Coraz częściej dochodzi do tego, że Polacy przenoszą się z dużych aglomeracji na tereny podmiejskie. To wyniki z wielu korzyści wynikających z tego wyboru, ale należy też pamiętać o kilku wadach.

Redakcja
2023-05-23
3 minuty czytania

Coraz częściej dochodzi do tego, że Polacy przenoszą się z dużych aglomeracji na tereny podmiejskie. To wyniki z wielu korzyści wynikających z tego wyboru, ale należy też pamiętać o kilku wadach.

Deweloperzy widząc tendencję do przeprowadzek ludzi na obrzeża dużych miast, decydują się na budowanie na tamtejszych terenach atrakcyjnych osiedli. Stanowią z jednej strony miejsce do spokojnego życia, ale z drugiej zapewniają dostęp do miejskiego stylu życia.

Za tym trendem podążają również statystyki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, w ostatnich 10 latach w Polsce  liczba mieszkańców miast spadła o trzy procent, natomiast liczba ludności na wsi zwiększyła się o 1%. Więc, jakie korzyści płyną z mieszkania poza centrum miasta?

Większe poczucie bezpieczeństwa

Cechą charakterystyczną osiedli podmiejskich zazwyczaj jest mniejsze natężenie ruchu drogowego, co automatycznie zmniejsza ryzyko wypadków drogowych, a to jest niezwykle istotne dla dzieci i osób starszych, które stanową bardziej wrażliwą grupę społeczną na zagrożenia związane z ruchem drogowym.

Sami deweloperzy przy projektowaniu tego typu inwestycji, kierują się też zamiarem tworzenia społeczności, która będzie nie tylko ze sobą się integrować, ale też wymieniać się doświadczeniami itd. Dzięki temu będą budowane relacje międzyludzkie, które zwiększą w pewnym stopniu poczucie bezpieczeństwa.

Coraz większy dostęp do pracy lokalnie

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że przy tempie rozwoju terenów wokół większych aglomeracji miejskich występuje zjawisko dynamicznej rozbudowy infrastruktury. W wyniku jej powstają na tych terenach m.in.: nowe ośrodki sportowe, centra dystrybucyjne, zakłady przemysłowe, czy wiele mniejszych firm, które tworzą przy okazji wiele miejsc pracy dla lokalnej społeczności, która np. osiedla się na przedmieściach.

Blisko natury i parków

Na ogół osiedla znajdujące się poza miastem są położone w bliskim sąsiedztwie lasów, czy parków. Zielona przestrzeń stwarza możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. To stanowi istotny atut, ponieważ to sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu mieszkańców oraz jest dobrą przestrzenią do aktywności fizycznej (jazda na rowerze i spacery).

Takie osiedla z wyznaczonymi miejscami zielonymi otwierają atrakcyjne możliwości dla mieszkańców m.in.: organizowanie przyjacielskiego lub rodzinnego grilla. Poza tym  nowoczesne osiedla pod miastem często oferują mieszkania z balkonami, tarasami i ogrodami, co daje wynajmującym i kupującym szansę na relaks w otoczeniu kwiatów.

Jednak przy licznych korzyściach trzeba też pamiętać o niektórych wadach mieszkania na przedmieściach.

Trudności komunikacyjne

Wiele osób jako największą trudność takiego rozwiązania wskazują trudności komunikacyjne, co może powodować, że dojazd do pracy może stać się dużym wyzwaniem. Poza tym w przypadku większych aglomeracji miejskich zagrożeniem oraz nieudogodnieniem mogą okazać się uliczne korki. Alternatywą może być transport miejski, tylko nie zawsze w przypadku przedmieść jest wystarczająca ilość przystanków autobusowych i nie tylko.

Mimo dynamicznego rozwoju terenów wokół większych aglomeracji miejskich to nadal w wielu miejscach trudność stanowi ograniczony dostęp do obiektów kulturalnych, czy sportowych. Na przedmieściu próżno szukać teatrów, sal koncertowych, czy kin.

 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl