Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Targi BALTEXPO 2023. 200 wystawców i rozdanie nagród

Prawie 200 wystawców z 15 krajów, w tym z Polski w jednym miejscu! Trwają Targi BALTEXPO 2023, a wydarzenie potrwa do 12 października w AmberExpo w Gdańsku.

Redakcja
2023-10-11
11 minut czytania

Prawie 200 wystawców z 15 krajów, w tym z Polski w jednym miejscu! Trwają Targi BALTEXPO 2023, a wydarzenie potrwa do 12 października w AmberExpo w Gdańsku.

Na powierzchni 12.000 m2 na odwiedzających czeka wiele ciekawych stref tematycznych; w tym specjalna strefa dla startupów, gdzie prezentują innowacyjne projekty z wielu branż, strefa wsparcia biznesu, dedykowany salon branży militarnej Balt Military Expo, na którym znajduje się szeroką gama uzbrojenia i sprzętu.

– Kiedy wspólnie z Marszałkiem Strukiem podejmowaliśmy decyzję o zakupie i inwestycji w tytuł BALTEXPO, mówiliśmy sobie, że to ważna impreza branżowa też istotna dla Gdańska, bo jest ukształtowany morzem. Nie tylko poprzez handel, ale też przez przemysł. Dla nas istotne jest to, żeby zbudować model, w którym będziemy jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie, w przemysłowej branży morskiej. To jest istotne, żebyśmy pokazali siłę gospodarki morskie i uczestniczyli w wymianie wiedzy oraz umiejętności. Naszym celem jest też to, żeby każdy rozmawiał z każdym, najlepiej o interesach. W poszczególnych strefach zapraszamy do dyskusji. Jestem też przekonany, że mieszanie dużych firm ze średnimi i małymi w formie odwiedzających lub wystawców stanowi przyszłość. Buduje nas ta różnorodność – powiedział Andrzej Bojanowski specjalnie dla Express Biznesu, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A jeszcze przed oficjalnym otwarciem wydarzenia.

Rozpoczęcie targów ze specjalnymi gośćmi

Oficjalne rozpoczęcie targów BALTEXPO 2023 odbyło się z udziałem przedstawicieli władz miasta, województwa i regionu Pomorza, przedstawicieli administracji morskiej, zarządów portów morskich, stoczni, przedstawicieli przemysłu okrętowego, stoczniowego, branży offshore, jak również zaproszonych gości.

W liście skierowanym od wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, do uczestników Targów BALTEXPO 2023 wyraził on głębokie przekonanie, że targi i towarzysząca im konferencja na długo zostaną w pamięci, stanowiąc platformę do przedstawienia aktualnej oferty branży morskiej, jak również teoretycznych refleksji poświęconych najważniejszym czynnikom kształtującym realia polskiej gospodarki morskiej. Podkreślił wagę wydarzeń o tematyce morskiej, które pomagają w budowaniu przestrzeni do dyskusji dla środowiska związanego z gospodarką morską, jak również aktualną tematykę konferencji, która w obecnych czasach jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wyraził zadowolenie z faktu kolejnej edycji targów, z wieloletnią tradycją, jak również docenił organizację wydarzenia, życząc wystawcom dobrych kontraktów i wielu zwiedzających. Obecny podczas oficjalnego otwarcia targów Leszek Bonna wicemarszałek Województwa Pomorskiego podkreślił fakt, że gospodarka morska to jedna z kluczowych branż województwa pomorskiego, do której zaliczmy porty morskie, innowacyjne stocznie, energetykę odnawialną i zyskującą na znaczeniu logistykę.

Piotr Borawski wiceprezydent Gdańska, podczas uroczystego otwarcia powitał uczestników i gości targów w Gdańsku, mieście największego portu na Bałtyku i w stolicy gospodarki morskiej. Wyraził zadowolenie, że po wielu latach, tytuł BALTEXPO powraca do Gdańska, a samo wydarzenie stanowi platformę, która integruje wszystkich wystawców i uczestników gospodarki morskiej zarówno w części portowej, logistycznej, militarnej i mocno rozwijającej się branży offshore, która w przyszłości będzie kołem zamachowych nie tylko pomorskiej, ale i polskiej gospodarki. Podkreślił też rolę młodych talentów w rozwoju branży morskiej i konieczności zasilenia kadr pracowniczych ze względu na rozwój nowych technologii.

Wydarzenia towarzyszące i atrakcje

W ramach targów odbywają się wydarzenia towarzyszące takie jak: Dzień kariery, zaplanowany na ostatni dzień targów, podczas którego zainteresowane osoby będą mogły bliżej zapoznać się z ofertą stażu i pracy w branży morskiej i wziąć udział w rozmowie z rekruterami. Za nami już wieczorna gala Salmon Evening, wyjątkowe wydarzenie networkingowe integrujące branżę morską, które odbyło się 10 października.

W ramach nowej odsłony targów przygotowano również specjalny dedykowany salon z udziałem firm z branży militarnej i obronnej BALT-MILITARY-EXPO. Na stoiskach wystawienniczych odwiedzający znajdą szeroką gamę uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia między innymi Marynarki Wojennej czy Straży Granicznej. To doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w branży, a także nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za rozwój Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej i służb wysokiego ryzyka.

Złote Kotwice rozdane

Podczas pierwszego dnia targów odbyła się gala wręczenia Złotych Kotwic dla najlepszych z branży. Laureaci:

Nagroda główna Złota Kotwica w kategorii Przemysł Okrętowy: Stocznia Crist S.A. Nagrodę odebrał Jacek Milewski, członek zarządu Stoczni Crist, dyrektor finansowy.

Wyróżnienie w kategorii Przemysł okrętowy: Stocznia Szczecińska „Wulkan”, nagrodę odebrał dr Inż. Adam Krzemiński, pełnomocnik zarządu spółki ds. produkcji

Złota Kotwica w kategorii offshore: Uniwersytet Morski w Gdyni. Nagrodę odebrał Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Wyróżnienie w kategorii offshore: Elektryka Morska, nagrodę odebrał Bartłomiej Stępień, prezes firmy Elektryka Morska

Złota Kotwica w kategorii Infrastruktura: Urząd Morski w Gdyni. Nagrodę odebrały Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, dr inż. Kpt. Wiesław Piotrzkowski i Anna Stelmaszyk-Świerczyńska – Zastępca dyrektora Urzędu Morskiego ds. Technicznych. Pełnomocnik Dyrektora ds. realizacji „Modernizacji układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”.

Złota Kotwica w kategorii Infrastruktura: Urząd Morski w Szczecinie. Nagrodę odebrał Wojciech Zdanowicz, Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Złota Kotwica w kategorii Militaria: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. Nagrodę odebrał prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Dariusz Jaguszewski.

– Odbieranie takich nagród jest przyjemnym momentem, bo to potwierdza, że lata pracy wielu ludzi zwieńczyła się w coś, co zostało uznane za produkt. To mnie cieszy, to pokazuje, że grono specjalistów w kapitule tej nagrody uznało, że zasłużyliśmy na tę nagrodę. Nie ukrywam, że to stanowi świetną motywację do dalszej efektywnej pracy i zajmowania się ambitnymi projektami – dzielił się wrażeniami po odebraniu tej nagrody Dariusz Jaguszewski specjalnie dla Express Biznesu, prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Nagroda Złota Kotwica w kategorii Innowacja: MAPALU. Nagrodę odebrał Paweł Łuniewski – właściciel firmy MAPALU

Osobowość gospodarki morskiej: Adam Ruszkowski – Prezes Zarządu Remontowa Holding

Możliwość zawierania kontaktów i rozwój dla branży

Wśród wielu wystawców nie brakuje przedstawicieli takich branż jak: porty, stocznie, uczelnie wyższe, offshore, militaria, MŚP gospodarki morskiej, czy budownictwo przemysłowe. Zapytaliśmy poszczególnych wystawców o ich nastawienie oraz odbiór takich wydarzeń jak BALTEXPO.

– Do tej pory najczęściej wystawialiśmy się na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Większość naszej produkcji jest nastawiona na przeznaczenie wojskowe. Mimo tego postanowiliśmy pojawić się tutaj na targach o zakresie nie tylko militarnym, ale też cywilnym. Uczestnictwo w takich wydarzeniach może otwierać potencjalnie nowe rynki dystrybucji. Liczymy na kontrakty z armatorami, czy ze stoczniami. Mamy nadzieję, że nasze wyroby spodobają się potencjalnym inwestorom – mówił Michał Lewczuk, Dyrektor Oddziału w Gdyni firmy KenBIT Sp. z.o.o.

– Myślę, że BALTEXPO jest dobrym miejscem spotkań i wymiany doświadczeń. Stanowi też dobrą przestrzeń do nawiązywania współpracy. Fakt, że odbywają się co dwa lata, powoduje, że nie ma przesytu targowego – uważa Aleksandra Kruss, Surwey Engineer z firmy Norbit.

– Jako Port Morski Elbląg już po raz kolejny uczestniczymy w tych targach. Dzięki takim wydarzeniom możemy pokazać małe porty, które funkcjonują w polskiej gospodarce, szczególnie w morskiej. Jako mały port wyróżniamy się kończącą się budową kanału przez Mierzeję Wiślaną. Dzięki temu nasza placówka zostanie połączony z wielkimi portami jak w Gdańsku i Gdyni. Mamy też ambicję, żeby stać się portem wspomagającym w żegludze kabotażowej. Dlatego targi BALTEXPO stwarzają możliwości lepszej prezentacji i pokazania się nie tylko na polskim rynku, ale też światowym – mówił Arkadiusz Zgliński, dyrektor zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

Od lewej: Arkadiusz Kosecki i Arkadiusz Zgliński

– Nasz udział w tej imprezie jest spowodowany powierzeniem zadań promocji gospodarczej miasta Elbląg mojej jednostki. Zakłada silną promocji miasta jako stawiającego w pierwszym rzędzie przemysł oraz gospodarkę. Elbląski Park Technologiczny obsługując inwestorów, zauważa, że jednym z kryteriów wyborów inwestycji jest droga wodna, która miejmy nadzieję będzie udrożniona na morze. Dlatego nie mogło nas tutaj zabraknąć – Arkadiusz Kosecki, dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego.

– Cieszymy się, że jesteśmy częścią tych targów. Wspólnie działamy z zarządem portu w Elblągu oraz Elbląskim Parkiem Technologicznym. To jest ważny element, który należy uwypuklać w promocji miasta, które chce być przyjazne dla przedsiębiorcy, turysty i mieszkańca. Przy tej okazji chcemy pokazać inny aspekt życia w Elblągu. Wiemy dobrze, że nieodzownym elementem życia zawodowego jest to osobiste. Chcemy pokazywać, że nasze miasto się rozwija – Piotr Kowal, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki / Urząd Miasta w Elblągu, który przyznał, że to był dla nich też debiut na targach BALTEXPO.

– Myślę, że takie wydarzenia są potrzebne i ważne dla całej branży. Dobrym pomysłem było połączenie BALTEXPO i Balt Military Expo. Dzięki temu całe wydarzenie staje się poważniejsze na rynku. BALTEXPO jest też przestrzenią pozwalającą na integrację i rozmowy wewnątrz całej branży – mówił Dominik Sychowski, z-ca Dyrektora ds. Nieruchomości i Umów Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– BALTEXPO ma dość długą historię. To są kluczowe targi dla przemysłu stoczniowego i okrętowego. Obecnie następuję renesans branży, bo stocznie mają kontrakty i dostarczają okręty. Dzięki temu ugruntowują pozycję na świecie. To automatycznie powoduje, że liczba wystawców na takich targach i chętnych do odwiedzenia tego wydarzenia jest co raz większa. To bardzo cieszy. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie brali udziału w tego typu wydarzeniach – mówił Dariusz Jaguszewski, prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

– Jestem zachwycona, jeśli chodzi o tego typu inicjatywy. To mój debiut na targach, ale z pewnością niejednokrotnie się pojawię. Planowałam zostać na jeden dzień, ale chyba będę na całym wydarzeniu. Nie spodziewałam się, że skala tej imprezy jest tak ogromna. Odbyliśmy już szereg ciekawych rozmów, które moją pozytywnie wpłynąć na sprzedaż kontenerów. Mamy też dzięki temu pomysły na unowocześnienie pewnych rzeczy, które możemy zaproponować zarządowi firmy. Dlatego dostrzegam korzyści z uczestnictwa w BALTEXPO na wielu polach – Natalia Janas, specjalista ds. Sprzedaży w firmie Balticon S.A.

– To wydarzenie jest bez precedensu, ponieważ tak duże przedsięwzięcie wymaga skoordynowanych działań organizatorów. Trzeba im pogratulować za to, jak to wszystko zorganizowali. Sama możliwość zaprezentowania działalności jest dla nas kluczowe. Mam nadzieję, że dzięki odbywaniu się tych targów w Gdańsku, wiele firm będzie mogło zapoznać się z profilem działalności naszego przedsiębiorstwa – pełnomocnik zarządu Paweł Król z Port Service.

– Na targach wystawiamy się od niepamiętnych czasów. Dlatego posiadamy już pewne doświadczenia. Udział w takich wydarzeniach jest podkreśleniem obecności danej firmy na rynku, ale stwarza możliwość pozyskiwanie kontaktów, do których na co dzień jest ograniczony dostęp – Ryszard Piekart, dyrektor firmy Else Technical and Research Service Company.

– Myślę, że na takich targach jest sporo odbiorców, którzy odnaleźliby dla siebie obszar zainteresowania w naszej ofercie programowej, mam na myśli nie tylko młode osoby, ale też te dojrzałe. Jesteśmy uczelnią tworzącą wynalazki i kreującą nowe kierunki rozwoju badań. Dlatego uczestnicząc w tych targach, skupiamy się na promocji ofertę technologiczną naszej uczelni i usługodawcy oraz eksperci dla tego obszaru przemysłowego, gdzie możemy przedstawić własne kompetencje naukowo-badawcze – dzieliła się spostrzeżeniami dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba, Dyrektor Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Podczas trzeciego dnia targów BALTEXPO odbędzie się m.in. 70-lecie Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego KIGM, czy wręczenie nagrody Złota Kotwica w kategorii STARTUP. Ponadto, odbędzie się kilka paneli i konferencji m.in.: o małych portach morskich i rzecznych.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawuje Express Biznesu.

Przemysław Schenk

fot. Przemysław Schenk, materiały prasowe

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl