Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
PoMUN 2023 – w Trójmieście odbędzie się symulacja obrad ONZ

Mają niespełna 20 lat, są otwarci na świat i nieobojętni na jego problemy, do tego ambitni i aktywni na wielu polach. Chcą mieć wpływ na rzeczywistość oraz przyszłość i nie boją się przy tym brać sprawy w swoje ręce, poszukiwać rozwiązań na gruncie różnic zdań i dialogu.

Redakcja
2023-10-25
4 minuty czytania

Mają niespełna 20 lat, są otwarci na świat i nieobojętni na jego problemy, do tego ambitni i aktywni na wielu polach. Chcą mieć wpływ na rzeczywistość oraz przyszłość i nie boją się przy tym brać sprawy w swoje ręce, poszukiwać rozwiązań na gruncie różnic zdań i dialogu.

To z ich inicjatywy w Trójmieście, w dniach 27-30 października, odbędzie się konferencja PoMUN 2023 będąca symulacją obrad ONZ. W wydarzenie zaangażował się lokalny biznes, a patronat honorowy nad nim objął Marszałek Województwa Pomorskiego.

Przyszłość należy do nich

Model United Nations, w skrócie MUN, to popularna na całym świecie, realizowana także w Polsce z udziałem różnych instytucji, realistyczna symulacja obrad ONZ. Młodzi ludzie z Trójmiasta, którzy uczestniczyli w tego rodzaju wydarzeniach, postanowili pójść krok dalej. Wpadli na pomysł stworzenia własnej konferencji na podobieństwo MUN-ów, na „swoim podwórku” i długo nie czekali na wcielenie go w życie. Mając wsparcie rodziców, zaczęli działać. Podzielili się zadaniami, stworzyli plan, krótko potem rozpoczęło się poszukiwanie partnerów i ambasadorów. Tak powstał PoMUN, czyli Pomerania Model United Nations.

– PoMUN to nasza autorska wersja symulacji obrad ONZ, które pod nazwą MUN odbywają się na całym świecie. Pomysł zrodził się spontanicznie. Gdy siedzieliśmy z kolegami i koleżankami na przerwie kawowej podczas MUN-u w Poznaniu ktoś rzucił hasło „trzeba coś zrobić samemu”. Wracając do domu zaczęliśmy już dyskutować o tym, jak mogłoby to wyglądać. Później podzieliliśmy się pomysłem z innymi, rozdzieliliśmy zadania i zaczęliśmy pracować nad organizacją. Wydarzenie organizujemy sami, niezależnie od szkoły i jakiejkolwiek instytucji. Spodziewamy się udziału blisko 170 osób – delegatów z Polski i z zagranicy – mówi Antoni Pielak, Secretary General PoMUN 2023.

Formalnie i realistycznie

Oficjalne otwarcie konferencji, która prowadzona będzie w całości w języku angielskim, nastąpi 27 października w wieżowcu Olivia Star w Gdańsku. Wszyscy uczestnicy zostaną wtedy przedstawieni, a w kolejnych dniach, jako delegaci będą kierowani do prac w wybranych przez siebie komitetach, gdzie w mniejszych grupach dyskutować będą na temat światowych problemów. Tematyka konferencji, podobnie jak sam przebieg symulacji obrad, mają poważną i realistyczną formę. Podejmowane będą następujące zagadnienia:

  1. Rozwiązanie konfliktów pomiędzy Izraelem, Iranem i Arabią Saudyjską z naciskiem na powstrzymanie wyścigu zbrojeń na Bliskim Wschodzie (Rada Bezpieczeństwa ONZ);
  2. Omówienie potencjalnej legalizacji rekreacyjnego zażywania narkotyków w przestrzeni publicznej (Biuro ONZ ds. narkotyków i przestępczości);
  3. Omówienie kwestii epidemii opioidów i innych przyczyn nadużywania narkotyków syntetycznych jako choroby (Światowa Organizacja Zdrowia);
  4. Omówienie sposobów zwalczania problemu pracy dzieci (Rada Praw Człowieka);
  5. Walka z neokolonializmem gospodarczym w Afryce (Rada Społeczno-Gospodarcza);
  6. Omówienie możliwych zarysów ożywienia gospodarczego Ukrainy (Bank Światowy);
  7. Prokurator przeciwko Josephowi Kony’emu (Międzynarodowy Trybunał Karny);
  8. Zajęcie się kwestią przemocy wobec kobiet ze społeczności LGBTQ+ (UN Women).

Dalszy przebieg wydarzenia

Po zakończeniu obrad komitetowych, podczas zgromadzenia ogólnego przeczytane zostaną wypracowane i napisane rezolucje. Analogicznie do prawdziwych obrad ONZ marszałkowie komitetów wygłaszać będą mowę „za” ich przyjęciem, czuwając nad odpowiednią formą i językiem. Odbędzie się dyskusja. Będzie też możliwość zadawania pytań, a nawet wygłoszenia mowy „przeciwko” przyjęciu danej rezolucji. Na koniec wypracowane stanowiska/rozwiązania poddane zostaną głosowaniu przez zgromadzenie ogólne, po czym nastąpi oficjalne zamknięcie obrad oraz wręczenie nagród dla najlepszych delegatów.

– Jesteśmy młodzi, chcemy mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość i przyszłość, bo to my będziemy żyć w świecie, który kształtuje się dzisiaj na naszych oczach. Wierzymy, że MUN-y mogą dużo zmienić, bo są to wydarzenia, które nas samych rozwijają. Dodają pewności siebie, pozwalają budować relacje, a nawet przyjaźnie z innymi młodymi ludźmi na całym świecie. Nabywamy dzięki nim nowe kompetencje, uczymy się retoryki, argumentacji. Podnosimy też poziom kompetencji językowych. To wszystko zaprocentuje w przyszłości, gdy będziemy brać pełną i rzeczywistą odpowiedzialność za nasze życie i gdy sami będziemy musieli mierzyć się z problemami, zarówno tymi lokalnymi, jak i globalnymi – dodaje Antoni Pielak.

materiały prasowe

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl