Partnerzy

Wyszukiwarka

Felietony
W rozmowie wielka siła

Dialog jest nieodłącznym elementem życia społecznego, biznesowego i wielu innych segmentach funkcjonowania. Jednak przy tym nasuwa się wiele pytań.

Jolanta Szydłowska
2023-10-27
3 minuty czytania

Dialog jest nieodłącznym elementem życia społecznego, biznesowego i wielu innych segmentach funkcjonowania. Jednak przy tym nasuwa się wiele pytań.

Bicie piany, dyskusje bez końca, strata czasu, ryzyko napięć. Co jeszcze złego można powiedzieć o instytucjach dialogu? Po co rozmawiać? Po co szukać porozumienia pomiędzy stronami, które wiele dzieli? Po co wchodzić w nurt, w którym może pojawić się egoistyczne rozgrywanie interesów, blokowanie porozumienia, pozoranctwo? Cóż, nie jesteśmy mistrzami dialogu, a jednak w ostatnich latach udało się nam praktykować rozmowę i porozumienie w różnych formach. Nie daliśmy dialogowi umrzeć. Pisząc to, myślę o Pomorzu, ponieważ uważam go za wyjątkowe. Tu nie tylko obserwuję, ale i uczestniczę w dialogu w dwóch obszarach: przedsiębiorczości i równych praw kobiet.

Różne oblicza dialogu

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Działa od blisko 24 lat, choć nie było i nie jest lekko.  Są w niej wojewodowie, marszałkowie, członkowie Zarządu Województwa Pomorskiego, organizacje pracodawców i związków zawodowych. Różnie bywa w tym gronie z porozumieniem i wypracowaniem wspólnych stanowisk. Pamiętam wiele nieudanych prób, ale zapamiętałam też wiele sytuacji, w których dobro regionu stało ponad partykularnymi interesami. Pamiętam też przykre chwile, gdy nie było zrozumienia, a porozumienie stawało się odległe. To efekt ścierania się grup o różnych priorytetach. Udział w tym gremium pokazał mi, jak wymagający bywa dialog i jak wielkim jest sukcesem, gdy trwa.

Rada Przedsiębiorczości, organ doradczy Marszałka Województwa Pomorskiego, to inne konsekwentnie prowadzone forum dialogu różnych instytucji i organizacji związanych z gospodarką regionu. To niezwykle cenna formuła współpracy samorządu, organizacji pracodawców i instytucji otoczenia biznesu. To też formuła, którą wprowadzają inne samorządy województwa. Czasem koncepcja jest podobna, a innym razem trochę odmienna, ale celem jest rozmowa samorządu z przedsiębiorcami. Kolejne rady powstają, może powoli, ale to najcenniejsze formy dialogu, bo tworzone jako inicjatywy społeczne  z potrzeby rozmowy i w interesie regionu jako.

Gremium ukazujące wyjątkowość Pomorza

Na koniec gremium, które nam przedsiębiorcom szczególnie pokazuje wyjątkowość Pomorza. Sztab Pomorskich Przedsiębiorców działający od marca 2020 roku. Jako organizacje pracodawców konkurujemy ze sobą. Jednak, gdy pandemia poraziła nasze firmy i gospodarkę, byliśmy i do dzisiaj jesteśmy jedynym regionem w Polsce, gdzie czternaście organizacji uznało, że musimy działać wspólnie. Nigdzie w Polsce, mimo prób zorganizowania podobnego forum, to się nie udało.

W dialogu nie ma fajerwerków. Bo rozmowa jest nieatrakcyjna w czasach, gdy sensacja goni sensację.  Powiedziałabym nawet, że obserwatorzy mogą uznać, że dialog uprawiają nudziarze, mało atrakcyjni, mało popularni. No cóż, widzę to inaczej. Wielu z nich to twardziele –  konsekwentni, trzymający emocje na wodzy, widzący w drugiej stronie partnera, nie przeciwnika. Bo przecież każdy z nas czuje, jak trudno jest rozmawiać, gdy do głosu dochodzą emocje, ambicje i potrzeba pogodzenia interesów, które początkowo wydają się sprzeczne. Dialogujmy więc, bo w rozmowie jest wielka siła.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl