B

Branża szkoleń i nauki jazdy była obecna w jej rodzinie od pokoleń. Dagmara Romanowicz od ponad 25 lat z powodzeniem prowadzi firmę OSK POLDEK.

Założyła Pani prywatną szkołę nauki jazdy Ośrodek Szkolenia Kierowców POLDEK w 1996 roku. Co Panią skłoniło do pójścia w tym kierunku biznesowym?

W Automobliklubie Gdańskim pracował mój teść. Mój mąż był tam instruktorem nauki jazdy. Dlatego szkolenie i temat nauka jazdy był u nas w domu na porządku dziennym. Chciałam wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim i postanowiłam, że spróbuję sił, zakładając  działalność gospodarczą. Dzięki zapleczu wiedzy oraz doświadczeń rodziny mogłam pójść w branżę, którą już dobrze znałam.

Jaka wówczas panowała sytuacja na rynku w tej branży?

Było stosunkowo niewiele szkół nauki jazdy. Natomiast dosłownie kilka było prowadzonych przez kobiety. W Gdańsku OSK Poldek był w tamtym momencie jedyną taką firmą. Wyzwanie stanowiło wejście w branżę typowo męską, zbudowanie własnego biznesu i rozpoznawalności, a nie przez pryzmat tego, co robili męscy członkowie rodziny. OSK POLDEK było i jest moją firmą. Więc wszystkie sukcesy oraz porażki biorę personalnie.

Jak wyglądało początkowe funkcjonowanie firmy?

Zaczynaliśmy w 1996 roku od kilku aut osobowych (kat. B) i zajęć w sali wynajmowanej na godziny, w szkole na Przymorzu oraz Domu Kultury Młyniec na Zaspie. Kiedy firma się rozkręciła, zaczęłam inwestować w sprzęt do szkolenia również na inne kategorie: motocykli na kat. A, samochodów ciężarowych na kat. C, przyczep do kat. B+E i C+E czy autobusu na kat. D, w większą salę wykładową, plac manewrowy, biuro. W 2013 roku po zmianie przepisów konieczna była wymiana całej floty szkoleniowej, ponieważ staraliśmy się o Poświadczenie Potwierdzające Spełnianie Dodatkowych Wymagań (status tzw. SuperOSK). Oczywiście  otrzymaliśmy taki dokument. Dzięki temu zapewniamy wysoki standard szkoleń poprzez między innymi regularną wymianę sprzętu.

Ważnym wydarzeniem dla Pani firmy była otrzymana Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty w 2011 roku. Jakie nowe możliwości ona otworzyła przed firmą Poldek?

Posiadanie Akredytacji Pomorskiego Kuratorium Oświaty było jednym z wymogów do otrzymania Statusu Super OSK. Ona daje gwarancję najwyższego poziomu naszych usług pod względem merytorycznym.

Ilu nowych instruktorów nauki jazdy oraz kandydatów na kierowców wyszkolili Państwo od tamtego czasu?

Szkoleniem instruktorów nauki jazdy zajmujemy się od 2013 roku. Dzięki Poświadczeniu możemy realizować szkolenia dla nowych instruktorów oraz odnawiać uprawnienia już istniejącym (poprzez coroczne Warsztaty Doskonalenia Zawodowego Instruktorów/Wykładowców). Wyszkoliliśmy około 500 nowych instruktorów. Część z nich powróciła do nas celem realizacji kolejnych szkoleń i uzyskania uprawnień instruktorskich na kolejne kategorie. Inni pracują u nas w firmie. Wyszkoliliśmy około 30 tysięcy kandydatów na kierowców na przestrzeni lat.

Jakie obecnie rodzaje szkoleń oferuje Poldek?

Nauka jazdy części osobom kojarzy się wyłącznie z kategorią B (samochód osoby), ewentualnie kategorią A (motocykl). Natomiast OSK POLDEK poza realizacją tych szkoleń, skupia się głównie na szkoleniach dla kierowców zawodowych. Realizujemy kursy prawa jazdy kat. B+E (samochód osoby w z przyczepą), kategorii C (samochód ciężarowy o DMC powyżej 3,5t), kategorii C+E (samochód ciężarowy z przyczepą) oraz kategorii D (autobus). Dla osób chcących pracować w transporcie niezbędne jest również posiadanie uprawnień umożliwiających przewóz towarów lub osób. Takie szkolenia, tj. kwalifikację zawodową kierowców, szkolenia ADR (przewóz towarów niebezpiecznych) można też zrealizować w OSK POLDEK. Dochodzą też wspomniane szkolenia dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy czy warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów nauki jazdy. W związku z posiadaniem Statusu SUPER OSK mamy możliwość realizacji zajęć teoretycznych na kursach prawa jazdy zarówno w formie standardowych wykładów jak i w formie e-learning.

Niewątpliwym atutem firmy jest posiadanie własnego sprzętu do prowadzenia praktycznej nauki jazdy. Jak to wpływa na jakość świadczonych usług przez Poldek?

Dzięki posiadaniu własnego sprzętu mamy możliwość dbania o jego jakość oraz stan techniczny. Mamy pewność, że nauka wykonywana jest na pojazdach nowych, wyposażonych w nowoczesne systemy niezbędne do prawidłowej realizacji szkolenia, ale również zapewniające bezpieczeństwo naszym klientom.

Jakie jeszcze wskazałaby Pani największe atuty firmy Poldek?

Posiadamy Akredytacją Kuratorium Oświaty oraz Certyfikat jakości ISO PN-EN 9001:2015. To również duży atut, który wyróżnia nas wśród innych nauk jazdy. Pracuje z nami wielu doświadczonych trenerów/instruktorów/wykładowców. Posiadają wieloletnie doświadczenie  w branży szkoleniowej oraz w transporcie osób i rzeczy. Nasi wykładowcy mają również pełne przygotowanie metodyczne, część posiada kartę nauczyciela. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza kadra nieustannie doszkalała się i była na bieżąco ze wszystkimi aktami prawnymi, czy nowinkami technicznymi, umożliwiając wyszkolenie kursanta jako osoby w pełni gotowej do pracy w zawodzie kierowcy zawodowego.

Czym jeszcze wyróżniacie się jako firma na tle innych?

Pracujemy w systemie ciągłym 7 dni w tygodniu. Istniejemy na rynku nieprzerwanie od 1996r. Jesteśmy firmą rodzinną, tworzoną przez trzecie pokolenie instruktorów nauki jazdy. Do  pracy podchodzimy ambitnie, a kursant nie jest kolejną cyfrą w rejestrze. Każdy klient traktowany jest indywidualnie. Razem z nim przeżywamy jego porażki i cieszymy się z jego sukcesów. To daje nam szerokie grono wiernych klientów, którzy do nas powracają, przyprowadzając na szkolenia własne dzieci, a teraz nawet i wnuki. Wiemy, że nasza pasja i zaangażowanie ma realne przełożenie na zaufanie klientów.

Z jakimi też podmiotami współpracujecie na co dzień?

Szkolenie realizujemy dla firm transportowych, przewozowych, Instytucji publicznych w formie szkoleń grupowych oraz dla  klientów indywidualnych. Od wielu lat  specjalizujemy się w szkoleniach grupowych. Cenię sobie współpracę z organizacjami pracodawców.

Co Pani uważa za największy sukces w dotychczasowej działalności firmy Poldek?

Ciężko wymienić jeden sukces. Cieszę się, że firma na przestrzeni lat tak się rozwinęła, zwiększając ilość floty, ilość zatrudnionych osób. Ważne jest to wieloletnie zaufanie klientów.  Sukcesem jest dla mnie spotykanie ich w codziennej drodze do pracy, np. kiedy prowadzą autobus komunikacji miejskiej. Duże znaczenie mają też wewnętrzne relacje w firmie – to, że z wieloma osobami pracujemy od samego początku powstania OSK Poldek. Ważny jest fakt, że pozostajemy firmą rodzinną, a teraz pracuje z nami również moja córka oraz zięć. Sukces to współpraca z firmami oraz wieloma Instytucjami. Najważniejsze jest zaufanie naszych klientów i to, że wybierają naszą firmę. „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.” – Henry Ford. Pracuję tak, aby osiągać sukces.

– Firma od ponad 27 lat z dużymi sukcesami szkoli kandydatów na kierowców, którzy bez problemu zdają egzamin państwowy i uzyskują upragnione prawo jazdy. Firma Poldek specjalizuje się w kursach i szkoleniach dla kierowców zawodowych – transport drogowy. Dla obecnej właścicielki firmy ważne jest to, aby każdy kursant opuszczający OSK Poldek, dobrze radził sobie na drodze, a nie tylko był przygotowany pod zdanie egzaminu. Dodatkowo właścicielka firmy zadbała również o to, by dodatkowo prowadzić szkolenia dla Instruktorów nauki jazdy – Dr inż., Sławomir Niecko, prof. WSSE, Prorektor WSSE ds. współpracy z Administracją i Biznesem, Wiceprzewodniczący Rady Klastra LTPP z siedzibą w Gdańsku.

– Znam Dagmarę Romanowicz już od wielu lat jako empatyczną osobę z duszą społecznika oraz sprawną menadżerkę, która od lat prowadzi firmę Poldek szkolącą kierowców na wszystkich poziomach. Potrafi zbliżać ludzi i z nimi współpracować, dając poczucie bezpieczeństwa. Jest wiarygodną i szczerą osobą, a to ważne w biznesie. Dagmara jest osobą społecznie odpowiedzialną, myśląc nie tylko o działalności, ale też o otoczeniu, w którym żyje. Kursant jest dla niej najważniejszy. Zdaje sobie sprawę, iż to, w jaki sposób zostanie wyszkolony wpłynie na jego świadomość i bezpieczeństwo na drodze na całe życie. Oprócz prowadzenia własnego biznesu jest aktywnym członkiem Pracodawców Pomorza oraz innych branżowych organizacji – Tomasz Limon, Prezes Zarządu i Dyrektor
Zarządzający „Pracodawców Pomorza”.

Rozmawiał: Przemysław Schenk

fot. materiały prywatne od rozmówcy