W

W Gdyni nastąpiło uroczyste otwarcie pilotażowej linii do produkcji elastomerów termoplastycznych (TPE) wykonanych w 100% z pokonsumenckiego plastiku i gumy z recyklingowanych opon zapewniających pełną niezależność od surowców pierwotnych.

Ecopolplast uruchomił pierwszą linię pilotażową do produkcji cyrkularnych TPE w Gdyni. W inauguracji uczestniczyli m.in.: Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Dyrektor Loży Gdańskiej BCC Katarzyna Dobrzyniecka oraz członkowie zarządu Ecopolplast.

Duży krok w rozwoju

Fabryka jest dogodnie położona w Polsce, z łatwym dostępem i bliskością do międzynarodowego portu morskiego i lotniska w Gdyni. To umożliwia ekspresową wysyłkę do destynacji międzynarodowych.

– Rozwój innowacji ukierunkowanych na recycling jest niezwykle ważny w aspekcie przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu. Życzę gospodarzom samych sukcesów i realizacji założonych celów. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że w naszym regionie funkcjonuje światowy lider produkujący cyrkularne elastomery termoplastyczne w naturalnej klimatycznie gospodarce obiegu zamkniętego – powiedział Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Unikalny produkt

Ecopolplast zajmuje się rosnącym problemem zanieczyszczenia odpadami z gumy i plastiku, ponownie wykorzystując surowce z recyklingu w produkcji. Ecoplastomer umożliwia spełnienie wymagań unijnych i globalnych dotyczących wprowadzania materiałów z recyklingu do nowych produktów. To pozwala na faktyczne zaangażowanie firm w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

– Zaangażowanie w gospodarkę cyrkularną i wdrażanie inicjatyw ekologicznych doskonale wpisuje się w strategiczne cele współczesnych miast. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w inauguracji linii produkcyjnej Ecopolplast w Gdyni. Życzę powodzenia i z niecierpliwością oczekujemy na jej pomyślny rozwój – powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Ecoplastomer zapewnia pełną niezależność od paliw kopalnych i znacząco redukuje wpływ na środowisko oraz emisję CO2.

– Chciałam znaleźć rozwiązanie, które umożliwi ponowne wykorzystanie tych wszystkich wyrzuconych materiałów i to nam się udało. Nasza innowacyjna, opatentowana technologia tworzy silne połączenie gumy i plastiku bez dodatków chemicznych oraz stabilizatorów. To sprawia, że Ecoplastomery są w pełni cyrkularne – powiedziała Katarzyna Pokwicka-Croucher, Założycielka i CEO Ecopolplast sp. z o. o.

Twórca innowacyjnej technologii

Ecopolplast jest twórcą innowacyjnych technologii oraz producentem Ecoplastomeru, zupełnie nowej kategorii produktów – cyrkularnych TPE wykonanych z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu, redukujących emisję CO2 o 65% i obniżających koszty produkcji.

Firma została założona w 2018 roku. Misją firmy jest wykorzystanie materiałów recyklingowych w procesach produkcyjnych. W obliczu obecnie generowanych rocznie 400 milionów ton odpadów plastikowych i wyrzucanych na wysypiska miliarda opon, jest to kluczowa kwestia. Firma dąży do bycia liderem cyrkularności TPE, redukcji odpadów i niezależności od paliw kopalnych.

Produkt pochodzący z recyklingu

Ecoplastomer to pierwszy cyrkularny TPE wykonany wyłącznie z pokonsumenckiego plastiku i gumy z recyklingowanych opon, zapewniający pełną niezależność od surowców pierwotnych i ograniczający wpływ na środowisko.

Ecoplastomer zmienia sposób w podchodzeniu do wykorzystywania materiałów recyklingowych w procesach produkcyjnych nowych wyrobów np. w branżach motoryzacyjnej, budowlanej, wyposażenia wnętrz, sprzętu sportowego czy rozwiązań do przechowywania.

Ten produkt pozwala spełnić wymagania UE i globalne normy dotyczące stosowania materiałów odnawialnych w produkcji nowych wyrobów. Umożliwia wprowadzenie gospodarki cyrkularnej w branży elastomerów. Produkty wykonane z Ecoplastomeru mogą być wielokrotnie poddawane recyklingowi bez utraty właściwości mechanicznych. Obecnie dostępne są dwie kategorie Ecoplastomeru: z PP i HDPE.

materiały prasowe