Partnerzy

Wyszukiwarka

Lifestyle
Poznawanie bursztynu z różnych perspektyw

W jednej z sal Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyły się warsztaty, gdzie tematem przewodnim był bursztyn. To wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Redakcja
2024-08-07
3 minuty czytania

W jednej z sal Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyły się warsztaty, gdzie tematem przewodnim był bursztyn. To wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W ramach zajęć pt. „Re-luksus. Bursztynowa biżuteria przyszłości”, które towarzyszyły wystawie bursztynu „Kapsuła przyszłości / Treasure Box of the Future”, uczestnicy poznali pojęcie nowego luksusu, który odpowiada lifestylowi młodego pokolenia. Ponadto, dawce merytorycznej wiedzy towarzyszyła część praktyczna.

– Przy okazji tworzenia wystawy kontenerowej podjęłam decyzję o stworzeniu warsztatu, który wprowadzi nowe pojęcie, czyli re-luksus. Poszukujemy jakości w każdej sferze życia. To dotyczy m.in.: doświadczeń, a nie tylko posiadania przedmiotów. Często noszona przez nas biżuteria nie jest dowodem prestiżu, ale ma stanowić wizytówkę naszej tożsamości. Jako osoby skupiające się na bursztynie musimy skupić się na młodym odbiorcy, aby go przekonać do tego zagadnienia i nim zainteresować. Dlatego organizujemy te warsztaty, które są połączenie dawki wiedzy merytorycznej i praktyki. Moim zdaniem dobrze zaprojektowana biżuteria bursztynowa dla młodego odbiorcy mogłaby być polskim produktem globalnym – Beata Bochińska, prezeska Fundacji Bochińskich, współorganizatorka wydarzenia oraz jedna z prowadzących.

Zajęcia pod okiem specjalistów

Warsztaty obejmowały też naukę odpowiedniej promocji i reklamy bursztynowego dzieła. Nie zabrakło też części praktycznej. Uczestnicy mieli możliwość zaprojektowania oraz wykonania własnej biżuterii.

– Podczas warsztatów chcieliśmy pokazać bursztyn z zupełnie innej strony jako lokalny surowiec oraz osiągnięcie. Zajmowałem się częścią warsztatową tych zajęć. Chodziło o to, żeby uczestnicy samodzielnie mogli dotknąć bursztyn, kiedy jeszcze jest surowcem i stworzyć z niego biżuterię, którą sami wymyślą, oczywiście przy naszym wsparciu. To była dobra okazja, aby mogli poczuć się jak projektanci. Wtedy inaczej patrzy się na biżuterię – Marcin Giebułtowski, prowadzący warsztaty, projektant biżuterii działający w branży od ponad 35 lat.

– Ważną częścią opowiadania opowieści bursztynowej jest jej poprawne przekazanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wyjątkowym materiałem jest bursztyn. Dlatego nie tylko opowiadano podczas zajęć o artystycznym aspekcie bursztynu. Uczestnicy tworzyli własnoręcznie biżuterię z bursztynu, a następnie mieli o tym opowiedzieć – Marzena Leś, jedna z osób prowadzących warsztaty.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Gdańsk Światowa Stolica Bursztynu, AMBEREXPO oraz Fundacja Bochińskich.

 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl