Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają „zielone rozwiązania”, które stają się ważnym aspektem dla klientów. Tę świadomość mają również deweloperzy, dlatego decydują się na proekologiczne rozwiązania w danych inwestycjach.
Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają „zielone rozwiązania”, które stają się ważnym aspektem dla klientów. Tę świadomość mają również deweloperzy, dlatego decydują się na proekologiczne rozwiązania w danych inwestycjach.
Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają „zielone rozwiązania”, które stają się ważnym aspektem dla klientów. Tę świadomość mają również deweloperzy, dlatego decydują się na proekologiczne rozwiązania w danych inwestycjach.
Jednym z głównych powodów, dla których zainteresowani kupnem nieruchomości baczniejszą uwagę zwracają na obecność ekologicznych innowacji, to obniżenie kosztów eksploatacji oraz zwiększenie niezależności energetycznej budynków. Dlatego deweloperzy decydują się na instalowanie oraz wkomponowywanie w poszczególnych inwestycjach takich rozwiązań jak m.in.: panele fotowoltaiczne, systemy zarządzania energią, zielone dachy, czy systemy gromadzenia wody deszczowej.
Korzyści z zielonych rozwiązań
Jedną z pierwszych korzyści, na którą zwraca się przy stosowaniu zrównoważonego budownictwa, to obniżka kosztów eksploatacji, które w dużej mierze kuszą potencjalnych klientów do zakupu takich nieruchomości. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą również dużą niezależność. Przykładowo zaletą instalacji fotowoltaicznych jest zmniejszenie wpływu dostawców energii i rosnących jej cen. Korzystanie z pomp ciepła też niesie ze sobą wiele zalet. To rozwiązanie nie wytwarza ciepła, ale pobiera energię z otoczenia i przekierowuje ją do domostwa.
Zbieranie wód opadowych należy do doskonałych proekologicznych rozwiązań, ponieważ deszczówka jest darmową wodą, którą można wykorzystywać na wszelakie sposoby, co wpływa też na korzyści ekonomiczne. Coraz częściej deweloperzy stosują w inwestycjach tzw. zielone dachy, które mają wiele zalet. Są to m.in. oczyszczanie powietrza, obniżanie temperatury otoczenia, gromadzenie wody deszczowej, regulacja temperatury wewnątrz budynku, udział w oszczędnościach energetycznych. Ponadto zielone dachy stanowią część budownictwa odpornego na zmiany klimatyczne. To tylko niektóre z zalet płynących z korzystania z ekologicznych nowinek technicznych.
Dlatego zapytaliśmy kilkoro deweloperów o ich nastawienie do obecnego kierunku działania na rynku w postaci coraz większego stawiania w inwestycjach na proekologiczne rozwiązania.
– W ATAL przykładamy dużą wagę do proekologicznych rozwiązań, które pozwalają przyszłym mieszkańcom zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Montujemy m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz zrównoważone systemy odwadniające wody deszczowe, jak np. w niedawno rozpoczętej inwestycji ATAL Zawiślańska Wille Miejskie w Gdańsku, gdzie ponad połowę obszaru stanowi zieleń. „Zielona” infrastruktura niewątpliwie zwiększa atrakcyjność naszych osiedli, lecz przy tym wiąże się z dodatkowymi nakładami, które są jednak niezbędne, aby sprostać wymaganiom klientów i utrzymywać wysoki standard oraz jakość. Na wzrost kosztów z pewnością przełożą się także rygorystyczne przepisy (dyrektywy unijne) na rzecz energooszczędności i zero emisyjności budynków. Deweloperzy muszą szukać balansu, aby atrakcyjność inwestycji połączyć z dostępnością cenową, a w niedalekiej przyszłości także z wyśrubowanymi normami ekologicznymi – mówi Mateusz Bromboszcz, wiceprezes Atal.
– Jesteśmy dumni, że nasze osiedle domów jest jednym z trzech pierwszych osiedli w Polsce, które zostały wyposażone w innowacyjne zintegrowane dachy fotowoltaiczne. Ta nowoczesna technologia, stanowiąca integralną część każdego domu, jest krokiem milowym w kierunku zrównoważonego budownictwa i ekologicznego stylu życia. Korzyści z zastosowania zintegrowanych dachów fotowoltaicznych jest wiele. Dodatkowo nasze domy są wyposażone w pompę ciepła, co również ma ogromny wpływ na ekologię. Inwestycja w osiedle z zintegrowanymi dachami fotowoltaicznymi i pompą ciepła stanowi krok w przyszłość, który przynosi korzyści nie tylko mieszkańcom, ale także całemu środowisku. Niskie koszty utrzymania, ochrona przed wzrostem cen energii oraz wsparcie dla ochrony środowiska sprawiają, że nasze osiedle domów to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność, ekologię i oszczędność – Paulina Kałduńska, specjalista ds. nieruchomości w Halston.
– Zieleń na osiedlu to coraz ważniejszy aspekt dla klientów, przez co również deweloperzy poświęcają jej projektowaniu coraz więcej uwagi. W każdym projekcie staramy się zachować balans pomiędzy oczekiwaniami przyszłych mieszkańców, a tym, za co mogą zapłacić, co jednocześnie w nieuzasadniany sposób nie wpływa na wzrost kosztu inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że zieleń to jeden z istotnych czynników, który przekłada się na decyzje zakupowe klientów. Warto przy tym wspomnieć także o rozwiązaniach proekologicznych, które wpływają na niższy koszt eksploatacji mieszkania w przyszłości. Niestety generują wyższe koszty realizacji, a wielu nabywców wciąż nie jest skłonnych za nie dopłacać. Mamy nadzieję, że ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa coraz więcej osób będzie patrzeć na te rozwiązania jak na inwestycje. Zwłaszcza w kontekście zaostrzających się warunków technicznych, które muszą spełniać deweloperzy. Przykładowo wymagania energetyczne względem budynków już teraz wymuszają wykorzystanie w części projektów paneli fotowoltaicznych. Naszymi inwestycjami, które wyróżniają się szczególną dbałością o zieleń lub rozwiązaniami ekologicznymi to m.in. Przemyska Vita w Gdańsku – Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii.
Przemysław Schenk