Trzynasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei była wyjątkowa z wielu względów. Forum odbyło się tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji, a także w roku, w którym organizator wydarzenia, Konfederacja Lewiatan, obchodzi 25-lecie.
Trzynasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei była wyjątkowa z wielu względów. Forum odbyło się tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji, a także w roku, w którym organizator wydarzenia, Konfederacja Lewiatan, obchodzi 25-lecie.
Trzynasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei była wyjątkowa z wielu względów. Forum odbyło się tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji, a także w roku, w którym organizator wydarzenia, Konfederacja Lewiatan, obchodzi 25-lecie.
EFNI 2024 odwiedzili przedstawiciele administracji rządowej najwyższego szczebla. Organizatorzy odnotowali rekordową frekwencję. Ponad 1500 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni politycy, ekonomiści, liderzy biznesu i nauki, przedsiębiorcy brali udział w XIII EFNI w Sopocie.
– Polski cud gospodarczy nie byłby możliwy bez ducha polskiej przedsiębiorczości, który stał się bardzo ważnym silnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Bez niego Polska nie stałaby się tak dobrym miejscem do inwestowania – powiedział premier Donald Tusk na otwarciu Europejskiego Forum Nowych Idei.
Jak podkreślił, był obecny przy narodzinach EFNI i to mu utkwiło w pamięci.
– Cieszę się, że jestem tu ponownie, kiedy mija 35 lat naszej transformacji gospodarczej. Chciałem podziękować ludziom, którzy przez długie lata pokazali, że nie dadzą się skorumpować żadnej władzy. Prowadzić działalność gospodarczą i zachować niezależność nie jest łatwo. Chcę za to podziękować szefowej Lewiatana Henryce Bochniarz – powiedział Donald Tusk.
Poza premierem w ceremonii otwarcia całego wydarzeniu uczestniczyli również inni członkowie rządu.
– Naszym celem w najbliższych latach jest utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego. W II kwartale br. PKB w Polsce rósł najszybciej spośród dużych krajów UE. Zależy nam jednak na zrównoważonym wzroście, opartym nie tylko na konsumpcji, ale przede wszystkim na inwestycjach – powiedział Andrzej Domański, minister finansów w wystąpieniu wprowadzającym na EFNI.
Natomiast Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji powiedział, że podczas prezydencji w Radzie UE Polska będzie mówić o własnej wizji rewolucji cyfrowej i rozwoju nowych technologii. Zaznaczył, że obecnie Europa nie jest liderem przemian na tym polu. Ocenił, że głównym problemem jest to, że UE przygotowuje dużo prawa, a proces jego implementacji jest rozbudowany, co często prowadzi do przeregulowania. Dodał, że dla młodych ludzi i inwestorów kluczowa jest stabilność prawa w Europie.
O tym, że prawicowy populizm to nie tylko nośne hasła, ale także próba przekształcenia instytucji i sposobu rządzenia przekonywał Adam Bodnar, minister sprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że w obliczu rosnącego populizmu zagrożone są m.in. prawa kobiet czy prawa mniejszości, a ponadto erozji mogą ulegać relacje państwo-Kościół. Bodnar dodał, że prawicowy populizm często oznacza flirt z organizacjami o poglądach neofaszystowskich. Dlatego, jak podkreślił, jednym z wyzwań i zadań dla państw demokratycznych jest skuteczności i „dowożenie” zapowiadanych celów.
W dyskusjach w Sopocie brali też udział między innymi Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych, Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej i przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Barbara Nowacka, minister edukacji, Hanna Wróblewska, minister kultury, Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, Światłana Cichanouska, prezydentka-elekt Białorusi oraz Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.
Ponadto podczas całego wydarzenia nie zabrakło rozdania wyjątkowych wyróżnień. Hanna Machińska, Maria Waliczek, Leszek Balcerowicz, Piotr Voelkel oraz Sylwia Zadrożna zostali laureatami tegorocznych Nagród Konfederacji Lewiatan.
Przed panelem „Świat według kobiet” ogłoszono wyniki konkursu „RównoWaga. Prokobieca firma roku”, zorganizowanego przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan.
W czasie ceremonii zamknięcia EFNI głos zabrali Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope. Na zakończenie konferencji uczestnicy przyjęli Deklarację Sopocką.
W pierwszej Deklaracji Sopockiej z 30 września 2011 roku przedstawiciele Lewiatana deklarowali: mamy szansę stworzyć Europę naszych marzeń i możliwości. Europę opartą na większej solidarności i głębszej integracji. Unia Europejska – stworzona, by zapobiegać konfliktom – zmieniła kontynent, stała się inspirującym projektem dla kilku pokoleń Europejczyków. Jesteśmy przekonani i przekonujmy wszystkich, że żaden europejski kraj nie jest w stanie samodzielnie sprostać wyzwaniom współczesności.
Ta deklaracja pozostaje aktualna, ale musi być uzupełniona o kolejne wyzwania. Unia potrzebuje śmiałej, perspektywicznej wizji rozwoju i pilnych działań, które pozwolą na wcielenie jej w życie. Pełna treść Deklaracji Sopockiej jest dostępna na stronie internetowej Europejskiego Forum Nowych Idei.
Podczas EFNI odbyło się ponad 100 paneli i spotkań, które dotyczyły ważnych kwestii gospodarczych, sportowych, biznesowych, czy politycznych.
materiały prasowe