Partnerzy

Wyszukiwarka

Lifestyle
Okrągłe urodziny Polskiego Związku Żeglarskiego

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Wydarzenie zgromadziło wiele znamienitych osobistości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego, sportowców, trenerów oraz osoby zasłużone dla polskiego żeglarstwa.

Redakcja
2024-10-23
6 minut czytania

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Wydarzenie zgromadziło wiele znamienitych osobistości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego, sportowców, trenerów oraz osoby zasłużone dla polskiego żeglarstwa.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Piotr Borawski – Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Miasta Gdyni, Hanna Pruchniewska – Burmistrz Pucka. Ponadto uroczystość uświetnili obecnością również wybitni przedstawiciele innych sportów. Do tego grona należeli m.in.:  Sobiesław Zasada, Michał Listkiewicz i Radosław Michalski. W trakcie gali uhonorowano wybitnych żeglarzy, którzy na przestrzeni ostatnich stu lat przyczynili się do rozwoju tego sportu w Polsce.

Wspomnienia i muzyczne akcenty

Gospodarzem wieczoru był prezes PZŻ, Tomasz Chamera. Natomiast uroczystość poprowadzili Karolina Sołtaniuk oraz Włodzimierz Machnikowski, którzy wprowadzili zgromadzonych w atmosferę żeglarskich tradycji, wspomnień i refleksji. Gala rozpoczęła się przemówieniem Tomasza Chamery, który podkreślił znaczenie polskiego żeglarstwa w kraju i na arenie międzynarodowej oraz jego osiągnięcia na przestrzeni ostatnich stu lat.

– Sto lat to świadectwo niezwykłej drogi, którą przebyła nasza żeglarska społeczność. Od samego początku polskie żeglarstwo było czymś więcej niż tylko sportem. Stało się symbolem odwagi, determinacji oraz miłości do wody – mówił podczas przemówienia Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Sławomir Rybicki Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, którzy również zabrali głos, podkreślając znaczenie żeglarstwa dla sportu i kultury Polski. Nie zabrakło także muzycznych akcentów w postaci orkiestry Amberto, prowadzonej przez skrzypaczkę Natalię Walewską oraz sopranistki Joanny Nawrot Maciejowskiej. Zaprezentowały znakomite utwory, w tym „Hymn do Bałtyku”, który otworzył artystyczną część wieczoru.

Wyróżniono zasłużonych

Główną atrakcją całego wydarzenia była ceremonia wręczenia wyróżnień i medali dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiego żeglarstwa. Wśród uhonorowanych znaleźli się członkowie honorowi PZŻ, wszyscy olimpijczycy, na czele z medalistami olimpijskimi, a także ich trenerami. 11 wyróżnień dla wybitnych żeglarzy pokazało, jak wielowymiarowe jest żeglarstwo. Wśród tego grona znaleźli się żeglarze samotnicy: Joanna Pajkowska, Szymon Kuczyński i Zbigniew Gutkowski, kapitanowie polarnych ekspedycji: Piotr Kuźniar, Mariusz Koper i Maciej Sodkiewicz, mistrz bojerowy Karol Jabłoński, wybitny żeglarski dziennikarz Waldemar Heflich, olimpijczyk i sportowy działacz Tomasz Holc, a także autorzy cenionych żeglarskich projektów: Roman Paszke i Piotr Kulczycki.

Wręczono również Nagrodę im. Mariusza Zaruskiego dla Yacht Klubu Polski za promowanie tradycyjnych wartości żeglarskich oraz odznaczenia dla lokalnych okręgowych związków żeglarskich, które przez lata wspierały rozwój żeglarstwa w swoich regionach. Odznaczenie Przyjaciel Żeglarstwa Polskiego – za znaczące wsparcie organizacyjne lub finansowe działań Polskiego Związku Żeglarskiego lub jego członków otrzymali Jacek Karnowski – Sekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, były prezydent Sopotu oraz Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego.

Pamięć o przeszłości i spojrzenie w przyszłość

Gala była nie tylko hołdem dla przeszłości, ale i spojrzeniem w przyszłość. PZŻ zapowiada dalsze działania na rzecz rozwoju żeglarstwa w Polsce oraz wspierania młodych talentów, które w nadchodzących latach mają szansę kontynuować bogate tradycje tej dyscypliny.

– Uroczystość 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego to uroczystość niezwykła, ponieważ niesamowite jest 100 lat Polskiego Związku Żeglarskiego. Powstał w 1924 roku tylko z tego powodu, żeby polski olimpijczyk pojechał do Paryża na igrzyska olimpijskie. Dzisiejsze wydarzenie to fantastyczny pomysł i niesamowite spotkanie. Niektórych tych żeglarzy, olimpijczyków nie widziałem po 20 lat. Takie spotkania są niezwykle integrujące i pokazujące, jaką jesteśmy grupą oraz siłą. Żeglarstwo to synonim wolności. Kto uprawia żeglarstwo, dotyka rzeczy metafizycznych, wolności. Uczy się, czym jest przyjaźń, współpraca na jachcie. Wszystkie cechy, które zdobywamy na jachcie żaglowym, są tymi, które powinniśmy zdobywać w życiu codziennym. Dlatego tak mocno popularyzujemy żeglarstwo – mówi Waldemar Heflich, dziennikarz, od 50 lat utrzymujący kurs na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie świata żeglarstwa.

Przestrzeń na wspomnienia

Wydarzenie zakończyło się wspólną sesją zdjęciową, wpisami do księgi pamiątkowej oraz rozmowami w kuluarach, które sprzyjały wspomnieniom i integracji środowiska żeglarskiego.

– Wzruszyłam się, gdy zobaczyłam, moich przyjaciół, przyjaciółki z poprzednich dekad, Monikę Bronicką i Weronikę Glinkiewicz w szczególności. Złożyliśmy wszyscy kawałek pięknej, żeglarskiej historii, dorzuciliśmy coś do tych stu lat. To, co dzisiaj się dzieje – Gala Polskiego Związku Żeglarskiego, to wydarzenie ludzi, którzy tworzyli i tworzą naszą historię,  dziedzictwo, wspomnienia, przeżycia, możliwości. Cieszę się, że w niej uczestniczę i mam nadzieję, że takich spotkań będzie więcej – przyznawała Katarzyna Deberny, olimpijka z Pekinu w klasie Laser Radial, Dyrektor Działu Edukacji Olimpijskiej PKOl.

Polski Związek Żeglarski z dumą świętował 100-lecie, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesów i zapowiadając kolejne żeglarskie wyzwania na nadchodzące lata.

– Gala 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego za nami. Wspaniałe wydarzenie, przynajmniej moim zdaniem, widząc uśmiechnięte twarze uczestników, dla których była to okazja do spotkania się, niejednokrotnie po wielu latach. Nie zabrakło wspominania różnych okresów żeglarskich, jak również przemyśleń dotyczących planów na kolejne 100-lecie, czasu nowych technologii, kolejnych wyzwań. Liczę, że jako żeglarze nadal będziemy pokazywali, że jesteśmy społecznością, która jednoczy, a nie dzieli, która krzewi swoje pasje i przekazuje je kolejnym pokoleniom. Tak trzymajmy na kolejne sto lat – tymi słowami po zakończeniu Gali i pożegnaniu gości to niezwykłe wydarzenie podsumował Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

materiały prasowe

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl