Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Prefabrykacja szansą w procesie dekarbonizacji

Rynek budowlany w Polsce staje się coraz bardziej konkurencyjny dla wykonawców. Niewystarczający staje się niski koszt realizacji, czy krótki cykl inwestycyjny, coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na jakość wykonawstwa. 

Redakcja
2024-10-29
3 minuty czytania

Rynek budowlany w Polsce staje się coraz bardziej konkurencyjny dla wykonawców. Niewystarczający staje się niski koszt realizacji, czy krótki cykl inwestycyjny, coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na jakość wykonawstwa. 

W teorii trudne jest zachowanie wysokiego standardu przy niskich nakładach finansowych i krótkim cyklu inwestycyjnym. W tym miejscu olbrzymie znaczenie zaczyna odgrywać prefabrykacja – technologia, która idealnie wpisuje się w potrzeby rynku budowlanego. Elementy prefabrykowane znacząco obniżają czas realizacji budowli oraz koszty związane z pracochłonnością. Ponadto cechują się wysokim standardem wykonania oraz mają pozytywny wpływ w procesie obniżania śladu węglowego.

Dbanie o środowisko

Trwa dążenie do obniżania śladu węglowego, aby móc bardziej zadbać o środowisko i prefabrykacja świetnie wpisuje się w ten trend. Zastosowanie składników o niskich śladach węglowych powoduje, że daje się uzyskać produkty, które w dużo mniejszym stopniu oddziałują negatywnie na środowisko i nie chodzi tylko o procesie produkcji, ale o całym etapie życia produktu od produkcji do utylizacji. Od kilkunastu lat obserwuje się duży wzrost stosowania prefabrykatów na inwestycjach budynków mieszkaniowych oraz przemysłowych. W przypadku budynków mieszkalnych prefabrykaty posiadają dużo bardziej skomplikowane formy niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto posiadają dużo wbudowanych elementów, przez co etap od stanu surowego do wykończenia zdecydowanie się skraca.

Kupujący i wynajmujący nieruchomości zwracają coraz większą uwagę na aspekt związany z wpływem materiałów na środowisko, z jakich jest zbudowany obiekt. Prefabrykaty są w stanie sprostać aspektom związanym z ograniczonymi zasobami ludzkimi, krótszym cyklem realizacji inwestycji oraz ochroną środowiska, świetnie wpisują się w nowoczesną gospodarkę związaną z automatyzacją i robotyzacją.

Zobacz też: Nadchodzi różnorodna dyskusja

Element dalszego rozwoju

Automatyzacja oraz robotyzacja jest nieodzownym elementem dalszego rozwoju budownictwa. Wykonanie elementu budynku na budowie wiąże się z trudnością w osiągnięciu jakości, uzależnienia od warunków pogodowych oraz braku specjalistycznego sprzętu. Rozwój technologii, automatyzacji i robotyzacji spowodował, iż obecnie zakłady prefabrykacyjne potrafią wykonać elementy o wysokiej jakości, jednocześnie angażując przy tym bardzo małą ilość pracowników w bardzo krótkim czasie. To spowodowało, że w niedalekiej przyszłości na budowach prefabrykaty będą wszechobecne, wypierając przy tym inne materiały.

Prefabrykacja niewątpliwie jest materiałem przyszłości, który sprosta wszystkim aspektom nowoczesnego i ekologicznego budownictwa.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl