Od pewnego czasu coraz większą uwagę zwraca się na konieczność transformacji energetycznej w Polsce. Z tego względu na Pomorzu podpisano ważny dokument, który określa dalszy kierunek rozwoju regionu.
Od pewnego czasu coraz większą uwagę zwraca się na konieczność transformacji energetycznej w Polsce. Z tego względu na Pomorzu podpisano ważny dokument, który określa dalszy kierunek rozwoju regionu.
Od pewnego czasu coraz większą uwagę zwraca się na konieczność transformacji energetycznej w Polsce. Z tego względu na Pomorzu podpisano ważny dokument, który określa dalszy kierunek rozwoju regionu.
Niedawno odbywała się konferencja Green Energy Tricity, podczas której przedstawiono „Zielony Pakt dla Pomorza”, czyli dokument strategiczny, który określa kierunek trans – formacji energetycznej regionu. Pakt przewiduje rozwój morskich farm wiatrowych, energetyki jądrowej oraz produkcji zielonego wodoru, a celem jest uczynienie Pomorza centrum innowacji i zrównoważonego rozwoju poprzez ścisłą współpracę samorządów, przemysłu, firm oraz ośrodków badawczych.
Jako województwo pomorskie widzimy konieczność eliminacji źródeł energii uciążliwych dla środowiska, zastępując je źródłami opartymi na technologiach odnawialnych. Tego typu działania wspieramy zresztą od lat i nadal mamy zamiar wspierać. W ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza finansujemy działania związane z poprawą efektywności energetycznej i rozwojem energetyki odnawialnej. Zielony Pakt dla Pomorza jest uszczegółowieniem zapisów wskazanych w Strategii Rozwoju Województwa przyjętej 12 kwietnia 2021 roku, w której kryzys klimatyczny oraz degradacja środowiska zostały wskazane jako najważniejsze wyzwania, przed jakimi przy – chodzi nam stanąć. Dodatkowo w strategii zwracamy uwagę, że wraz z energią z OZE i energią z zielonego wodoru produkowanego przy wykorzystaniu OZE, energia jądrowa może stanowić przyszłość regionalnej energetyki – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Zielony Pakt dla Pomorza to kluczowa inicjatywa, która przekształci region w centrum zielonej energetyki i innowacji. Dzięki inwestycjom w morskie farmy wiatrowe, gospodarkę wodorową oraz technologie Climate Tech, Pomorze stanie się liderem transformacji energetycznej, tworząc tysiące miejsc pracy. Projekt przyciągnie inwestorów, rozwijając lokalną gospodarkę i edukację, a także poprawi jakość życia mieszkańców poprzez redukcję emisji CO2. To szansa na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska – mówi Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich.
Właściwe odniesienie do rynku
Ten strategiczny dokument stanowi również swoistą próbę znalezienia właściwego odniesienia przez samorządowców i świata biznesu do trwających zmian rynkowych, cen energii, czy pojawiających się nowych technologii magazynowania energii.
Postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie wielu podmiotów gospodarczych i osób fizycznych, które zaczęły gubić się w tej całej masie informacji dotyczących zmian na rynku energetycznych i technologicznym. Przedsiębiorcy i przedstawiciele samorządów nie mogli znaleźć właściwego odniesienia do zmian związanych z cenami energii, z nowymi technologiami magazynowania energii i wytwarzania nośników energii. Dlatego Zielony Pakt dla Pomorza był pierwszą próbą, aby podczas jednej konferencji znaleźć wspólną odpowiedź i mianownik dla wszystkich zmian, które nas obecnie otaczają – Dariusz Jachowicz, Prezes ASE Holding S.A..
Konieczność transformacji O dużym znaczeniu Zielonego Paktu dla Pomorza świadczy fakt, że Polska musi przejść szybką transformację energetyczną, przechodząc ze schyłkowych technologii węglowych na przyszłościowe technologie energii odnawialnej, wodorowej i jądrowej. W najbliższych 14 latach z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego musi zostać wyłączonych ok 14 GW mocy węglowych, stanowiących dziś 25% mocy Krajowego Systemu Energetycznego (KSE). Jedyną technologią, mogą – cą zapewnić stabilną i ekonomicznie konkurencyjną energię w ciągu najbliższej dekady jest morska energetyka wiatrowa. Obecnie są rozwijane projekty o mocy 5.9 GW, które będą wytwarzać ok. 26,5 GWh energii rocznie, kolejne 12 GW może być zrealizowanych do 2040 roku, stanowiąc źródło ponad 70 GWh zielonej energii rocznie. Będzie to stanowić ponad 30% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Do 2040 roku ma szansę powstać także elektrownia jądrowa na Pomorzu o mocy do 3.75 GW produkująca ok. 29,5 GWh, co będzie stanowić ok. 11% zapotrzebowania na energię kraju. Oznacza to, że w 2040 r. ponad 40% energii niezbędnej do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju będzie produkowana na Pomorzu.
Przemysław Schenk