Partnerzy

Wyszukiwarka

Felietony
„Wyzwania rozwojowe naszego regionu”

W połowie maja, tuż przed wyborami do europarlamentu, Pracodawcy Pomorza wspólnie z Politechniką Gdańską podjęli się organizacji seminarium, podczas którego omówiono istotne dla województwa pomorskiego aspekty życia gospodarczego i społecznego. Na początku nikt z organizatorów nie przypuszczał, że projekt zostanie tak dobrze przyjęty.

Tomasz Limon
2024-11-30
3 minuty czytania

W połowie maja, tuż przed wyborami do europarlamentu, Pracodawcy Pomorza wspólnie z Politechniką Gdańską podjęli się organizacji seminarium, podczas którego omówiono istotne dla województwa pomorskiego aspekty życia gospodarczego i społecznego. Na początku nikt z organizatorów nie przypuszczał, że projekt zostanie tak dobrze przyjęty.

Na przestrzeni kilku miesięcy udało się zdefiniować kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza, sygnalizując władzom regionalnym i centralnym kierunek działań, które wymagają wsparcia decyzyjnego oraz finansowego. W wyniku dotychczasowych prac wypracowano siedem pomorskich celów rozwojowych(cztery gospodarcze oraz trzy społeczne). Oczywiście można wskazać wiele innych obszarów naszego otoczenia wymagających omówienia i promowania. Jednak wyrażono opinię, że spośród wielu wyzwań przed którymi stoimy należy wybrać takie które mogą mieć znaczący wpływ na rozwój naszego województwa. Dokonano trudnego wyboru celów warunkujących zrównoważony rozwoju regionu. Warto w tym miejscu je przedstawić.

Pomorski hub energetyczny

Kluczowym wyzwaniem dla naszego kraju jest proces zielonej transformacji energetycznej. W perspektywie kilkunastu lat Pomorze stanie się kluczowym źródłem nieemisyjnej energii dla Polski (fotowoltaika, lądowe i morskie farmy wiatrowe, elektrownia jądrowa). Pomorze ma szanse stać się centrum innowacyjności w tym zakresie, wprowadzając nowe rozwiązania wykorzystujące nie tylko energię słoneczną, wiatr, ale też wodór oraz paliwa ekologiczne.

Morski hub logistyczny i przemysł stoczniowy

Gospodarka morska jest ważnym elementem rozwoju przynoszącym ogromne korzyści również dla budżetu państwa. Dlatego też należy rozwijać dostępność i zdolność przeładunkową portów morskich. Zwiększenie efektywności oraz możliwości działania portów jest w dużej mierze uzależniona od decyzji władz centralnych, które powinny wykazać się większą atencją na dostępność drogową i kolejową do portów, zwiększając ich zdolność przeładunkową. Z kolei trójmiejskie stocznie posiadające odpowiednie kompetencje, umiejętności, zasoby ludzkie, know how, realizują zamówienia armatorów zagranicznych na statki specjalistyczne wobec braku decyzji władz polskich o budowie własnej floty w tym zakresie (dzierżawimy, leasingujemy, zlecając ich budowę zagranicznym stoczniom).

Poszerzanie kompetencji

Wyzwaniem dla Polski jest budowa kompetencji na wysokim poziomie w obszarach, które zadecydują o pozycji konkurencyjnej i technologicznej naszego kraju w najbliższej przyszłości np. AI oraz technologii kwantowych. Pomorskie ma atuty, aby zająć rozpoznawalne miejsce w tym wyścigu. Wyzwania społeczne dotyczą: federalizacji uczelni należących do Związku im. Daniela Fahrenheita (GUMed, PG, UG), powołania metropolii w województwie pomorskim oraz lust but not least budowy nowej siedziby Opery Bałtyckiej. Wszystkie wyzwania są ważne dla rozwoju województwa, ale też całego kraju. Tylko nie wiadomo, kiedy i jakim sumptem środków zostaną one zrealizowane. Na pewno systematyczne wdrożenie wyzwań zapewni wielowymiarowy dobrostan gospodarczy, i

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl