Skierowano wniosek o wpis projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Skierowano wniosek o wpis projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Skierowano wniosek o wpis projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Głównymi założeniami przepisów dotyczących potencjalnego funkcjonowania Rzecznika Praw Przedsiębiorców to możliwość wstrzymania kontroli, większe uprawnienia w kształtowaniu prawa gospodarczego oraz szerszy katalog podmiotów chronionych.
– Instytucja Rzecznika MŚP funkcjonuje od blisko 7 lat. Musimy wzmocnić jego pozycję, aby jeszcze skuteczniej chronił prawa przedsiębiorców. Chcemy, aby Rzecznik Praw Przedsiębiorców, który ma go zastąpić, chronił już nie tylko sektor MŚP, ale również kolejne podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Rzecznik musi mieć większe uprawnienia w kształtowaniu prawa, które dotyczy przedsiębiorców i możliwość interwencji, kiedy jest ono naruszane. Chodzi o prowadzone kontrole w przedsiębiorstwach. Projektowane przez nas zmiany mają zniwelować bariery, wątpliwości interpretacyjne i dać Rzecznikowi większe niż dotychczas kompetencje. Projektowane przepisy to efekt naszej współpracy z przedsiębiorcami i odpowiedź na sugestie strony społecznej – podkreśla Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.
Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie katalogu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które ma chronić Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Oprócz sektora MŚP na jego pomoc będą mogli liczyć wykonujący wolne zawody, rolnicy oraz wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
Zgodnie z projektowanymi zmianami, Rzecznik Praw Przedsiębiorców będzie miał m.in. możliwość: wnoszenia skarg w postępowaniach przed sądami administracyjnymi w sprawach dotyczących praw przedsiębiorców, uczestniczenia w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym, wstrzymania kontroli w przedsiębiorstwie, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie jej prowadzenia uczestniczenia, w szerszym zakresie, w mediacjach między przedsiębiorcami a urzędami. Możliwe będzie też występowanie w szerszym katalogu spraw cywilnych dotyczących spraw przedsiębiorców oraz żądania wszczęcia takich postępowań (dotyczących np.: sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, z zakresu ochrony konkurencji oraz konsumentów, nieuczciwych praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową).
Przepisy dotyczące przedsiębiorców będą musiały być przekazywane do opiniowania Rzecznikowi Praw Przedsiębiorców. Taki obowiązek zostanie nałożony na podmioty uprawnione do tworzenia przepisów dotyczących praw przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Rzecznik będzie miał również możliwość przedstawiania ministrom propozycji zmian w zakresie praw przedsiębiorców.
W myśl projektowanych przepisów Rzecznik Praw Przedsiębiorców będzie miał też możliwość powołania stałych lub doraźnych pełnomocników, w szczególności pełnomocnika do spraw Unii Europejskiej, który wspierałby go w realizowaniu zadań związanych z unijnym prawem gospodarczym.
Przemysław Schenk/Ministerstwo Rozwoju i Technologii
fot. pixabay.com