Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Inwestycja w mieszkanie pułapką

Czy w czasach szalejącej inflacji i niepewności gospodarczej mieszkanie na wynajem to nadal król inwestycji? Z jednej strony to popularne rozwiązanie, a z drugiej do wyboru jest spokojna opcja, czyli działka budowlana.

Redakcja
2025-03-27
4 minuty czytania

Czy w czasach szalejącej inflacji i niepewności gospodarczej mieszkanie na wynajem to nadal król inwestycji? Z jednej strony to popularne rozwiązanie, a z drugiej do wyboru jest spokojna opcja, czyli działka budowlana.

Na początek należy wziąć pod uwagę cenę wejścia. W przypadku mieszkania kupujący ma do czynienia z gotowym produktem, który można momentalnie wynająć i zacząć zarabiać. Natomiast za cenę jednego mieszkania można kupić nawet kilka działek budowlanych w dobrej lokalizacji. Oznacza to mniejszy próg wejścia, a większe możliwości. Więcej działek oznacza większą dywersyfikację. W tym aspekcie punkt zdobywa zdecydowanie działka budowlana.

Koszty utrzymania

W przypadku utrzymania, to jeśli ktoś zdecyduje się na mieszkanie, to musi liczyć się z kosztami pod postacią: funduszu remontowego, napraw, czy czynszu. Średni koszt wychodzi ok. 500 złotych miesięcznie, a do tego dochodzi podatek od nieruchomości oraz ubezpieczenie.

W kwestii działki mamy do czynienia z brakiem ryzyka zagrożenia ze strony sąsiadów oraz kosztów wspólnoty. Jedynym kosztem jest niski podatek od nieruchomości, o wiele niższy niż w przypadku mieszkania. Dlatego kolejny punkt korzystnego porównania trafia na konto działki budowlanej.

Rynek i trendy

W tej kwestii za mieszkaniem przemawia fakt, że w jego przypadku popyt zawsze będzie, ale działka stanowi dobro skończone. Ponadto przy rosnącej urbanizacji, podaż kurczy się z każdym rokiem. Działka w dobrej lokalizacji? To dziś jak złoto! Coraz więcej ludzi szuka spokoju i ucieczki od zgiełku miasta, co zwiększa popyt na działki budowlane pod domy jednorodzinne. Kolejny punkt po stronie działki.

Płynność finansowa

Zwolennicy mieszkania mogą argumentować, że tego typu lokal dzięki lokalizacji czy rynkowi najmu zawsze można sprzedać. Choć Ci, którzy wolą działki budowlane, wskazują, że w dobie wysokich stóp procentowych i kredytów po 8% to staje się niekorzystne.

Natomiast działka budowlana może zostać sprzedana elastycznie – mniejsza cena zakupu, więcej potencjalnych klientów. Działkę można sprzedać w różnym stanie – od gruntu rolnego po uzbrojoną działkę budowlaną, co daje jeszcze większą elastyczność. W przypadku mieszkań sprzedaż może się przeciągać z powodu długiego czasu oczekiwania na kredyt przez kupującego.

W następnym zestawieniu opcja mieszkaniowa wypada blado na tle działki budowlanej.

Zyski z czasu

Faktem jest, że mieszkanie zapewnia stały dochód z powodu czynszu, ale z drugiej strony wartość działki rośnie bez wynajmu, bez ryzyka pustostanów i problematycznych lokatorów. Do tego przy dobrym podziale – kilka działek można sprzedać z ogromnym zyskiem. Kapitał pracuje spokojnie oraz stabilnie. Na działce można wybudować dom i go sprzedać z dużo większym zyskiem niż sprzedaż samej działki.

Tomasz Mosiołek

Nokautujący atut

Dodatkowo za działką budowlaną przemawiają zmiany w przepisach: nowe plany miejscowe, rosnące zainteresowanie ziemią pod zabudowę jednorodzinną, inwestorzy i deweloperzy ustawiają się w kolejce. To sprawia, że działka jest bezpieczną przystanią dla kapitału. Stanowi to inwestycję w przyszłość, ponieważ ziemia jest dobrem ograniczonym, a jej wartość będzie rosła wraz z rozwojem miast.

Dlaczego działka budowlana wygrywa?

Za tą opcją przemawia szereg argumentów: mniejszy próg wejścia i większa elastyczność, brak stałych kosztów utrzymania, ograniczona podaż gruntu i rosnące zapotrzebowanie. Do tego dochodzi stabilność inwestycji bez ryzyka najmu, możliwość dużego zysku przy podziale lub przekształceniu gruntu, czy opcja budowy domu i sprzedania go z dużym zyskiem.

W świecie zmiennych stóp procentowych, niestabilnych najemców i rosnących opłat, działka budowlana zostaje niekwestionowanym mistrzem dla świadomych inwestorów. Ta opcja będzie lepszym wyborem dla inwestorów szukających długoterminowej oraz stabilnej inwestycji, którzy chcą ulokować kapitał w bezpieczny sposób i z minimalnym ryzykiem.

Paweł Jędrzejewski

Inwestycyjne wskazówki

Natomiast warto przy zakupie działki budowlanej zwrócić uwagę na lokalizację, plan zagospodarowania przestrzennego oraz dostęp do mediów. Zanim ktoś kupi działkę, należy sprawdzić, czy w okolicy nie są planowane inwestycje, które mogą wpłynąć na jej wartość.

Warto też pamiętaj, że inwestycja w działkę budowlaną to nie tylko zysk finansowy, ale także możliwość realizacji własnych marzeń o budowie domu.

tekst: MOiJE nieruchomości, które zarabiają – Mosiołek i Jędrzejewski

fot. materiały prywatne

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl