W przypadku zakupu wymarzonego domu lub mieszkania na hiszpańskim rynku kluczowym elementem może być uzyskanie kredytu hipotecznego.
W przypadku zakupu wymarzonego domu lub mieszkania na hiszpańskim rynku kluczowym elementem może być uzyskanie kredytu hipotecznego.
W przypadku zakupu wymarzonego domu lub mieszkania na hiszpańskim rynku kluczowym elementem może być uzyskanie kredytu hipotecznego.
Warto zaznaczyć, że są dostępne trzy podstawowe rodzaje tego typu kredytów. Wyróżnia się kredyt hipoteczny: o stałej stopie procentowej, o zmiennej stopie procentowej (oprocentowanie kredytu zmienia się w zależności od sytuacji rynkowej, najczęściej na podstawie EURIBOR-u) oraz mieszany (początkowo obowiązuje stała stopa procentowa, a po upływie określonego czasu przechodzi ona na zmienną, aż do całkowitej spłaty zobowiązania).
Procesy ubiegania się o kredyt hipoteczny oraz zakupu nieruchomości w Hiszpanii prowadzone są równolegle. Niezależnie od tego, czy dana osoba jest hiszpańskim rezydentem lub obcokrajowcem, kluczowe jest dostarczenie konkretnych dokumentów: Hiszpański Numer Identyfikacji Podatkowej (NIE), informacje o zaciągniętych hipotekach oraz bieżących zadłużeniach, kopia paszportu albo dowodu osobistego (obywatele krajów UE), zaświadczenia o zatrudnieniu lub o źródłach dochodu (np. umowa o pracę, 3 ostatnie listy płac, deklaracja podatkowa za ostatnie 2 lata). Nie może też wśród składanych dokumentów zabraknąć zestawienia posiadanych aktywów (wyciągi bankowe, wyciągi funduszy inwestycyjnych – stan konta za ostatnie dwa lata).
Hiszpańskie banki udzielają kredytów na maksymalny okres 30 lat. Choć rekomenduje się zaplanowanie ok. 20-letniej spłaty, ponieważ jest to najbezpieczniejszy wariant. Euro jest najpopularniejszą walutą, w której są zaciągane kredyty hipoteczne.
Natomiast należy brać pod uwagę fakt, że Hiszpanie mogą pożyczać do 80% wartości nieruchomości. W przypadku obcokrajowców te kredyty oscylują na poziomie 70%.
Proces uzyskania kredytu hipotecznego w Hiszpanii można podzielić na kilka kluczowych kroków. Pierwszym z nich jest ocena zdolności kredytowej, którą przeanalizuje bank, biorąc pod uwagę dochody, ich źródła, umowy o pracę, inwestycje oraz historię kredytową. Należy pamiętać, że obcokrajowcy muszą wpłacić minimum 30% wartości nieruchomości wkładu własnego.
Następnie bank dokona wyceny nieruchomości, żeby ocenić jej wartość i ryzyko związane z zabezpieczeniem kredytu. Po pozytywnej ocenie finansowej oraz wycenie nieruchomości, bank przedstawi potencjalnemu kupcowi ofertę wiążącą wraz z niezbędnymi dokumentami, takimi jak Europejski Arkusz Informacyjny – Hoja de Información Europea oraz Fichas de Advertencias Estandarizadas, w których szczegółowo opisane będą warunki kredytu.
Istotne jest to, żeby po zatwierdzeniu kredytu hipotecznego bezzwłocznie podpisać dokumentację wstępną umożliwiającą rozpoczęcie 10-dniowego okresu do namysłu. Po jego upływie należy udać się do notariusza, aby zawrzeć umowę o kredyt hipoteczny.
Ostatnim krokiem jest wpisanie nieruchomości oraz kredytu hipotecznego do Ksiąg Wieczystych, co sprawia, że zaciągnięty kredyt nabrał prawnego zabezpieczenia.
Przemysław Schenk
fot. pixabay.com