Partnerzy

Wyszukiwarka

Wywiady
Most znad Wisły do Jangcy

Z Panem Daqing Qu, Prezesem Polsko – Chińskiej Izby Przemysłowo – Handlowej rozmawia Robert Purzycki. Kiedy powstała Izba i kto był inicjatorem jej założenia? Polsko-Chińska Izba Przemysłowo Handlowa rozpoczęła swoją działalność prawie 5 lat temu. deą jej założenia były sygnały o potrzebie stworzenia pomostu ułatwiającego komunikację między Chinami a Polską a także pozyskania wiedzy na […]

Redakcja
2013-05-01
4 minuty czytania

Z Panem Daqing Qu, Prezesem Polsko – Chińskiej Izby
Przemysłowo – Handlowej rozmawia Robert Purzycki.

Kiedy powstała Izba i kto był inicjatorem jej założenia?

Polsko-Chińska Izba Przemysłowo Handlowa rozpoczęła swoją działalność prawie 5 lat temu. deą jej założenia były sygnały o potrzebie stworzenia pomostu ułatwiającego komunikację między Chinami a Polską a także pozyskania wiedzy na temat nowych możliwości wzajemnego handlu. Izba jest organizacją pozarządową, jednakże z racji swoich zadań statutowych utrzymuje bardzo dobre kontakty z przedstawicielami obydwu rządów, zarówno polskiego jak i chińskiego.

Jakie podmioty należą do jej członków i kto może (i na jakich warunkach) wstąpić do tej organizacji?

Członkami Izby są firmy , które prowadzą aktywną działalność w Polsce jak i w Chinach w różnych sektorach działalności. Procedura przystąpienia do Izby jest bardzo prosta. Firma składa list intencyjny, po akceptacji zostaje przyjęta w poczet członków.

W jaki sposób, przy użyciu jakich narzędzi Izba wpływa na relacje handlowe Polski i Chin?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, członkowie Izby głównie zajmują się wzajemnym handlem. Jednakże jako głos sporej ilości polskich przedsiębiorców możemy prowadzić rozmowy z Chińskim rządem. Przykładem mogą być nasze działania na rzecz otwarcia w Chinach Polskiego Centrum Handlu, po to aby przybliżyć najlepsze Polskie produkty Chińczykom. Zawsze powtarzamy naszym partnerom w Chinach, że Polska leży w sercu Europy a co za tym idzie jest wrotami do inwestycji w całej Europie.

Jak na chwilę obecną można ocenić te relacje i czy rozwijają się one równomiernie (zarówno polski biznes w Chinach, jak i na odwrót)?

Po wizycie Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach w grudniu 2011 relacje są dobre. Oczywiście do poziomu z lat 50-tych poprzedniego wieku jest nam daleko. Jednakże fakt, że mamy bardzo dużo delegacji z Chin, wskazuje na to, że wzajemne stosunki zmierzają w dobrym kierunku. Potrzebne jest konse- Most znad Wisły do Jangcy Z Panem Daqing Qu, Prezesem Polsko – Chińskiej Izby Przemysłowo – Handlowej rozmawia Robert Purzycki. kwentne obopólne działanie aby efekty były długotrwałe.

Jak można w skrócie opisać specyfikę obu rynków, na których działa Izba? Czy można określić, który z nich jest bardziej przyjazny dla biznesu?

Obydwa państwa mają całkowicie inną specyfikę rynku. W obu znajdziemy pozytywne jak i negatywne aspekty dla biznesu. W Chinach najważniejsze przy podejmowaniu współpracy są relacje międzyludzkie, w Polsce bardzo często są to kwestie finansowe. W Chinach sektor bankowy jest bardzo aktywny przy wspieraniu przedsiębiorczości, w Polsce natomiast coraz trudniej uzyskać kredyt na rozwój działalności.

W jakich sektorach najpomyślniej rozwija się obecnie polska inicjatywa w Chinach, a jakie gałęzie naszej gospodarki pozostają w polu zainteresowania strony chińskiej?

Jak ostatnio powiedział chiński Premier Wen Jiabao: Unia Europejska jest największym odbiorcą chińskich produktów a Chiny są największym odbiorcą Europejskiej myśli technologicznej. Jest to także duża zasługa Polski. Jestem przekonany, iż jest ogromne zainteresowanie w Chinach polską technologią, co daje duże nadzieje na długotrwałą współpracę między naszymi krajami.

W Polsce odnotowuje się ostatnio wzrost zainteresowania nauką języka chińskiego – czy Izba organizuje takie kursy? Jak w ogóle wygląda ta strona działalności organizacji nastawiona na wymianę edukacyjną i kulturalną?

Może w przyszłości Izba będzie organizować takie kursy. Na dzień dzisiejszy pomagamy w organizacji polskich wystaw czy koncertów w Chinach. W chińskim przekonaniu Polska jest bardzo bogata kulturowo oraz historycznie. Chiny są otwarte na wymianę kulturową, zainteresowanie jest duże.

Z czym przede wszystkim Polska kojarzy się Chińczykom?

Starsze pokolenie Chińczyków pamięta Polskę jako kraj podobny systemowo tzn. komunistyczny. Bardzo dobrze znani są nasi wielcy rodacy, jak Chopin czy Maria Skłodowska-Curie. Natomiast dla młodego pokolenia, Polska to kraj urzekającej muzyki, zróżnicowanych widoków oraz pięknych kobiet.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl