J

Już ponad 4 lata trwa ożywienie na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy wyznaczają kolejne rekordy i budują najwięcej od lat.

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku deweloperzy rozpoczęli w ciągu roku budowę ponad stu tysięcy mieszkań. GUS zanotował rekord także w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania, ich liczba przekroczyła 85,5 tys. lokali. 101 tys. 308 lokali mieszkalnych – dokładnie tyle zaczęli budować w ostatnich 12 miesiącach deweloperzy w Polsce. To pierwszy w historii polskiego rynku przypadek, gdy przekroczona została bariera 100 tys. mieszkań. Sierpniowe 9330 sztuk to o 27 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Liczba rozpoczynanych budów rośnie z kwartału na kwartał, a efektem tego są rekordy w innej kategorii danych raportowanych przez Główny Urząd Statystyczny: lokali oddawanych do użytkowania. Polacy chcą kupować mieszkania na potęgę, a więc firmy dostarczają ich najwięcej w historii. Nawet jednak rekordowo duża podaż lokali nie jest w stanie zaspokoić potrzeb popytu. Efekt? Zarówno nowe jak i używane mieszkania drożeją. Dotychczas ożywienie stymulowali nabywcy dysponujący gotówką na zakup. Skala ich aktywności jest dziś na poziomach nienotowanych w historii – trzy razy wyższa niż w 2012 roku. Ponadto od początku roku popyt na kredyty znacząco wzrósł. Przez 7 miesięcy progres wyniósł około 16% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Jest to o tyle zaskakujące, że banki wymagają nawet 20-proc. wkładu własnego przy zaciąganiu kredytów hipotecznych, a gdyby tego było mało, to długi takie drożeją w związku z podwyżkami bankowych marż. A jak oceniają sytuację sami deweloperzy?

Andrzej Przybek,

dyrektor sprzedaży BMC

– Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dobra dla wszystkich jego uczestników. Po pierwsze dla deweloperów ponieważ większość mieszkań jest sprzedawanych na wiele miesięcy przed ich odbiorem. Po drugie dla kupujących – na rynku jest bardzo duży wachlarz inwestycji i jest z czego wybierać. Na chwilę obecną realizujemy trzy projekty z terminem realizacji na I połowę 2018 roku: Kontinuum – Gdańsk Wrzeszcz – ulica Batorego/ Sosnowa; Passa – Sopot – ulica 23 marca 98; Centrum – Gdynia Śródmieście – ulica Batorego 9 oraz projekt z planowanym terminem realizacji na I połowę 2019 roku – Asteria – Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana – ulica Kopernika/Legionów. W przygotowaniu jest oferta w gdańskiej Oliwie w rejonie ulicy Czyżewskiego – szczegóły będą znane na wiosnę 2018.

Arkadiusz Zalaszewski,

kierownik ds. marketingu i sprzedaży NDI Development:

– Sytuacja na rynku nieruchomości jest wyjątkowo dobra. Zainteresowanie zakupem nowych mieszkań i apartamentów jest bardzo duże. Sprzedaż mieszkań w Trójmieście jest dodatkowo stymulowana przez osoby mieszkające w innych rejonach Polski, które kupują nieruchomości na wakacje. Duża ilość nowych inwestycji wdrażanych na rynek przez deweloperów odpowiada zainteresowaniu klientów. Obecnie jest bardzo mało na rynku mieszkań gotowych, co świadczy naszym zdaniem o równowadze popytu i podaży. NDI Development specjalizuje się w realizacji inwestycji w segmencie Premium. Obecnie zakończyliśmy realizację inwestycji TRE MARE Residence położonej w pasie nadmorskim na granicy Sopotu i Gdańska. W tym wyjątkowym apartamentowcu znajdują się m.in. tarasy dachowe z przepięknym widokiem na morze. Obecnie zostało w nim kilka lokali. Przygotowujemy kolejne inwestycje w wyjątkowych miejscach w Gdańsku, Sopocie i Warszawie. Ich premiery będziemy ogłaszać w przyszłym roku.

Sebastian Barandziak,

dyrektor sprzedaży i członek zarządu Dekpol S.A.

Koniunktura na pierwotnym rynku mieszkaniowym jest bardzo dobra. Potwierdzeniem mogą być ostatnie duże targi mieszkaniowe W Gdyni i Gdańsku. W obu wydarzeniach uczestniczyło bardzo dużo osób zainteresowanych zakupem nowego lokalu. W pierwszym półroczu tego roku zakontraktowaliśmy sprzedaż 486 lokali. To był dla nas historycznie najlepszy wynik. Dla porównania w tym samym okresie poprzedniego roku kontraktacja była na poziomie 278 lokali, a w całym 2016 r. na poziomie 537 lokali. Ten poziom w skali całego bieżącego roku z pewnością znacznie poprawimy. Na koniec pierwszego półrocza tego roku w ofercie sprzedażowej mieliśmy 581 lokali. W ramach działalności deweloperskiej koncentrujemy się obecnie na rejonie Trójmiasta oraz okolic. Planujemy inwestycję Grano Residence na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Naszym najnowszym projektem jest apartamentowiec Verano Residence powstający w Juracie. Oprócz tego na terenie Gdańska, Gdyni i Tczewa realizujemy kolejne inwestycje mieszkaniowe.