T

Trudno wyobrazić sobie współczesnego mężczyznę, który mógłby obejść się bez wielu koszul na różne okazje. Jakkol- wiek ostatnia dekada wypromowała T-shirt jako ich doskonały zamiennik w lekkich casualowych zestawach z dżinsami i marynarką, to jednak taka stylizacja w żaden sposób nie dorównuje elegancją koszuli. Zacznijmy od tej, której cały świat, niezależnie od położenia geograficznego i kultury, składa hołdy każdego dnia.

BIAŁA KOSZULA pełna jest sentymentalnych wspomnień. Zwłaszcza teraz, we wrześniu, przypomina o sobie w szczególny sposób, bo towarzyszyła Ci przez wszystkie kolejne szczeble edukacji a później w pracy i w życiu codziennym. Koszula, a zwłaszcza biała, jest niezmiennym symbolem elegancji i dobrego stylu. Jeśli założysz ją w najbardziej tradycyjny sposób do ciemnego garnituru z krawatem, a do kieszonki wsuniesz starannie złożoną białą poszetkę, nie będzie kobiety, której wzroku nie ściągniesz. Taka stylizacja nigdy nie będzie nudna. Biała koszula jest oczywiście ważnym elementem stroju formalnego, gdzie spełnia rolę pierwszoplanowego dodatku do garnituru czy smokingu. Ale równie dobrze możesz ją nosić do dżinsów i marynarki, podnosząc tym samym formalność stroju casualowego. Po erze królowania niemal wyłącznie niebieskich koszul, coraz częściej widuje się ją w eleganckich restauracjach w porze lunchu, a nawet na lotniskach, podczas podróży. Mężczyźni noszący ją w takich okolicznościach są świadomi własnego stylu i elegancji. Biała koszula zobowiązuje do najwyższej staranności, jeśli ma spełnić swoją rolę.

Przede wszystkim musi:

• być w nieskazitelnym kolorze – bez przebarwień, spranych plam;

• być uszyta z bawełny w bardzo dobrym gatunku;

• doskonale na Tobie leżeć w każdym swoim szczególe: kroju, kołnierzyku, długości rękawów;

• mieć kołnierzyk i mankiety bez śladów przetarć materiału;

• mieć grube guziczki z masy perłowej na cztery dziurki;

• dodawać Ci zabójczo męskiego czaru. Koszula w stroju męskim to temat rzeka.

Biała, choćby jedna, to absolutny must have w życiu każdego mężczyzny. Czym się kierować, na co powinieneś zwrócić uwagę kupując tę pierwszą czy też kolejną sztukę? Choć trafnych odpowiedzi jest bez liku, są jednak pewne uniwersalne zasady, ważne dla każdego mężczyzny, który chce ją nosić z przyjemnością. Więcej na ten temat w kolejnym felietonie i w książce „Ubierz (J)Ego”.

Grażyna Paturalska
Kreatorka wizerunku, stylistka,
Autorka książek i audycji radiowych
„Ubierz duszę” i „Ubierz (J)Ego”
Projektantka marki Grace Collection

ZAPAMIĘTAJ!
Koszula powinna być blisko ciała, ale nigdy
nie powinna krępować go niczym pancerz.