W

Wyjątkowo szeroki wybór materiałów budowlanych, rodzinny pomysł na prowadzenie biznesu i nacisk na działalność społeczną. Właśnie tak można krótko opisać austriacką firmę budowlaną Leier, która w przyszłym roku będzie obchodziła 30-lecie swojego istnienia w Polsce.

Wszystko rozpoczęło się w 1965 roku w austriackim mieście Horitschon (region Burgenland), gdzie Michael Leier otworzył sklep Spar-Markt. Pięć lat później uruchomiono tam zakład prefabrykacji betonowej, który stał się kamieniem węgielnym rodzinnego holdingu. Zmiany polityczne i gospodarcze zachodzące w Europie Wschodniej zachęciły Michaela Leiera do inwestycji zagranicznych. Szczególnie obiecująco wyglądał w tych latach rynek węgierski, gdzie miały miejsce pierwsze inwestycje holdingu. W 1985 roku w Gönyű k/Győr na Węgrzech zbudowany zostaje zakład betoniarski. W kolejnych latach ruszają kolejne zakłady prefabrykacji betonowej na Węgrzech w miejscowościach Jánossomorja (1993), Kiskunlacháza (1998), Hajdúszoboszló (1998) i cegielnie w Mátraderecske (1994) i Devecser (1999) oraz inwestycje w branży samochodowej i nieruchomości. Firma działa także w innych krajach europejskich – w 2004 roku Leier uruchamia cegielnię na Słowacji, w 2005 roku zakład betoniarski w Rumunii, w 2006 roku cegielnię na Chorwacji. W 2008 roku do Grupy dołącza Kaiserstein GmbH, a w 2010 roku trzy zakłady Durisol w Austrii i na Słowacji. Aktualnie rodzinny holding Leier jest aktywny na terenie Austrii, Węgier, Polski, Słowacji, Rumunii, Chorwacji i Ukrainy, prowadzi 13 zakładów prefabrykacji betonowej, 7 cegielni, 3 wytwórnie ekranów akustycznych, 5 salonów samochodowych, 2 zakłady mechaniczne, wytwórnię ziemi dla ogrodnictwa, hotel oraz świadczy usługi w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości. Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej za rok 2015 wyniosły 169,6 mln EUR, przy zatrudnieniu 1.620 osób.

Leier w kraju

Pierwsza inwestycja w Polsce firmy Leier miała miejsce w 1988 roku, gdy holding zajął się budową zakładu prefabrykacji betonowej w Malborku. W kolejnych latach ten zakład uruchomił szereg nowoczesnych ciągów produkcyjnych, aktualnie wytwarza szeroką gamę materiałów dla budownictwa i drogownictwa. W 2000 roku Leier nabywa większościowy pakiet akcji w Tarnowskich Zakładach Ceramiki Budowlanej SA w Woli Rzędzińskiej, przedsiębiorstwie obecnym na rynku polskim od 1951 roku (choć należące do niego wcześniej cegielnie powstały w końcu XIX wieku). Holding intensywnie inwestuje w cegielnię, modernizuje ciągi technologiczne, kupuje nowoczesne urządzenia, zmienia układ organizacyjny spółki. Następna inwestycja ma miejsce 10 lat później, gdy Leier nabywa akcje Zakładów Ceramiki Budowlanej Markowicze SA w Cegielni Markowicze k/Biłgoraja, cegielni uruchomionej w 1985 roku. Trzy lata później i po intensywnych inwestycjach zakład dołącza do najnowocześniejszych w branży na terenie Polski. W 2015 roku ma miejsce ważna zmiana organizacyjna, od stycznia tego roku polskie spółki Leiera zostają połączone i działają pod wspólną firmą Leier Polska S.A. z siedzibą w Woli Rzędzińskiej k/Tarnowa. Właścicielem 100% akcji Leier Polska S.A. jest rodzinne przedsiębiorstwo Leier Holding GmbH z siedzibą w Horitschon w Austrii. Najnowsza krajowa inwestycja ma miejsce 13 października 2016 roku, gdy holding nabywa cegielnię w Sierakowicach k/ Gliwic. Na miejscu ruszają prace mające na celu szybką modernizację zakładu.

Wyjątkowo szeroka oferta

Leier oferuje szeroką gamę produktów dla budownictwa jedno- i wielorodzinnego oraz przemysłowego. Wielkim zainteresowaniem nabywców cieszą się w szczególności prefabrykowane ściany zespolone i stropy Leier Panel, systemy ścienne z ceramiki tradycyjnej oraz poryzowanej (Thermopor®P+W) jak i keramzytobetonu, w tym pustaki z lekkiego kruszywa keramzytowego z wypełnieniem masą granulatu styropianowego – Monolit Plus. Dużą grupę klientów znajdują również systemy kominowe i wentylacyjne Leier, stropy gęstożebrowe oraz nadproża z uwagi na swoją wysoką jakość i wytrzymałość. W ofercie firmy są również pustaki i elementy akustyczne. W ciągu ostatniego roku oferta prefabrykatów została uzupełniona o prefabrykowane płyty balkonowe Leier oraz prefabrykowane płyty spocznikowe, dopełniające ofertę dla produkowanych już wcześniej prefabrykowanych schodów żelbetowych Leier. Produkcja wyrobów w zakładach Leiera w Polsce odbywa się na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych z wykorzystaniem nowoczesnej technologii bezpiecznej dla środowiska naturalnego. Priorytetem firmy jest jakość produkowanych wyrobów, która jest nieustannie kontrolowana w zakładowych laboratoriach. Wszystkie sfery produkcji objęte są systemem Zakładowej Kontroli Produkcji, dzięki czemu wyroby znakowane są symbolem CE.

Wsparcie inicjatyw społecznych

Michael Leier aktywnie wspiera lokalne inicjatywy społeczno-kulturalne, m.in. Fundację Mater Dei, która odtworzyła zniszczoną średniowieczną figurę Matki Bożej Patronki i Opiekunki zamku malborskiego i Malborka. Od początku działalności w Polsce przekazał służbom zdrowia z Malborka, Elbląga i Gdańska do użytku 9 transportowych karetek pogotowia. Za zasługi na rzecz lokalnej społeczności otrzymał w 2003 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Malborka. 30 marca 2016 decyzją Rady Gminy Tarnów został Honorowym Obywatelem Gminy Tarnów. Michael Leier został wyróżniony licznymi odznaczeniami państwowymi w Austrii i na Węgrzech m.in. tytułem Radcy Handlowego przy Prezydencie Republiki Austriackiej. W 2010 roku Leier otrzymał odznakę honorową za zasługi dla budownictwa z rąk Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Nagrody i wyróżnienia:

2016

– ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadziło po raz dwunasty ogólnopolskie badanie ankietowe wśród wykonawców, które miało na celu poznanie ich opinii na temat kilkudziesięciu grup asortymentowych materiałów budowlanych. Firma zdobyła nagrodę Srebrna Budowlana Marka Roku 2016 w kategorii „Materiały prefabrykowane” oraz wyróżnienie w kategorii „Materiały wznoszeniowe”

2017
– I nagroda w kategorii „Producenci Materiałów Budowlanych” w konkursie Orły Polskiego Budownictwa organizowanym pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców. – Certyfikat „Jakość Roku®2017” w kategorii Produkt za płyty stropowe Leier Panel i pustaki ścienne Thermopor® w konkursie organizowanym przez Fundację Qualitas – Europejskie Centrum Promocji Dobrych Praktyk Biznesowych.