C

Cechą charakterystyczną trójmiejskiego rynku jest silne zainteresowanie biurami ze strony sektora nowoczesnych usług dla biznesu. – Trójmiasto to czwarty co do wielkości rynek biurowy w Polsce i zarazem czwarta co do wielkości lokalizacja pod względem inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przedstawiciele tej branży są głównym generatorem popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie i tylko w ubiegłym roku odpowiadali za 65% całego zapotrzebowania na trójmiejskie biura. Tak wysoki wynik jest zasługą przede wszystkim firm z kapitałem amerykańskim i polskim, a także podmiotów z krajów nordyckich i Niemiec, które są głównymi inwestorami z sektora usług w Trójmieście. Łącznie 120 zlokalizowanych tam centrów biznesowych zatrudnia już ponad 19 000 osób, czyli o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia to dobry prognostyk zarówno dla branży usług, jak i deweloperów – podkreśla MarcinFaleńczyk, kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL. Jednym z powodów zainteresowania Trójmiastem ze strony firm z krajów nordyckich może być łatwy dostęp do wykształconych pracowników, którzy biegle posługują się językami północy Europy – bo właśnie w Trójmieście powstała najstarsza i największa w kraju filologia Skandynawska na Uniwersytecie Gdańskim. Nie bez znaczenia będą też połączenia lotnicze i promowe z krajami skandynawskimi i obecność studentów z tych krajów na trójmiejskich uczelniach. W Gdyni znajduje się siedziba europejskiego rekordzisty sektora BSS pod względem liczby obsługiwanych języków: Thomson Reuters ma ich na pokładzie aż 34!

Biurowa specyfika

– Trójmiasto to główny ośrodek biznesowy na północy kraju, który liczy ponad 750 tys.mieszkańców. – Wyraźne zalety metropolii to dobrze rozwinięta i różnorodna infrastruktura komunikacyjna, bogata sieć połączeń lotniczych i promowych. Trójmiasto cenione jest również przez inwestorów i pracowników jako miejsce o wyjątkowo wysokiej jakości życia, o łatwym dostępie do lasów i morza, z czystym powietrzem i wodą – Właśnie w Trójmieście powstała najstarsza i największa w kraju filologia Skandynawska na Uniwersytecie Gdańskim, co sprawia, że inwestorzy mają łatwy dostęp do wykształconych pracowników, którzy biegle posługują się językami północy Europy. Stąd właśnie ogromne zainteresowanie inwestowaniem w Gdańsku, Gdyni i Sopocie ze strony skandynawskich firm – Główni i najwięksi najemcy powierzchni biurowej to firmy Arla Foods, Bayer,Geoban, Intel, Nordea Bank, SII, Thomson Reuters. – Lokalną specyfiką rynku biurowego jest także obecność sektora Oil&Gas i biur projektowych dla przemysłu stoczniowego.

Obiecujące prognozy

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach rynek powerzchni biurowych wciąż będzie rósł. – W ciągu ostatnich siedmiu lat Trójmiasto podwoiło zasoby powierzchni biurowej osiągając w I półroczu poziom 645 500 mkw. Kolejne 150 300 mkw. pozostaje w budowie. Z naszych prognoz wynika, że w II połowie 2017 roku na trójmiejski rynek biurowy może trafić nawet ponad 90 000 mkw – komentuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL