W

W naszym umiarkowanym klimacie płaszcz jest czymś absolutnie niezbędnym. Jednak oprócz tego, że ma chronić nas przed zimnem, powinien również zdobić i dodawać elegancji. Płaszcz, jak rzadko która rzecz, nadaje naszemu wyglądowi określony charakter i styl, dlatego należy bardzo starannie zastanowić się nad jego wyborem.

Płaszcze najbardziej stylowe, lubiane przez mężczyzn w różnym wieku z uwagi na ich uniwersalne i ponadczasowe zastosowanie:

JESIONKA

Ten rodzaj płaszcza ma zdecydowanie polski rodowód. Jego nazwa pochodzi od – jak się łatwo można domyślić – jesieni, kiedy zaczyna się ją nosić, a zrzuca się ją dopiero wiosną. Najczęściej spotykany wzór materiału, z którego jest uszyta jesionka to jodełka. Typowe jesionki szyte są z grubej wełny, a pod podszewką znajduje się warstwa ociepliny, która chroni przed zimnem i wiatrem, ale niestety nie przed deszczem.

DYPLOMATKA (CHESTERFIELD)

Jak sama nazwa wskazuje jest to elegancki płaszcz o prostym, klasycznym kroju, jednorzędowy, z podłużnymi klapami, najczęściej w kolorze czarnym, granatowym, ciemnoszarym lub camelowym. Dyplomatkę nosić można do wszelkiego rodzaju ubrań formalnych i oficjalnych (smokingu, garnituru, marynarki), ale również w ze- stawieniu z eleganckimi spodniami z wełny i np. z kardiganem.

TRENCZ

Ten legendarny płaszcz Burberry w swej pierwotnej wersji skrywał i szczelnie chronił przed zimnem i deszczem oficerów brytyjskich, walczących na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej. W Polsce, jako że nie była to nasza tradycja, długo pozostawał nieznany. Jego popularność rozpoczęła się, kiedy zaczęliśmy jeździć za granicę, i dotarły do nas w końcu światowe marki. Stąd przeciętny Polak bardziej ten rodzaj płaszcza kojarzył z przeciwdeszczowym prochowcem, noszonym od wiosny do jesieni, a dopiero później ze słynnym płaszczem Burberry o tak niezwykłym rodowodzie. Inne okrycia wierzchnie, które przez jednych zaliczane są do płaszczy, a przez innych do kurtek, to Budrysówka i Bosmanka.

Tak, czy owak, bez płaszcza trudno byłoby zmierzyć się z jesiennymi chłodami.

Grażyna Paturalska
Kreatorka wizerunku, stylistka,
Autorka książek i audycji radiowych
„Ubierz duszę” i „Ubierz (J)Ego”
Projektantka marki Grace Collection