O

Obecnie ludzie w różnych krajach coraz częściej myślą o inwestycjach alternatywnych jak o najbardziej bezpiecznych oraz zyskownych formach inwestowania.

Zamożne osoby szukają nowych, ciekawych sposobów na inwestycje. Najbardziej popularne tematy to: sztuka, kamienie i metale szlachetne, samochody zabytkowe oraz alkohol inwestycyjny. Wśród alkoholu inwestycyjnego na topie jest szkocka whisky. Dane sprzedażowe wskazują wyraźnie, że zmienia się sposób konsumpcji alkoholu w wielu różnych krajach, m.in. w Polsce. Polacy coraz chętniej wybierają alkohole premium, w tym whisky. Mocno wzrasta eksport do Polski – w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 roku jego wartość zanotowała wzrost na poziomie 25,6 proc. Polska została szesnastym rynkiem na świecie pod względem spożycia whisky. W 2016 roku eksport whisky osiągnął sumę 1 miliarda funtów, a sprzedaż whisky przekroczyła sumę ponad 4 miliardów funtów. Inwestycja w szkocką whisky polega na zakupie beczek destylatu i przechowywaniu w profesjonalnym magazynie, znajdującym się wyłącznie w Szkocji. Rekomendowany czas inwestycji to 3-5 lat. Beczki muszą dojrzewać minimum 3 lata, aby według prawa stać się whisky. Zakupiona przez inwestora whisky jest ubezpieczona do poziomu jej wartości rynkowej. Minimalny zysk takiej inwestycji w skali roku 8-10 proc. Zysk jest zyskiem netto, po odliczeniu wszystkich opłat związanych z utrzymaniem inwestycji. Taka inwestycja jest bardzo bezpieczna: klient jest właścicielem beczki, beczki są ubezpieczane, wartość whisky cały czas rośnie. To jest produkt spożywczy, więc w najgorszym przypadku zawsze można whisky zabutelkować i wypić. Świetną inwestycją w whisky jest zakup beczki na urodzenie dziecka. Później, na osiemnaste urodziny, można mu taką osiemnastoletnią whisky sprezentować jako kapitał początkowy.

Walerij Pryżkow,
właściciel WP Capital
Posiada duże doświadczenie zawodowe na
stanowiskach związanych z zarządzaniem
wysokiego szczebla oraz doświadczenie w stosunkach międzynarodowych. Z sukcesem zarządzał zarówno firmami, jak i departamentami w kilka różnych krajach.
Obecne jest prezesem firmy transportowo-logistycznej,
a także ekspertem w sprawach inwestycji kapitałów w kraju i poza jego granicami. To koneser sztuki i miłośnik gastronomii różnych kultur.