B

Budowa nowej, jednej z najwiĘkszych sali gimnastycznych rozpocznie się już w przyszłym roku.

Sala powstanie przy Szkole Podstawowej nr 5. Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Wejherowie, porównywalny wielkością do hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6. Przypomnijmy: w 2016 roku prezydent Krzysztof Hildebrandt podjął decyzję o budowie sali i zabezpieczył pierwsze środki na ten cel oraz zlecił wykonanie dokumentacji technicznej tego obiektu. Obecnie trwają jeszcze końcowe prace nad projektem, które mają być zakończone do końca 2017 roku. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę sali gimnastycznej. Budowa sali gimnastycznej potrwa 1,5 roku. Rozpocznie się w 2018 roku a zakończy w roku 2019. Jak wyjaśnia Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, zabezpieczone obecnie pieniądze to tylko pierwszy krok w stronę gromadzenia środków na realizację tego przedsięwzięcia. Planowane jest w 2018 roku dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych pochodzących z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Montaż finansowy na realizację tego obiektu jest tak pomyślany, aby ostania płatność nastąpiła w 2020 roku. Po zbudowaniu sali gimnastycznej zagospodarowany zostanie teren wokół szkoły. Wcześniej nie można było tego wykonać, gdyż teren przy szkole potrzebny będzie czasowo na plac budowy – gromadzenie materiałów budowlanych i sprzętu, co w konsekwencji doprowadziłby do zniszczenia wykonanego zagospodarowania.

Jak będzie wyglądała sala gimnastyczna?

Płyta boiskowa będzie miała powierzchnię około 1200 metrów kwadratowych (44,5m x 27 m). Pozwoli to rozgrywać mecze na pełnowymiarowym boisku zarówno piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także badmintona. Znajdzie się w niej też ścianka wspinaczkowa o wysokości 7 metrów. W sali gimnastycznej będzie mogło ćwiczyć jednocześnie 50 uczniów z możliwością podziału sali na dwie niezależne połowy, dla dwóch grup po 25 uczniów. Obiekt będzie posiadał odpowiednie zaplecze m.in. pomieszczenia magazynowe na sprzęt sportowy, osobne szatnie dla dziewcząt i chłopców, toalety oraz niezależne wejście zewnętrzne, umożliwiające wchodzenie do obiektu przy zamkniętej szkole. Widownia zaplanowana jest na 200 osób. Przewidziane jest także miejsce dla osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim. Na zewnątrz zaplanowana jest droga przeciwpożarowa o nawierzchni asfaltowej pomyślana alternatywnie jako ścieżka do jazdy na rolkach.

Krzysztof Hildebrandt,

prezydent Wejherowa:

– Od kilku lat przygotowujemy dokumentację techniczną, która obecnie jest w końcowym etapie. Przygotowując budżet zabezpieczamy środki od przyszłego roku, żeby inwestycja mogła być realizowana. To będzie jedna z największych hal sportowych, które posiada miasto przy szkołach w Wejherowie i zbliżona wielkością będzie do tej przy Szkole Podstawowej nr 6.