H

Historyczne miejsce Gdańska, Długi Targ 1-10, zyska nowe przeznaczenie.Agencja Rozwoju Pomorza sfinalizowała transakcję sprzedaży dziesięciu zabytkowych kamienic, w których powstanie hotel o wysokim standardzie. Realizacja inwestycji potrwa około 3 lat.

Właściciel nieruchomości – Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) – ogłosił w październiku 2016 r. konkurs ofert na sprzedaż, wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne lub dzierżawę kompleksu dziesięciu kamienic przy Długim Targu wraz z przylegającym terenem położonym w obrębie ulicy Mieszczańskiej, Ławniczej i Ogarnej. Ofertę inwestycyjną nieruchomości Długi Targ 1-10 wysłano do 103 zidentyfikowanych przez PwC podmiotów polskich i międzynarodowych, opublikowano w dzienniku ogólnopolskim „Rzeczpospolita” oraz upowszechniano poprzez dedykowaną stronę internetową www.dlugitarg1-10.pl. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 4 oferentów. Wśród nich znalazły się firmy deweloperskie oraz inwestycyjne – dwie z Polski oraz jedna z Francji i Austrii. Wszystkie zadeklarowały chęć zakupu nieruchomości. Zaproszone do tego etapu podmioty składały oferty ostateczne. Ocenie podlegało bardzo wiele elementów, wśród których kluczowymi były warunki finansowe, wiarygodność oferenta, koncepcja inwestycji hotelowej, proponowany projekt architektoniczny.

Za najlepszą, uznano ofertę polskiego inwestora, Hotelsberg sp. z o.o. sp. k. Firma wchodzi w skład grupy Landsberg, która specjalizuje się w produkcji wyrobów stalowych dla budownictwa.

– Mimo, iż kamienice przy Długim Targu 1-10 stoją w sercu miasta, to przez ostatnie dziesięciolecia pozostawały w cieniu. Nowy Inwestor zamierza je przywrócić do życia dzięki hotelowi, który wypełni wnętrza wszystkich 10 kamienic – mówi Krzysztof Król, przedstawiciel Inwestora.

 Inwestor od lat czekał na odnowienie tej reprezentacyjnej części Gdańska, a realizacja hotelu w tak wyjątkowym miejscu zawsze była jego marzeniem. Droga królewska zyska nowy, pieczołowicie zrewitalizowany akcent. Naszym celem będzie jednak nie tylko odnowienie elewacji kamienic, ale również otwarcie ich wyjątkowych wnętrz. Mieszkańcy Gdańska już teraz mogą czuć się zaproszeni do hotelowej restauracji, która znajdzie się w jego przyszłym atrium. Zależy nam, na odbudowie budynku z najwyższą starannością i dbałością o każdy detal. Naszym celem jest rewitalizacja obiektu, który na powrót stanie się wizytówką Gdańska, którego fasada oraz wnętrza będą przyciągały miłośników historii Gdańska – dodaje Krzysztof Król.

Obecnie trwają prace koncepcyjne, które zadecydują o funkcjach poszczególnych części przyszłego hotelu. Jak podaje przedstawiciel inwestora, prace projektowe rozpoczną się w najbliższych dniach – Inwestor planuje współpracować z najlepszymi profesjonalistami z branży nie tylko w zakresie projektu hotelu, ale również w zakresie przygotowania planu operacyjnego oraz przyszłego zarządzania obiektem. Chcemy także podjąć rozmowy z wiodącymi sieciami hotelowymi, których doświadczenie będzie kluczowe w budowaniu wysokiej jakości oferty, jaka będzie czekała na przyszłych gości obiektu.