P

Podczas silnej wichury czy porywistych wiatrów na uszkodzenia najbardziej narażony jest dach każdej nieruchomości. O ile jego konstrukcja powinna zapobiegać jego zrywaniu, o tyle doświadczenie pokazuje, że nie zawsze jest to możliwe. Warto więc objąć go również ochroną ubezpieczeniową.

Dzięki polisie uda się otrzymać pieniądze potrzebne do opłacenia ewentualnej naprawy. To bardzo przydatne rozwiązanie zwłaszcza dla tych lokatorów, którzy za budowę czy zakup domu zaciągnęli kredyt hipoteczny.

Jaki zakres ochrony?

Ubezpieczenie nieruchomości pozwala objąć ochroną nie tylko mury, ale i stałe elementy konstrukcji, w tym dach, okna i drzwi. W ramach polisy może być chronione także wyposażenie, czyli tzw. ruchomości domowe.

Polisa składa się z dwóch wariantów, czyli ochrony samych murów (podstawa) i ochrony pozostałych elementów (rozszerzenia). Umowy dodatkowe możemy łączyć z podstawą. Warto się kierować raczej tym, co jest potrzebne i przydatne, niż tym by zbudować sobie kompleksową polisę. Czasami lepiej zrezygnować z niektórych elementów na rzecz podniesienia sumy ubezpieczenia innych.

Jedną z umów dodatkowych jest właśnie ubezpieczenie dachu, choć w pewnym zakresie wchodzi on również w zakres ubezpieczenia stałych elementów. Jest bowiem przymocowany na stałe, nie stanowi części ruchomej, a jego zerwanie możliwe jest wyłącznie na skutek działania bardzo dużych sił.

Ubezpieczenie dachu jest umową, która powinna zainteresować przede wszystkim mieszkańców domów wolnostojących, bliźniaków czy szeregowców. To w głównej mierze one są narażone na zniszczenia.

Zdarzenia, które można objąć ochroną ubezpieczeniową

Dach jako element budynku może zostać objęty ochroną ubezpieczeniową na wypadek różnorodnych zdarzeń losowych. Wśród nich znajduje się między innymi zalanie, które może być spowodowane zalegającym śniegiem lub topniejącym lodem, który zimą osadził się na dachu.

Ochroną ubezpieczeniową może zostać objęte również uderzenie pioruna, do którego dochodzi szczególnie wiosną i wczesnym latem. Uderzenie pioruna może spowodować miejscowe szkody, ale również może wywołać pożar, dlatego taka ochrona z pewnością się przyda.

Huragan jest bardzo częstą przyczyną zniszczenia dachu. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o włączeniu również tego ryzyka do zakresu swojego ubezpieczenia. Na skutek silnych i porywistych wiatrów, które mogą zniszczyć dach, mogą również przewracać się drzewa i słupy wysokiego napięcia. Przewracające się mogą uderzyć w dach stojącego nieopodal domu. Zniszczenie dachu spowodowane upadnięciem na niego słupa lub drzewa, to inny rodzaj zniszczenia niż to spowodowane wiatrem, dlatego też rozszerzenie ochrony o to ryzyko może się okazać bardzo praktycznym posunięciem, szczególnie jeżeli w pobliżu ubezpieczanej nieruchomości istnieje tego rodzaju zagrożenie.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie

Mając na uwadze powyższe zagrożenia warto zwracać uwagę na to, by były one uwzględnione w kupowanej polisie. Dobrze jest przeanalizować ile kosztuje ubezpieczenie domu w porównywarce ubezpieczeń Strzezdom.pl. Dostępne tam informacje pomogą w podjęciu decyzji i dokonaniu właściwego wyboru. Co więcej, każde takie ubezpieczenie mieszkania z strzezdom.pl to szansa na jednoczesne porównanie zakresu i cen dostępnych polis w krótkim czasie. Jest to więc również sposób na znacznie szybsze podjęcie decyzji i dokonanie wyboru.