W

W dzisiejszych czasach internet stał się podręcznym narzędziem przy załatwianiu wielu spraw. W sieci robimy zakupy, umawiamy się do lekarza, rezerwujemy wycieczki, a nawet nadajemy przesyłki.

Tę wygodę doceniamy coraz bardziej, co potwierdza „Raport o stanie rynku pocztowego w 2016 roku” przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Pokazuje on, że przychody z przesyłek kurierskich wzrosły o 11,62% w stosunku do roku 2015 i aż o 32,23% w stosunku do roku 2014 (źródło: http://en.uke.gov.pl/files/?id_plik=27364).

Szacunkowa wycena

Zamiast czekać w kolejkach, możemy wysłać paczkę z domu. Wystarczy, że wolnej chwili przygotujemy ją i poczekamy na odebranie jej przez kuriera. Procedura wysyłania paczki również nie jest skomplikowana.

Zacząć trzeba, jak wiadomo, od właściwego zapakowania przesyłki. Folia bąbelkowa, pudełka, kartony o regularnych kształtach – to rozwiązania, które sprawdzają się najlepiej, jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć przedmioty wysyłane czy to na terenie Polski czy np. do Anglii bądź innego kraju. Mając tak przygotowaną paczkę, można rozpocząć procedurę jej nadawania. Kuriera najłatwiej wybrać, korzystając z internetowej wyszukiwarki. Pod hasłem „przesyłki kurierskie” z pewnością pojawią się propozycje takie jak np. euro-paka.pl i wiele innych. Na stronach większości przewoźników dostępne są formularze, za pomocą których można dokonać wyceny naszej paczki. Wystarczy podać jej wymiary, orientacyjną masę oraz wskazać miejsce nadania. Na podstawie tych danych otrzymamy szacunkową kwotę.

Zamawiamy kuriera!

Jeśli dana oferta nam odpowiada, możemy przystąpić do złożenia konkretnego zamówienia. W specjalnym formularzu należy wpisać dane adresata oraz odbiorcy, żądany termin nadania i doręczenia przesyłki. Można ją również dodatkowo ubezpieczyć, a za nadanie paczki zapłacić przelewem internetowym, co zazwyczaj przyspiesza proces wysyłki. Można też skorzystać z opcji „za pobraniem”, czyli zapłacić kurierowi, kiedy zjawi się, by odebrać paczkę. Trzecią opcją jest poniesienie kosztów przesyłki przez jej odbiorcę. Ten ostatni wariant jednak wymaga wypełnienia dodatkowych dokumentów na stronie internetowej przewoźnika.

Po zakończonej rejestracji na pocztę elektroniczną przychodzi potwierdzenie wraz ze specjalnym kodem kreskowym, który należy nakleić na przesyłce. W przypadku większości firm kurierskich już następnego dnia od jej zarejestrowania (lub w innym terminie) powinien zjawić się kurier, który odbierze paczkę wraz z wygenerowanym przez system listem przewozowym. W formularzu rejestracyjnym warto zaznaczyć, w jakich godzinach jest nam najwygodniej ją przekazać. Kurier skanuje kod kreskowy przesyłki, w ten sposób wprowadzając go do systemu. Od tego momentu można już śledzić online dalsze losy naszej paczki i dowiedzieć się, kiedy trafiła do rąk odbiorcy.