Z Arielem Sinickim, przewodniczącym Rady Miejskiej Rumi rozmawia Krzysztof Grajkowski. Niedawno ogłoszono plany zagospodarowania Zagórza oraz Wzgórza Markowca. W jakich etapach będzie realizowana ta inwestycja i na jakim etapie się obecnie znajduje? W 2017 roku Burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu udało się podpisać umowę z Marszałkiem Województwa na projekt rewitalizacji Zagórza i Wzgórza Markowca. Zdobyliśmy unijne dofinansowanie w […]
Redakcja
2018-04-15
6 minut czytania
Z Arielem Sinickim, przewodniczącym Rady Miejskiej Rumi rozmawia Krzysztof Grajkowski.
Niedawno ogłoszono plany zagospodarowania Zagórza oraz Wzgórza Markowca. W jakich etapach będzie realizowana ta inwestycja i na jakim etapie się obecnie znajduje?
W 2017 roku Burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu udało się podpisać umowę z Marszałkiem Województwa na projekt rewitalizacji Zagórza i Wzgórza Markowca. Zdobyliśmy unijne dofinansowanie w wysokości blisko 13 mln złotych (10 mln na inwestycje, 3 mln na działania prospołeczne). Obecnie zakończyło się już projektowanie inwestycji i złożono całą dokumentację związaną z uzyskaniem pozwoleń na budowę w Starostwie Powiatowym. Na każdym etapie przygotowywania projektu odbywały się konsultacje i spotkania z mieszkańcami, aby czuli się na swoim osiedlu jak najlepiej. Musimy jednak pamiętać, iż ta inwestycja będzie realizowana na wielu płaszczyznach i dlatego całość projektu będziemy mogli oceniać dopiero w 2022 roku.
Czy Zagórze ma szansę stać się miejscem, gdzie także rumianie nie mieszkający w tej dzielnicy będą spędzać wolny czas?
Takim miejscem będzie na pewno Wzgórze Markowca, którego również dotyczy rewitalizacja, a którego szczyt (22 tys. metrów kwadratowych) udało się po wielu latach nabyć dla gminy. W tym roku będą tam trwały niezbędne prace archeologiczne, ale już niedługo powstanie tam przepiękny teren rekreacyjny z wieżą widokową, małym amfiteatrem, placem zabaw, ścieżką historyczną oraz wieloma innymi atrakcjami dla naszych młodszych i starszych mieszkańców. – Miasto osiągnęło porozumienie w sprawie środków na budowę mieszkań komunalnych. Będą to pierwsze takie mieszkania od 25 lat.
Czy to sygnał, że na kolejne takie budynki nie trzeba będzie czekać tak długo czy raczej nowy budynek wystarczy na potrzeby miasta?
Bardzo się cieszę, że po ponad ćwierćwieczu udało się spiąć projekt budowy nowych mieszkań komunalnych. Niedługo ogłosimy przetarg na budowę, która sfinansowana głównie zostanie ze środków, pozyskanych z wprowadzonego przez Burmistrza przed trzema laty, programu sprzedaży mieszkań komunalnych, oraz z finansowego wsparcia udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Oczywiście potrzeby gminy są dużo większe, dlatego powstał plan, aby w przeciągu kilkunastu lat sukcesywnie zastępować stare budynki na osiedlu przy ulicy Reja takimi nowoczesnymi i przyjaznymi dla mieszkańców budynkami.
Janowo może się już cieszyć z niemal ukończonego dworca. Kiedy prace pierwszego etapu Węzła Janowo doczekają się zakończenia?
Mam na myśli w pełni ukończony dworzec wraz z automatami biletowymi. To moim zdaniem kolejny ogromny sukces naszego miasta. Po wielu latach udało się porozumieć z SKM w sprawie modernizacji jednego z najmniej estetycznych peronów na całej linii szybkiej kolei miejskiej. To efekt współpracy pomiędzy miastem a firmą kolejową oraz wielu spotkań i rozmów. Już w przeciągu niecałych dwóch miesięcy, powinniśmy mieć do dyspozycji nowoczesny, przystosowany dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi (z windami), oświetlony, monitorowany, z pełną informacją dla pasażerów przystanek Rumia Janowo. 47 www.ebw.expresssy.nazwa.pl / LIFESTYLE
Można już oszacować, kiedy rozpocznie się drugi etap budowy Węzła Janowo?
W połowie roku powinniśmy mieć już wszystkie dokumenty i uzgodnienia pozwalające na ogłoszenie przetargu. Jeżeli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to prace budowlane zaczną się jeszcze w tym roku.
Na wszystkie powyższe inwestycje pozyskane zostały duże środki zewnętrzne. W jaki sposób udaje się pozyskać tak duże kwoty?
Na wszystkie 28 wygranych przez miasto projektów udało się już zdobyć około 60 milionów złotych ze środków zewnętrznych.To głównie zasługa Burmistrza Michała Pasiecznego, jego doboru pracowników w urzędzie miejskim, współpracy z całą Radą Miejską, Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Wojewódzkim czy Starostwem Wejherowskim, a także firmami prywatnymi. Nasze miasto w przeciągu kilku lat czeka ogromna przemiana. Powstanie wiele inwestycji, o których mieszkańcy marzyli i mówili od lat. Część z nich jest już realizowana (SKM Janowo, rondo Pileckiego, promenada wzdłuż Zagórskiej Strugi, program Kawka, rewitalizacja Zagórza), inna część jest na etapie koncepcji, uzgodnień, w trakcie projektowania lub zdobywania środków (budowa nowego urzędu miejskiego, stacja SKM Biała Rzeka, remont Stacji Rumia Główna, przebudowa ronda Jana Pawła II).
Na jakich projektach skupia się obecnie praca Rady Miejskiej?
W budżecie główne wyzwanie w roku bieżącym to oczywiście największa inwestycja w historii naszego miasta, czyli węzły integracyjne. Ale pracujemy także nad wieloma innymi projektami, które bardzo zmienią nasze miasto. Najważniejsze z nich to budowa nowego urzędu miasta, budowa przystanku SKM Rumia Biała Rzeka wraz z tunelami pod torami na jego wysokości, oraz przy Hodowlanej, budowa bieżni na stadionie miejskim, zadaszenie targowiska, ścieżki rowerowe wzdłuż Gdańskiej i Żołnierzy I Dywizji WP, przebudowa ronda Jana Pawła II, sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Starowiejskiej i Wybickiego, czy też planowanie nowego parku miejskiego na janowskich błoniach. Dla mnie osobiście w ostatnim czasie najważniejsze było dotrzymanie ustaleń zawartych podczas spotkań z mieszkańcami w kwestii budowy ulic Brzechwy, Makuszyńskiego, Porazińskiej, Źródlanej i Gryfa Pomorskiego. Pomimo, że po rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że kwoty są wyższe niż wcześniej zakładano, udało się wygospodarować brakujące środki. Prace rozpoczną się jeszcze w tym kwartale. Mieszkańcy czekali na to wiele lat. W najbliższym czasie chcielibyśmy przystąpić również do budowy ulicy Chodkiewicza, Konopnickiej, Filtrowej oraz remontu ulicy Pomorskiej i Abrahama. Pomimo tak wielu różnych dużych projektów, pamiętamy również o małych sprawach które dotykają naszych mieszkańców. W budżecie zarezerwowano środki na modernizację kolejnych kilometrów chodników, utwardzanie bocznych ulic płytami yomb czy też prace związane z poprawą estetyki w naszym mieście (zielone nasadzenia, nowy mural itp.). Chcemy ,aby mieszkańcy dobrze się czuli w swoim mieście i byli dumni z tego ,że żyją w Rumi.