S

SUV-y od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Dlatego praktycznie wszyscy producenci samochodów mają w swojej ofercie auta z tego segmentu.

Jako główną zaletę SUV-ów wymienia się ich uniwersalność. Takim samochodem, można bowiem codziennie dojeżdżać do pracy, pojechać na zakupy, a duży bagażnik pozwala na dłuższy wyjazd np. na wakacje. Jeśli do tego dodać często stosowany w takich autach napęd na cztery koła i dość duży prześwit pod podwoziem, co ułatwia poruszanie się w terenie – SUV staje się samochodem niemalże idealnym.

Trzeba jednak zaznaczyć, że to, co jest ich niewątpliwą zaletą – czyli dość duże gabaryty – w warunkach miejskich staje się wadą, gdy np. musimy znaleźć miejsce do zaparkowania na zatłoczonych, wąskich ulicach. Dlatego producenci zaczęli tworzyć również mniejsze, kompaktowe SUV-y wielkością zbliżone do aut miejskich.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd wybranych modeli.

Toyota RAV4

Ten model Toyoty wiele lat temu praktycznie zapoczątkował tworzenie się segmentu SUV-ów. RAV4 od początku wzbudził zainteresowanie na rynku, jest to jeden z najchętniej wybieranych modeli tej marki. W tym roku zadebiutowała piąta już generacja. Auto dostępne jest z silnikami benzynowymi, diesla i z napędem hybrydowym.

Volvo XC40, XC60 i XC90

Volvo w klasie SUV-ów ma kilka propozycji dla swoich klientów. Od cieszącego się niezmienną popularnością największego XC90, poprzez najlepiej sprzedający się SUV w Europie – XC60. Najmłodszym członkiem rodziny jest model XC40 – już na samym początku swej „bytności” na arenie motoryzacyjnej auto zdobyło tytuł Car Of The Year 2018.

BMW serii X

Bawarski producent ma w swojej ofercie całą gamę SUV-ów. W tym roku zaprezentowano nowy model, X2 – niewielki, kompaktowy SUV. Wszystkie auta z serii „X”, oznaczone cyframi od 1 do 7, mają sportowy charakter, a jednocześnie zapewniają wysoki komfort. W najnowszych wersjach zastosowano innowacyjny napęd xDrive.

Peugeot 3008

Peugeot 3008 to produkowany od roku 2009 kompaktowy SUV. Łączy właściwości crossovera oraz rodzinnego minivana. Druga generacja tego modelu ujrzała światło dzienne w roku 2017. Peugeot 3008 został zwycięzcą plebiscytu European Car Of The Year 2017. Dostępna jest też najbardziej dynamiczna i ekskluzywna wersja tego auta, oznaczona GT.

Porsche Cayenne

Pierwsze Cayenne zaprezentowano w 2002 roku. Model ten technicznie jest spokrewniony z Volkswagenem Touaregiem oraz Audi Q7. Był to pierwszy samochód marki Porsche z silnikiem V8 wyprodukowany po 1995 roku, kiedy zaprzestano produkcji Porsche 928. Od 2017 roku produkowana jest trzecia generacja modelu.

Renault Captur i Kadjar

Captur zadebiutował 5 lat temu, zbudowano go na płycie podłogowej Renault Clio czwartej generacji, do którego Captur nawiązuje pod wieloma względami wyglądem. Natomiast Kadjar jest produkowany od 2015 roku. Ten kompaktowy crossover zbudowany został wewspółpracy z japońskim koncernem Nissan.

KIA Sportage

Sportage to kompaktowy SUV produkowany przez południowokoreański koncern motoryzacyjny Kia Motors. Obecnie na rynku od dwóch lat dostępna jest już czwarta generacja tego pojazdu. W ubiegłym roku auto znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedawanych samochodów w swojej klasie.

 

Dacia Duster

To jeden z najchętniej kupowanych przez Polaków SUV-ów w ubiegłym roku. Dacia Duster to auto klasy kompaktowej produkowane przez francuski koncern motoryzacyjny Renault pod rumuńską marką Dacia od 2010 roku. W 2013 roku model przeszedł face lifting nadwozia, a w drugiej połowie 2017 roku doczekał się drugiego wcielenia.