P

Perły Samorządu 2018 zostały przyznane. W kategorii gmin wiejskich na trzecim miejscu uplasowały się Cedry Wielkie.

W gdyńskim Muzeum Emigracji odbyło się uroczyste podsumowanie rankingu Perły Samorządu 2018, który organizuje Dziennik Gazeta Prawna. W kategorii gmin wiejskich przodowała Iława. Wysoko ocenione zostały również gminy Strawczyn (drugie miejsce) i Cedry Wielkie (trzecie miejsce).

Jedną z podstawowych zasad Rankingu Perły Samorządu jest jego powszechność. Do wypełnienia ankiety zaproszone zostały wszystkie gminy w Polsce – począwszy od niewielkich gmin wiejskich, skończywszy na największych miastach. Wyzwanie podjęły samorządy, które chciały się sprawdzić, porównać z innymi oraz zaprezentować swoje dokonania i sukcesy.

Jak informują organizatorzy plebiscytu, porównanie gmin pod kątem jakości świadczonych usług czy potencjału rozwojowego stanowi nie lada wyzwanie. Choć metodologia rankingu co roku jest modyfikowana i ulepszana, faworyci wciąż mają się świetnie. Wśród laureatów tegorocznej edycji, co pokazują wyniki, nie zabrakło jednak również niespodzianek.

Plebiscyt ma na celu uhonorowanie najlepszych gmin oraz ich włodarzy. Choć podobnych inicjatyw jest wiele, to jednak Ranking Perły Samorządu jest pod wieloma względami wyjątkowy – udział w nim jest całkowicie bezpłatny, a nad prawidłowym przebiegiem wyboru czuwa Kapituła Rankingu złożona z ekspertów ds. samorządu terytorialnego, przedstawicieli świata nauki, ludzi biznesu oraz dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej.