J

Jakie korzyści może przynieść zakup apartamentu w kamienicy i na co zwrócić uwagę przed zakupem lokalu w nowoczesnym apartamentowcu? Z Anetą Małaszuk-Kołodziejczak, ekspertem rynku nieruchomości, prezes spółek deweloperskich Unipark i Niegolewskich 14 rozmawia Zdzisława Mochnacz.

Kupno mieszkań na wynajem od kilku lat napędza rynek nieruchomości. Jak w tym kontekście prezentuje się atrakcyjność segmentu apartamentów premium, powstających w pieczołowicie odnowionych kamienicach, albo w kameralnych apartamentowcach usytuowanych w ich sąsiedztwie?

– Zainteresowanie lokalami w odnowionych kamienicach jest spore już od dawna, ponieważ tego typu nieruchomości mają wiernych zwolenników, którzy w kamienicach mieszkają lub w nie inwestują. Podobnie jak nowoczesne, luksusowe apartamenty są one – niszą na całym rynku nieruchomości, ale właśnie z uwagi na jej niewielkie rozmiary, prestiżowe apartamenty zawsze będą lokować się w segmencie premium, co zabezpiecza wartość inwestycji.

Jak inwestować w historyczne nieruchomości tego typu?

– Można wyszukiwać pojedyncze lokale wystawione do sprzedaży w budynkach w starych częściach miast i samodzielnie je remontować do standardu umożliwiającego wynajęcie. Można też poszukać zrewitalizowanej kamienicy, w której wszystkie lokale są na sprzedaż i najczęściej już przygotowane do użytkowania. Taki projekt wkrótce rozpoczniemy nieopodal Rynku Łazarskiego w Poznaniu, przy ul. Niegolewskich 14. Ponad stuletnia, zabytkowa kamienica zostanie poddana pieczołowitej rewitalizacji pod nadzorem konserwatora zabytków. Wiele takich budynków funkcjonuje w formule apartamentów wynajmowanych na krótki okres, z przeznaczeniem na noclegi biznesowe lub weekendowe.

A jakie plusy wynikają z wyboru kameralnego, nowoczesnego apartamentowca?

– Podobne jak w przypadku kamienic, choć oczywiście są różnice. Nowy budynek to nowoczesna architektura i dużo większe możliwości aranżacji przestrzeni mieszkalnej, którą w przeciwieństwie do kamienic można ukształtować na nowo, bez konieczności zachowania historycznego dziedzictwa. Apartamentowców tego typu jest znacznie mniej na rynku, ponieważ zachowało się niewiele staromiejskich lokalizacji, w których można zbudować tzw. plomby. Właśnie dlatego oferta mieszkań premium tego typu jest skromniejsza. Wśród nich warto wymienić efektowny budynek przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu, przy ul. Za Bramką 8. Budowa właśnie rusza. Z pewnością spora część powstających tam apartamentów – w odległości krótkiego spaceru od poznańskiego starego Rynku – trafi w ręce inwestorów, którzy będą zarabiać na ruchu turystycznym.

Czy kupno mieszkania w apartamentowcu albo w odrestaurowanej kamienicy zapewnia wyższe zyski niż inwestycja w zwykłe mieszkanie?

– Myśląc o przychodach, nie zapominajmy o ich stabilności. Zyski z najmu lokalu w kamienicy sięgają, podobnie jak w przypadku mieszkań tradycyjnych, od 4 do nawet 8 proc. rocznie. Stawki najmu są znacznie wyższe w stylowych, starych kamienicach i apartamentach premium, ale należy też pamiętać o odpowiednio wyższych kosztach zakupu. Apartamenty z górnej półki w znakomitej lokalizacji i o wysokim standardzie dają jednak znacznie większą łatwość znalezienia solidnych najemców na stałe albo relatywnie wyższe zyski z najmu krótkoterminowego.

Co jeszcze decyduje o atrakcyjności inwestycji w stosunkowo drogie apartamenty?

– Bardzo istotną rolę odgrywa lokalizacja. Pod tym względem wyraźną przewagę mają najczęściej p wiekowe kamienice, bo są usytuowane w centrum miast, w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych, w wielkomiejskim otoczeniu, które przyciąga ludzi. Ponadto mają nieporównywalne walory estetyczne, architektoniczne, historyczne, połączone z nadaną im na nowo funkcjonalnością.