W

Wielkogabarytowa malatura ścienna – bo w ten sposób definiujemy mural stanowi kanon sztuki zwanej street artem. We współczesnym trendzie estetycznym jest to niebywale atrakcyjna forma artystyczna, która z wolna wypiera zewnętrzne dzieła twórców. Murale coraz częściej widnieją na ścianach naszych wnętrz. Nie da się ukryć – jest to kolejna rewolucja w świecie designu.

Iberyjska fantazja na fabrycznej ścianie

Ci, którzy utożsamiają tytułową formę monumentalnej estetyki w świecie popkultury, a jej genezy upatrują się w street arcie mogą się srodze zawieść, bowiem mural – jak sama nazwa wskazuje swój początek ma na Półwyspie Iberyjskim. Drzewiej malunek dominował na bocznych elewacjach kamienic oraz budynków mieszkalnych większych aglomeracji. Celem sztuki w znaczeniu pierwotnym było przekazanie skonkretyzowanej idei, hasła, a nawet intencji w postaci reklamy. Z biegiem lat tego rodzaju malatura ścienna przeniknęła do strefy stricte ulicznej – brudne miasta, nierzadko o fabrycznej przeszłości zaczęły odżywać przy zastosowaniu naściennych murali. Dziś twórcy pukają do drzwi designerów mając na celu oryginalność, która jest wyznacznikiem współczesnych trendów architektonicznych. Czy skutecznie?

Malarstwo iluzoryczne, czyli szpachla w dłoń

Stosowanie murali niesie ze sobą wiele walorów, a jednym z najważniejszych jest architektoniczna uniwersalność. Jedynym kryterium pozostaje zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, choć uparci i w kawalerce ją znajdą. W opinii ekspertów to właśnie gabaryty przestrzeni w której znajdować się będzie mural wpływają na jego prezencję oraz odbiór. Podstawowa zasada mówi o tym, iż im większy mural, tym większa winna być odległość z jakiej możemy go podziwiać. Pod uwagę wziąć należy również zasadę zwaną relatywizmem barw – o ile w przypadku salonu mural powinien zostać minimalistyczny, o tyle w pokoju dziecięcym stosowanie kolorów intensywnych oraz detali wizerunkowych świetnie uzupełni wrażenie dekoracyjne. Ograniczeniem w kilku przypadkach mogą być czynniki techniczne, a mówiąc wprost – rodzaj podłoża. To w zależności od rodzaju powierzchni twórcy dobierają odpowiednie środki oraz technikę. I tu kolejna ważna zasada – im gładsza struktura powierzchni, tym bardziej precyzyjne malarstwo. Do wyboru zatem mamy drewno, tynk oraz metal. W przypadku innych wariantów podkładu niezbędne jest położenie gładzi szpachlowej. Mając do dyspozycji tego typu bazę artyści mogą kreować najrozmaitsze fantazje – począwszy od ulicznego graffiti, poprzez sztukę alternatywną – na malarstwie iluzorycznym kończąc.

Oryginalność zawsze w cenie

Szukanie designerów aranżujących dane wnętrze z malarskim talentem przypomina penetrowanie stogu siana w poszukiwaniu igły. Tego typu usługi są w większości przypadków odrębne, a zatem wliczenie ich we wspólny koszt nie jest możliwe. Z pomocą idzie nam tradycyjna poczta pantoflowa, bądź internetowe czeluści. Warto podkreślić – nie każdy malarz to twórca murali, które wciąż pozostają odgałęzieniem nurtu głównego. Jak wiemy, w przypadku dzieł sztuki ceny tego typu usług mogą być bardzo zróżnicowane. Koszta uwarunkowane są bowiem renomą i prestiżem twórcy, a także parametrami i techniką tworzenia malunku. Prace nad muralem najczęściej przebiegają warstwowo – podobnie jak w pracy nad obrazem i wówczas ceny są wyższe. Większe koszta dotyczą także łączenia murali z atrakcyjnymi elementami sztuki takimi jak relief, czy mozaika. Nie ulega wątpliwości, że mimo wszystko usługa ta jest warta swej ceny, ponieważ tworzy unikalną przestrzeń dekoracyjną dostosowaną do konkretnych potrzeb. Właśnie to jest główną przyczyną stopniowego przebrzmiewania obrazów, grafik i tapet ze ścian występujących we wnętrzach.