Z

Z Wojciechem Styborem – właścicielem agencji MEDIUM, współorganizatorem Festiwalu Piw Rzemieślniczych HEVELKA rozmawia Zdzisława Mochnacz.

Skąd pomysł na zorganizowanie targów piwowarskich?

Hevelka to naturalne następstwo piwnej rewolucji, która zaczęła się mniej więcej siedem lat temu w Polsce. Powstały wtedy pierwsze browary rzemieślnicze produkujące piwo w innych stylach niż powszechne dostępne i reklamowane produkty dużych koncernów. Do tej pory większość piw, które można było kupić w sklepach to lagery, czyli piwa tzw. dolnej fermentacji. My przekonujemy, że dobre piwo wcale nie musi być złociste, a istotą jest wyborny smak i aromaty.

Pomysł narodził się spontanicznie w roku 2015. Spotkałem się z Tomkiem Brzostowskim, właścicielem browaru kontraktowego Brodacz, który szukał doświadczonej firmy, organizującej duże wydarzenia targowe. W tym czasie mieliśmy spore doświadczenie przy produkcji Targów Motoryzacyjnych 3TM. Połączyliśmy siły – znajomość branży browarniczej, wiedzy o produkcji piwa Tomka oraz umiejętności organizacyjne i reklamowe agencji MEDIUM.

Hevelka to największa impreza browarnicza w północnej Polsce. Promuje małe, lokalne browary, łączy w sobie tradycję z pasją i nowoczesnością. Czym jeszcze się wyróżnia?

Hevelka to wyjątkowy festiwal piw rzemieślniczych w skali kraju. Staramy się o ciekawą oprawę wydarzenia, różnorodność wystawców, dobre jedzenie, atmosferę i jak sama nazwa mówi – gdański kontekst historyczny. Nazwa Hevelka odnosi się bezpośrednio do Jana Heveliusza – wielkiego astronoma, ale także browarnika. Notabene to dzięki dochodom z browarów, mógł prowadzić badania i odnosić sukcesy w odkrywaniu tajemnic kosmosu.

Ile rodzajów piwa będą oferować wystawcy podczas tegorocznego IV Festiwalu?

W tegorocznym festiwalu będziemy mieli okazję spróbować ponad 200 gatunków piw, w praktycznie wszystkich stylach. Ofertę przygotuje 27 browarów, które przyjadą do Gdańska z całej Polski i w mniejszym stopniu z zagranicy. Warto pokreślić, że większość piw oferowanych na Hevelce jest praktycznie niedostępna w sklepach, poza wyspecjalizowanymi sklepami z piwem rzemieślniczym.

Jakie nowości czekają jeszcze na odwiedzających ?

Nowością na tegorocznej Hevelce będzie specjalna strefa premier, gdzie będzie można degustować piwo specjalnie uwarzone na festiwal lub wchodzące do produkcji. Rozbudowaliśmy ofertę gastronomiczną. Przygotowaliśmy świetną ofertę dla naszych gości, którzy będą mogli skorzystać z różnorodnego menu, przygotowanego w foodtruckach, a na deser spróbować piwnych lodów.

Proszę w kilku słowach zaprosić na tegoroczną Hevelkę

Hevelka to miejsce, gdzie możesz poznać nowe smaki i się nimi rozkoszować. To świetna możliwość spotkania dawno nie widzianych znajomych i spędzenia miłego czasu w dobrej, bezpiecznej atmosferze. 

Poza wspomnianą ofertą kulinarną, będziemy mogli posłuchać muzyki, wziąć udział w prelekcjach, czy kupić piękne szkło festiwalowe lub inne wyjątkowe gadżety. Jestem przekonany, że w każdy, kto przyjdzie na nasz festiwal poczuje jego klimat i będzie miał poczucie dobrze spędzonego czasu.

Zapraszamy w dniach 15-16 czerwca do Centrum Stocznia Gdańska, wejście od ulicy Lisia Grobla.

 Dziękuję za rozmowę.