Z

Zbliżające się piłkarskie Mistrzostwa Świata sprzyjają kupnu nowego telewizora lub projektora. Tegoroczny turniej to pierwszy pokazywany w technologii 4K.

Mecze na mundialu w Rosji będzie można zobaczyć w niespotykanej dotąd jakości – zarówno Canal+, jak i TVP oferują obraz w najnowszej technologii 4K. Po Mistrzostwach Świata kanały 4K pozostaną, więc inwestycja w większy i nowszy telewizor lub rzutnik z pewnością przyniesie lepsze wrażenia nie tylko z meczów, ale także z filmów i programów telewizyjnych po zakończeniu mistrzostw.

Jak sprawić, by oglądanie meczów w dużym gronie było jak najbardziej komfortowe? Czy lepszy będzie do tego telewizor najwyższej jakości, czy może lepiej zainwestować w projektor?

Naprawdę wielki obraz

Obecnie telewizory o przekątnej ponad 55 cali są już niemal standardem, a te z ekranem jeszcze większym, 65-calowym, można kupić za około trzy-cztery tysiące zł. Takie urządzenia mają rozdzielczość 4K/UltraHD, więc nikt nie pomyli Lewandowskiego z Milikiem, ani Błaszyczykowskiego z Piszczkiem. Producenci zapewniają, że ci, którzy zastąpią stary telewizor urządzeniem z jakością obrazu 4K, zauważą ogromną różnicę. Ciekawą opcją wydaje się być LG 65UJ6307, który poza tym, że gwarantuje doskonały obraz o przekątnej 55 cali, posiada system symulacji dźwięku przestrzennego, dzięki któremu będzie można się poczuć jak na murawie stadionu.

300-calowa murawa?

Co jeśli chcemy naprawdę wielkiego obrazu? Tutaj pozostają ogromne, lecz kosztowne telewizory, lub projektory. Na ścianie będzie można wyświetlić obraz we wręcz kinowej jakości, a takiej przekątnej obrazu, jaką zapewni rzutnik, nie da żaden z dostępnych obecnie telewizorów. Epson EH-TW650 pozwoli wyświetlić nawet 300-calowy obraz meczu, a kosztuje około 2,5 tysiąca złotych – mniej niż większość telewizorów. Mecz na ekranie o takiej wielkości z pewnością zrobi wrażenie.

Jakość po stronie telewizorów

Jakość, jaką posiadają telewizory nawet ze średniej półki, niekoniecznie uzyskamy dzięki projektorom. Tańsze z tych urządzeń mogą nie obsługiwać jakości 4K, a dodatkowy atut telewizorów tkwi w coraz szerszym kącie widzenia. Na przykład Samsung UE55MU7002T, dzięki kącie widzenia 178 stopni zapewni idealny obraz z każdego miejsca pokoju.

Projektor nie dla każdego

Ogromny obraz, jaki jest w stanie zapewnić projektor, stwarza inne wymagania, które zapewne spełnia nie każde mieszkanie – potrzebna jest biała, gładka i, rzecz jasna, sporej wielkości ściana, na której wyświetlany mógłby być mecz. Z drugiej strony projektor jest dużo łatwiejszy w transporcie, a do tego może wyświetlać obraz z wielu urządzeń, nawet ze smartfonów. Dużego problemu nie stanowi też to, aby królewski seans zorganizować na świeżym powietrzu.

Co więc wybrać?

Najprościej będzie przemyśleć, czy na mecze Mistrzostw Świata wpadnie do nas liczba osób równa podstawowej „jedenastce”, czy może bliższa całej kadry wraz ze sztabem trenerskim, a także – jaki mamy budżet, oraz w jakim pomieszczeniu będziemy oglądać spotkanie. Jakiegokolwiek wyboru byśmy nie dokonali – najważniejsze, abyśmy na mundialu obejrzeli same zwycięstwa biało-czerwonych.