W

Wakacje za nami, ale na pływanie zawsze dobry czas. Kto wie, czy właśnie teraz nie jest najlepszy. Polacy coraz częściej żeglują po egzotycznych wodach np.: Morza Śródziemnego, a przecież „pod nosem” są fantastyczne miejsca do pływania na żaglówce, łodzi czy jachcie.

KASZUBY

To jedna z najciekawszych krain na północy Polski, której atutem są przede wszystkim rozległe lasy i piękne jeziora. Szczególnie atrakcyjne jest tak zwane „Morze Kaszubskie”, czyli kompleks jezior Wdzydzkich. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, który ze względu na bliskie sąsiedztwo z jeziorami słynie z roślinności wodnej i torfowej. Kaszuby, to miejsce, gdzie bez problemu znajdziemy przytulną przystań i spokojny kąt, a także zasmakujemy regionalnej kuchni. Bez problemu wynajmiemy również żaglowy

czarter.

Wrzesień to idealny czas, aby na kaszubskich jeziorach złapać większy oddech – twierdzi Ryszard Józefowicz z mariny Wdzydzki Kąt.

Szczególnie polecamy uwadze:

Marina Wdzydzki kąt – Jezioro Wdzydze

Przystań u Grzegorza – Jezioro Jelenie

Małe Swory – Jezioro Charzykowskie

Przystań Półwysep Lipa – Jezioro Wdzydze

Przystań Gołuń -Jezioro Wdzydz

PÓŁWYSEP HELSKI

Półwysep Helski, to co prawda mekka surferów, ale znajdziemy tu również miejsce na jachty. Bliskość otwartego morza, przepiękna natura i nadmorski klimat – to tylko niektóre atuty tego miejsca. Popularną formą spędzania czasu na Helu są wycieczki rowerowe, które pod koniec sezonu stają się świetnym urozmaiceniem dla aktywnych na wodzie. Co prawda, przystani nie ma tu aż tyle, co na Mazurach, ale są równie klimatyczne, a ze względu na przepiękną, nadmorską okolicę cieszą się dużym powodzeniem, również poza sezonem turystycznym. Mirosław Mońko, kierownik Portu Jastarnia nie narzeka na brak zainteresowanych – Nasz port to w większości stali rezydenci, którzy cenią sobie piaszczyste plaże, czystą zatokę, dobrą kuchnie, a także piękny widok z pobliskiego mola. Ale okolica jest bardzo atrakcyjna, także dla przypływających.

Atrakcyjne Przystanie na Półwyspie Helskim:

Przystań i Port w Kuźnicy

Port Jachtowy w Jastarni

Port na Helu

MAZURY

Mazury to legendarna kraina wielkich jezior (jest ich ponad 2 600!). Znajdziemy tu zarówno spokojne, klimatyczne przystanie, jak i przyciągające, rozrywkowe miejsca z nowoczesną infrastrukturą. Liczne sieci jezior decydują o tym, że Mazury to najpopularniejsze miejsce dla żeglarzy. Podczas wakacyjnego sezonu jest tu dość tłoczno (w szczytowych momentach, mazurskie jeziora odwiedza nawet 50 000 osób jednocześnie),

dlatego też warto decydować się na terminy rozpoczynające, lub kończące sezon.

Jak twierdzi Agnieszka Falenta z przystani Nawigator

– wrzesień jest świetnym czasem na żeglowanie, na spokojne rozkoszowanie się pięknem mazurskich jezior. Po wakacjach tak na wodzie jak i w popularnych portach nastaje przyjemna dla wielu cisza. Nie ma już hałasu, tłumów i dzieci. Jak będzie ładna pogoda, to ruch i tak dopisze, ale już raczej z udziałem prawdziwych żeglarzy, którzy unikają tłumów i przyjeżdżają nad wodę, by naprawdę wypocząć.

Najciekawsze Przystanie na Mazurach:

Marina Lester Club – Rydzewo

Port Łabędzi Ostrów – Piękna Góra k. Giżycka nad jeziorem Kisajno

Ekomarina w Giżycku – nad jeziorem Niegocin

Przystań u Zdzicha – nad jeziorem Drwęckim w Ostródzie

Marina Nawigator nad Jeziorem Mikołajskim i Tałty

Rybaczówka, Bogaczewo, k. Giżycka

Evelyn – Bogaczewo, k. Giżycka

ZALEW WIŚLANY

Zalew Wiślany to rozległy akwen, który jest doskonałą odskocznią od wód śródlądowych.

Zatoka Morza Bałtyckiego przez wiele lat, ze względu na niewielką głębokość basenu, powstawanie stromych fal, a także bliskość bezkonkurencyjnego Morza Bałtyckiego nie była popularna wśród żeglarzy. Jednak, w ostatnich latach, powstało tu wiele nowych przystani wodnych, zaś spora część została odremontowana. Ze względu na różnorodność atrakcji.

Jak twierdzą spotkanie w Krynicy Morskiej mamy gromadki dzieci – Zalew Wiślany to doskonałe miejsce do wypoczynku właśnie z maluchami. Czysto, atrakcyjne place zabaw dla dzieci i bezpieczne, dostosowane do wózków miejsca na plaży.

Ale atutów jest całe mnóstwo: dzikie zakątki, w pobliżu historyczny Frombork, muzeum Zalewu Wiślanego, a przede wszystkim typowo morska fauna i flora. Mało kto wie, że Zalew Wiślany to także jeden z ważniejszych obszarów rozrodczych śledzia w południowych wodach Bałtyku.

Polecane Porty w Zalewie Wiślanym:

Kąty Rybackie

Nowa Pasłęka

Port Tolkmicko

Port Frombork

Port Jachtowy w Krynicy Morskiej